Lietuvos bankas siūlo NPD prilyginti minimaliai algai, skirti kompensacijas už dujas ir elektrą, viešąjį transportą padaryti nemokamu

ŠaltinisBNS

Lietuvos bankas (LB) siūlo antiinfliacines priemones orientuoti į pagalbą žmonėms, kuriems kainų augimas yra skaudžiausias. Tarp centrinio banko siūlomų priemonių – toliau didinti neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD), mokėti kompensacijas besišildantiems namus dujomis ar elektra, galbūt subsidijuoti viešąjį transportą. 

LB išimties tvarka siūlo koreguoti socialinės paramos išmokų atskaitos rodiklių dydžius, pavyzdžiui, valstybės remiamas pajamas, kurios dabar siekia 129 eurus, taip pat didinti 267 eurus siekiantį minimalių vartojimo poreikių dydį. 

Mažiausiai uždirbantiems LB siūlo padidinti NPD, siekiantį 460 eurų, ir svarstyti galimybę jį ilgainiui prilyginti minimaliai mėnesio algai (MMA) – 730 eurų.

Seimas kovo pradžioje jau priėmė svarstyti prezidento Gitano Nausėdos siūlymą didinti NPD iki 510 eurų, bet nepritarė, kad projektas būtų svarstomas skubos tvarka. 

svarstyti galimybę subsidijuoti viešąjį transportą ir taip pasekti Vokietijos pavyzdžiu, kur viešasis transportas yra nemokamas

Be to, centrinis bankas siūlo pritaikyti šildymo kompensacijos schemą ir dujoms ar elektrai, taip pat svarstyti galimybę subsidijuoti viešąjį transportą ir taip pasekti Vokietijos pavyzdžiu, kur viešasis transportas yra nemokamas. 

LB įspėja, kad kainų didėjimas skatina taupyti – mažiau naudoti energijos išteklių, degalų, todėl valstybės taikomos antiinfliacinės priemonės neturėtų šių paskatų panaikinti.

Šiuos siūlymus LB Ekonomikos departamento direktorius  Aurelijus Dabušinskas trečiadienį pristatė Seimo Biudžeto ir finansų komitete.    

Be to, Lietuvos bankas siūlo pagal infliaciją indeksuoti socialinės paramos išmokų bazinius dydžius, labiau automatizuoti kompensacijų ir socialinės paramos mokėjimą bei spartinti visas energetinį efektyvumą ir nepriklausomybę nuo iškastinio kuro didinančias priemones, pavyzdžiui, spartinti pastatų renovaciją ir atsinaujinančių energijos šaltinių plėtrą.   

 A. Dabušinskas sako, kad Lietuva gerai atlaikė šoką 2020 metais dėl koronaviruso pandemijos, nes šalies ekonomika beveik nesusitraukė ir todėl dabar turi stiprią paklausą.  

„Į popandeminį atsigavimą atėjome su santykinai stipria paklausa ir tai sukuria tam tikrą aplinką, matome, kad darbo rinkoje yra spaudimas darbo užmokesčiui augti sparčiai, ir ta sukuriama aplinka santykinai palanki kelti kainas tiek, kiek jos ateina iš žaliavų ir energijos brangimo, tiek papildomas veiksnys yra darbo kaštai ir darbo užmokestis“, – komitete kalbėjo LB atstovas. 

3 KOMENTARAI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version