Išlaužo klebonas V. Sikorskas atsakė VRK: visas “šaršalas” sukeltas dirbtinai

Išlaužo klebonas Vilius Sikorskas socialinio tinklo paskyroje viešai paskelbė savo atsakymus Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) dėl “pareikštos paramos” Lietuvos Respublikos prezidento rinkimuose. Skelbiame visą klebono atsakymo VRK tekstą.

1) Kieno iniciatyva ir kokiu tikslu 2023 m. gruodžio 24 d. viešai transliuojamų mišių metu buvo išsakyta palaikymas vienam iš kandidatų Ignui Vėgėlei?

Atsakymas: Mano asmenine iniciatyva, tai ne pamokslo, o spontaniškos Visuotinės maldos metu, o tikslas, kaip ir bet kurios maldos: kad Dangaus Tėvas išklausytų.

2) Kaip, Jūsų nuomone, su Kanonų teise dera, mišių metu išsakytas palaikymas viena, iš kandidatų Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimuose?

Atsakymas: Kanonų Teisės Kodekso 901 kan. nustatyta: „Kunigas turi teisę skirti Mišias už kiekvieną, tiek gyvąjį, tiek mirusįjį“. Kanone nustatyta teisė ne tik įtraukti ir asmeninį maldavimą Bendruomeninėje maldoje, bet visą Šv. Mišių auką, kuri yra viso krikščioniško maldingumo viršūnė ir versmė, skirti už pasaulyje, valstybėje ar bendruomenėje vykstančius procesus, taip pat už asmenis ar asmenų grupę.

Taigi ne tik galimybė, bet ir teisė, o kartais ir pareiga, kyla taikant bendruosius Kanonų Teisės Kodekso taikymo ir aiškinimo principus (plg. kan. 17). Liturginių apeigų metu, kunigas vadovaujasi ne tik Kanonų Teisės Kodekso nuostatomis, bet taip pat ir kitais Bažnyčios Magisteriumo dokumentais, kalbančiais apie Eucharistijos sakramentą (Šv. Mišias ir jų dalis), pamokslavimą bei aktyvų ir sąmoningą visos bendruomenės (visų tikinčiųjų) dalyvavimą liturginiuose šventimuose.

Aktyvus ir sąmoningas dalyvavimas sakramentų šventime yra ne tik tikinčiųjų pasauliečių teisė (plg. Lumen Gentium n. 10.34; Sacrosanctum Concilium n. 48) nustatyta kan. 213, bet ir sielų ganytojų pareiga mokyti ir skatinti tokį dalyvavimą, kaip tai nustatyta kanonuose: 528, 836, 843.

Visuotinėje arba bendruomenės maldoje, kuri yra Žodžio liturgijos dalis, tikintieji meldžiasi ne tik už bendruosius Bažnyčios ar pasaulio reikalus, bet ir už konkrečius, konkrečių žmonių, poreikius, reikalus ir rūpesčius. Už visą tai kas sudaro tikėjimo paveldą bei konkrečius gyvenimo įvykius: apie žmogaus orumą ir laisvę, šeimos vienybę, pastovumą ir jos įsipareigojimus, apie pareigas, kurios priklauso į visuomenę susitelkusiems žmonėms, ir būdą tvarkyti laikinuosius dalykus pagal Dievo nustatytą planą (plg. Sacrosanctum Concilium n. 53, kan. 768, 2).

Taigi atsižvelgiant į tai kas išdėstyta bei tikinčiųjų teisę ir mano, kaip klebono pareigą, skatinti ir mokinti aktyvų dalyvavimą maldoje, esu įsitikinęs, kad toks bendruomeninės maldos maldavimas visiškai atitinka visą Bažnyčios mokymą apie liturginių šventimų tikslus, formas ir turinį: „Sielų ganytojai uoliai ir kantriai tesirūpina liturginiu auklėjimu ir aktyviu tikinčiųjų dalyvavimu liturgijoje vidumi ir išore, atsižvelgiant į jų amžių, sąlygas, gyvenimo būdą ir religinio apsišvietimo lygį. Taip ganytojai atliks vieną pagrindinių ištikimo Dievo slėpinių dalytojų pareigų. Tevadovauja šioje srityje savo kaimenei ne tik žodžiu, bet ir pavyzdžiu“ (Sacrosanctum Concilium n. 19).

