2025 metų gegužės 1 dieną, Nacionalinės maldos dienos proga, Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas pasirašė vykdomąjį įsaką, kuriuo įsteigiama federalinė Religijos laisvės komisija. Kaip nurodoma Baltųjų rūmų pranešime, šios iniciatyvos tikslas – sustiprinti valstybės įsipareigojimą saugoti ir puoselėti konstitucines religijos laisves visiems piliečiams.
Dokumente pažymima, kad pastaraisiais metais kai kurios federalinio, valstijų ir vietos lygmens politikos kryptys kėlė grėsmę ilgai gyvuojančiai religijos laisvės tradicijai Jungtinėse Valstijose.
Prezidentas pabrėžė, kad federalinė valdžia privalo skatinti tautos pasididžiavimą savo vertybiniu pagrindu, stebėti naujai kylančias grėsmes religijos laisvei, ginti visų piliečių teisę visapusiškai dalyvauti demokratinėje visuomenėje ir saugoti tikėjimo laisvės raišką įvairiose gyvenimo srityse.
Komisiją sudarys keturiolika prezidento paskirtų narių, kurių įgaliojimai truks iki 2026 metų liepos 4 dienos, kai JAV minės 250-ąsias nepriklausomybės metines.
Komisija parengs išsamų pranešimą apie religijos laisvės pamatus šalies istorijoje, šios laisvės poveikį visuomenei, esamus iššūkius ir galimas strategijas, kaip išsaugoti bei sustiprinti religijos laisvę ateities kartoms.
Numatyta, kad komisija taip pat nagrinės klausimus, susijusius su dvasininkų ir religinių bendruomenių teisėmis, su išpuoliais prieš maldos vietas, su sąžinės apsauga sveikatos apsaugos srityje, įskaitant vakcinacijos reikalavimus, su tėvų teise vadovauti savo vaikų ugdymui, taip pat su religinio ugdymo ir maldos galimybėmis valstybinėse mokyklose.
Komisijos nariais paskirti įvairių krikščioniškų konfesijų ir judaizmo atstovai, taip pat žinomi visuomenės veikėjai.
Tarp jų – Teksaso vicegubernatorius Danas Patrickas, buvęs sveikatos apsaugos sekretorius daktaras Benas Carsonas, kardinolas Timothy Dolan, vyskupas Robertas Barronas, pastorius Franklinas Grahamas, pastorė Paula White, rabinas Meiras Soloveičikas ir kiti. Dauguma komisijos narių atstovauja skirtingas protestantizmo tradicijas, trys yra katalikai, vienas – judaizmo atstovas, vienas – septintosios dienos adventistas.
Vieno nario religinė priklausomybė nėra nurodyta.