JAV prezidento administracija piktinasi vokiečių sprendimais dėl AfD

ŠaltinisAFP-BNS

JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) administracija penktadienį neįprastai griežtais žodžiais sukritikavo Vokietiją, šios JAV sąjungininkės vidaus žvalgybos tarnybai pripažinus dešiniųjų partiją „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) ekstremistine grupe.

JAV viceprezidentas J. D. Vance’as (Dž. D. Vansas), kuris vasarį lankydamasis Miunchene demonstratyviai susitiko su AfD lydere Alice Weidel (Alis Veidel), priminė Berlyno sienos griuvimą.

„Vakarai drauge nugriovė Berlyno sieną. Ją atstatė – ne sovietai ar rusai, o vokiečių isteblišmentas“, – penktadienį socialiniame tinkle „X“ parašė J. D. Vance’as.

AfD, kuri kaip ir D. Trumpas pasisako prieš imigraciją, amerikiečių viceprezidentas pavadino populiariausia Vokietijos partija.

JAV valstybės sekretorius Marco Rubio (Markas Rubijas) taip pat pasmerkė Vokietijos vidaus žvalgybos tarnybos BfV sprendimą dėl AfD, kuriuo pareigūnams suteikiama daugiau įgaliojimų stebėti šią partiją – bus panaikintos kliūtys tokiems veiksmams kaip telefono pokalbių klausymasis ar slaptųjų agentų naudojimas.

„Vokietija ką tik suteikė savo šnipų agentūrai naujas galias stebėti opoziciją, – „X“ parašė M. Rubio. – Tai ne demokratija – tai užmaskuota tironija.“

„Vokietija turėtų keisti kursą, – sakė M. Rubio, kuris taip pat yra D. Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais. – Išties ekstremistinė yra ne populiarioji AfD (…), o isteblišmento mirtinai atvirų sienų imigracijos politika, kuriai nepritaria AfD.“

Vokietijos užsienio reikalų ministerija atkirto, kad sprendimas buvo priimtas po nepriklausomo tyrimo, ir priminė nacistinę praeitį.

„Tai demokratija, – „X“ angliškai atsakė ministerija. – Mes iš savo istorijos pasimokėme, kad dešiniojo sparno ekstremizmą reikia stabdyti.“

Tokie vieši ginčai būtų neįsivaizduojami daugumos ankstesnių JAV administracijų laikais.

Tačiau D. Trumpas ir jo padėjėjai ne kartą kritikavo Vokietiją, pavyzdžiui, smerkė buvusios kanclerės Angelos Merkel prieš dešimtmetį padarytą sprendimą priimti Sirijos pilietinio karo ir kitų konfliktų pabėgėlius.

AfD, kuri laikosi griežtos pozicijos imigrantų atžvilgiu, jau kelerius metus buvo Vokietijos vidaus žvalgybos tarnybos tyrimo objektas, o keli vietiniai partijos skyriai jau buvo pripažinti kraštutinių dešiniųjų ekstremistais.

BfV išplatintame pareiškime teigiama, kad partiją nuspręsta priskirti prie dešiniųjų ekstremistų grupių, nes buvo atvejų, kai AfD siekė pakenkti laisvai ir demokratinei Vokietijos santvarkai.

D. Trumpo administracija taip pat gynė Prancūzijos dešiniųjų lyderę Marine Le Pen(Marin Le Pen), kuri buvo nuteista dėl netinkamo Europos Parlamento lėšų panaudojimo ir dėl to negali siekti renkamo posto.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version