Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui antradienį pasirašius įstatymą, kuriuo panaikinama dviejų kovos su korupcija agentūrų autonomija, kilo reti gatvių protestai ir pasigirdo kritika iš tarptautinės bendruomenės.
Kritikai sako, kad šiuo teisės aktu valdžia sutelkiama V. Zelenskio rankose ir bus sudarytos sąlygos vyriausybei kištis į rezonansines korupcijos bylas.
Europos Sąjunga (ES) šį sprendimą pavadino „rimtu žingsniu atgal“, o Kyjivo centre šimtai žmonių susirinko pasipriešinti šiai priemonei – tai retas atvejis, kai, tebesitęsiant Rusijos sukeltam plataus masto karui, prieš valdžią reiškiamas pyktis.
Ukrainos parlamentas antradienį patvirtino įstatymo pataisas, prezidento skiriamam generaliniam prokurorui suteikiančias naujų įgaliojimų dėl Ukrainos nacionalinio antikorupcijos biuro (NABU) atliekamų tyrimų ir Specialiosios antikorupcinės prokuratūros (SAP) bylų. Tą pačią dieną įstatymą pasirašė V. Zelenskis.
Tačiau, pasak opozicijos įstatymų leidėjų ir stebėtojų, minimos pataisos iš esmės naikina dviejų pagrindinių šalies kovos su korupcija institucijų nepriklausomybę.
NABU nustato ir tiria korupcijos atvejus valstybės institucijose, o SAP vykdo baudžiamąjį persekiojimą dėl korupcijos.
Vakariniame kreipimesi V. Zelenskis pareiškė, kad NABU ir SAPO dirbs nepriklausomai nuo pokyčių, ir pridūrė, kad Ukrainos kovos su korupcija infrastruktūra turi būti išvalyta nuo Rusijos įtakos.
„Generalinis prokuroras pasiryžęs užtikrinti, kad Ukrainoje bausmės būtų neišvengiamos“, – sakė jis.
Tačiau nevyriausybinė organizacija „Antikorupcijos veiksmų centras“ teigė, kad įstatymas padarys agentūras beprasmes, nes V. Zelenskio generalinis prokuroras „nutrauks tyrimus dėl visų prezidento draugų“.
Protestuotojai sostinėje išreiškė pyktį dėl šių pataisų. Kai kurie skandavo: „Vetuokit įstatymą.“
„Įstatymas priimamas skubotai“, – sakė 26 metų žaidimų dizainerė Anastasija.
„Akivaizdu, kad tai yra tikslingas siekis“, – pridūrė ji.
V. Zelenskiui pasirašius įstatymą, protestuotojai švilpė ir šūkavo, pranešė naujienų agentūros AFP reporteris.
NABU pradėjo dirbti 2015 metais, Ukrainai siekiant priartėti prie Europos po 2014-ųjų proeuropietiškos revoliucijos.
Nuo pat savo veiklos pradžios agentūra atskleidė plačiai paplitusią korupciją, o tai palietė ir V. Zelenskio administracijos veikėjus.
„Bloga diena Ukrainai“
Daugelis įstatymo priešininkų reiškė susirūpinimą, kad Ukraina po dešimtmetį trukusios demokratizacijos keičia kryptį.
Pastaraisiais metais Ukraina griežtai kovojo su korupcija, nes tai buvo būtina sąlyga norint įstoti į ES ir siekiant nuraminti sąjungininkus, kurie karo metu siunčia pagalbą, tačiau tyrėjai teigia, kad korupcija tebėra rimta problema.
Už plėtrą atsakinga Europos Komisijos (EK) narė Marta Kos pasmerkė balsavimą ir pareiškė, kad kovos su korupcija institucijos yra „labai svarbios Ukrainos kelyje į ES“.
„Esame labai susirūpinę dėl šiandienos balsavimo, – rašė M. Kos socialiniame tinkle „X“. – Pagrindinių apsaugos priemonių, saugančių NABU nepriklausomybę, panaikinimas yra rimtas žingsnis atgal.“
Ukrainos parlamento Antikorupcijos komiteto pirmininkė Anastasija Radina sakė, kad įstatymo projektas yra kliūtis Ukrainos stojimo į ES procesui.
Vienas Europos diplomatas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga, šį žingsnį pavadino apgailėtinu.
„Ar tai nesėkmė? Taip. Ar tai yra taškas iš kurio negrįžtama? Ne“, – sakė pareigūnas nedidelei grupei žurnalistų.
Buvęs Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba, kuris iš vyriausybės pasitraukė pernai, sakė, kad šio įstatymo priėmimas yra „bloga diena Ukrainai“.
„Dabar prezidentas turi rinktis – stoti į žmonių pusę ar ne“, – sakė jis.
Pirmadienį teisėsauga surengė plataus masto reidus NABU ir sulaikė vieną darbuotoją, įtariamą šnipinėjimu Rusijai.
„Transparency International“ skyrius Ukrainoje šiuos reidus pavadino „valdžios institucijų mėginimu pakenkti po orumo revoliucijos Ukrainoje įsteigtų kovos su korupcija institucijų nepriklausomumui“.
Organizacija „Transparency International“ savo Korupcijos suvokimo indekse 2024 metais Ukrainai skyrė 105 vietą iš 180 šalių, palyginti su 144 vieta 2013 metais.