Kovos su smurtu prieš moteris direktyva bus pritaikyta Lietuvos teisei

ŠaltinisBNS

Priėmus Europos Sąjungos (ES) kovos su smurtu prieš moterį direktyvą, pirmiausia bus rengiamas jos perkėlimo į Lietuvos teisę planas. Teisingumo ministerija teigia, kad dabar sunku pasakyti, kada bus pateikti konkretūs teisės aktai.

„Priėmus tokį ES teisės aktą, pirmiausia turės būti parengiamas direktyvos perkėlimo į nacionalinę teisę planas. Parengimo metu identifikuojamos visos nacionalinės priemonės, kurių gali prireikti siekiant visapusiškai ir tinkamai perkelti direktyvą į nacionalinę teisę, įskaitant ir reikalingas teisėkūros iniciatyvas“, – teigiama BNS perduotame Teisingumo ministerijos komentare.

Pasak ministerijos, už direktyvos perkėlimą į nacionalinę teisę be jos yra atsakinga ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kitos įstaigos.

„Šios direktyvos perkėlimo į nacionalinę teisę plano parengimas bus inicijuojamas netrukus. Jo metu, identifikavus perkėlimui reikalingas priemones, bus galima įvardyti ir potencialų jų įgyvendinimo terminą, dėl to šiuo metu tiksliai nurodyti, kada gali būti teikiami konkretūs teisės aktų pakeitimai, skirti įgyvendinti ES direktyvą, yra dar anksti“, – teigia ministerija.

Tai pirmasis ES lygmens teisės aktas, kuris skirtas kovai su smurtu prieš moteris ir smurtu artimoje aplinkoje.

Praėjusią savaitę Europos Taryboje priimta kovos su smurtu prieš moteris direktyva. Tai pirmasis ES lygmens teisės aktas, kuris skirtas kovai su smurtu prieš moteris ir smurtu artimoje aplinkoje.

Kaip teigiama Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos pranešime, direktyva apima ne tik stipresnę pagalbą smurto aukoms, žingsnius užkirsti kelią seksualinei prievartai, bet ir priemones kovai su smurtu lyties pagrindu virtualioje erdvėje. Šios direktyvos nuostatos per trejus metus turės būti perkeltos į Lietuvos teisinę sistemą.

Tarp valstybėms narėms numatytų įsipareigojimų yra kriminalizuojamas ir, pavyzdžiui, intymių nuotraukų viešinimas be sutikimo, persekiojimas, priekabiavimas, neapykantos kurstymas virtualioje erdvėje.

Direktyvoje taip pat pateikiamas sunkinančių aplinkybių sąrašas, kurios gali lemti dar griežtesnes bausmes: nusikaltimas prieš vaiką, esamą ar buvusią sutuoktinę ar partnerę, žiniasklaidos atstovą ar žmogaus teisių gynėją.

Kaip skelbia Europos Taryba, direktyva valstybėms narėms nurodo išsamias taisykles dėl pagalbos ir apsaugos priemonių smurto aukoms. Pavyzdžiui, galimybę internetu pranešti apie nusikaltimą įvykdytą virtualioje erdvėje. Valstybių narių pareigą įgyvendinti direktyvos nuostatas prižiūrės Europos Komisija, parengsianti direktyvos taikymo valstybėse narėse ir vertinimo ataskaitą. 

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version