3) Ar išsakytą palaikymą pats vertinate kaip Jūsų agitaciją už Igną Vėgėlę?

Atsakymas: Ne.

4) Ar prieš išsakydamas palaikymą konkrečiam kandidatui įvertinote aplinkybę, kad mišios transliuojamos per televiziją, įrašas bus skelbiamas viešai, įskaitant socialinius tinklus ir visuomenės informavimo priemones?

Atsakymas: Ne.

5) Kaip plačiai buvo transliuojamos pranešime nurodomos mišios?

Atsakymas: Jūs jau tai patys atsakėte labai išsamiai ir tiksliai nurodėte savo laiške, žr. laiško viršuje.

6) Ar kandidatas į Jus kreipėsi ir ar jam buvo žinoma iš anksto, dėl palaikymo viešai transliuojamose mišiose?

Atsakymas: Ne, nesikreipė ir nebuvo jam žinoma.

7) Ar kandidatas atsilygino, žadėjo atsilyginti už viešai pareikštą palaikymą jam?

Atsakymas: Ne.

8) Ar asmeniškai pažįstate kandidatą Igną Vėgėlę?

Atsakymas: Ne.

9) Ar, Jūsų žiniomis, pats kandidatas Ignas Vėgėlė dalyvavo mišiose?

Atsakymas: Ne.

10) Kas yra socialinio tinklapio Facebook paskyros „Išlaužo dievo dvaras“? valdytojas ir paskyrą administruojantis asmuo?

Atsakymas: Aš ir ši paskyra „Išlaužo Dievo Dvaras“ tai ne parapijos, o draugų besidominčių dvasine, muzikine ir kultūrine veikla. Parapijos paskyra yra kita, žr. Facebook „Išlaužo parapija”

11) Kas 2023 m. lapkričio – gruodžio mėnesiais viešino įrašus, kuriuose populiarinamas vienas kandidatas Ignas Vėgėlė?

Atsakymas: Aš.

12) Lietuvos vyskupų konferencijai yra žinoma apie tokių įrašų skelbimą?

Atsakymas: Ne. Kaip bebūtų, tai viešas draugų ratas.

13) Iš kokių lėšų socialiniame tinklapyje Facebook buvo atlygintinai anonsuojamos 2023 m. gruodžio 24 d. mišios, kurių metu buvo pasisakyta apie Igną Vėgėlę?

Atsakymas: Mano asmeninių, sumokėta 17 eur. Pridedu bankinio pavedimo kopiją.

14) Taip pat prašome nurodyti kitas, Jūsų manymu, pranešimo nagrinėjimui reikšmingas aplinkybes.

Atsakymas: Viešai maldoje paminėtas, kaip mano asmeninė maldos dalis „advokatas Vėgėlė“, priešingai nei VISUR buvo paskleista masinėse informacijos priemonėse: BAŽNYČIOJE NEBUVO JOKIOS REAKCIJOS. Visas, vadinamas „šaršalas“ sukeltas dirbtinai tik info priemonėse ir matyt to darytojai turėjo savus tikslus, gerokai pralenkiančius mano intenciją: MALDĄ. Ir dar kartojuosi, kad: paskyra „Išlaužo Dievo Dvaras“ tai ne parapijos, o draugų besidominčių dvasine, muzikine ir kultūrine veikla. Parapijos paskyra yra kita, žr. Facebook „Išlaužo parapija“.

41 KOMENTARAI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version