Bažnyčiose ir bendruomenėse priminta apie atsakomybę keliuose

Lapkričio 19 d., sekmadienį, minint vargstančiųjų dieną, taip pat buvo minima ir Pasaulinė žuvusių eismo įvykiuose atminimo diena. Tą dieną už žuvusius kelyje buvo meldžiamasi daugelyje šalies bažnyčių.

Spalvos ir simboliai

Vilniuje, Katedros aikštėje, vyko akcija „Brangink gyvybę“, kurios metu Vilniaus šv. vyskupo Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedros bazilikos fasadas nuo 17 iki 22 val. buvo apšviestas stacionariu apšvietimu, ant pastato sienos sužibo žvakės ir kiti simboliai, primenantys, kaip svarbu branginti savo ir kitų gyvybę. Šalia arkikatedros bazilikos veikė jaunųjų kelininkų klubo „Kelelis“ parengta nuotraukų, kuriose užfiksuoti eismo įvykiai, ekspozicija.

Vidurdienį, Vilniuje, Mišios už žuvusiuosius kelyje vyko Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje (Savičiaus g. 15).

„Kasmet trečią lapkričio sekmadienį minėdami Pasaulinę dieną žuvusiesiems eismo įvykiuose atminti, prisimename keliuose žuvusius žmones. Išgirdę apie eismo įvykyje žuvusius žmones, pagalvojame, na kur jis ar ji taip lėkė, kodėl neužsisegė saugos diržo, vairavo išgėręs, tamsoje ėjo be atšvaitų ir t. t. Tačiau retai pagalvojame, ar mes visada elgiamės pagal taisykles. Dažniausiai eismo įvykius nulemia žmogiškoji klaida, neatsakingumas. Taigi, pagalvokime, ar patys padarome viską, kad eismo įvykių, juose žuvusių ir sužeistų žmonių būtų kuo mažiau, kad jų visai nebūtų. Ši diena, minima visame pasaulyje,  yra būtent apie tai. Apie kiekvieno eismo dalyvio atsakomybe kelyje“ – kalbėjo Kelių direkcijos direktorius Remigijus Lipkevičius.

Didžiausia vertybė – gyvybė

Pasauline diena žuvusiesiems eismo įvykiuose atminti primenama, kad didžiausia vertybė yra žmogaus gyvybė. Kiekvienas galime prisidėti prie saugesnės eismo aplinkos kūrimo, ir tai padaryti nėra sunku – dalyvaujant eisme visada reikia laikytis Kelių eismo taisyklų. 

Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas Vytautas Grašys teigia, kad vis dar nemažą kainą mokame už daromas klaidas, kai eismo įvykiuose sunkiai sužeidžiami ar žūsta žmonės ir primena, kad kiekvieno eismo dalyvio pareiga – Kelių eismo taisyklių laikymasis.

„Neretai pernelyg beatodairiškai skubėdami, nebesugebame vertinti tai, kas brangu – vienąkart mums suteiktos gyvybės, kartu ir gyvenimo. Saugiai dalyvauti viešajame eisme tikrai galime, jei to norėsime patys. Tad turime daryti tai, ką galime – saugoti save ir rūpintis tais, kurie šalia. Transporto priemonės vairuotojas prie vairo turi sėsti tik blaivus, pasirinkti tik saugų važiavimo greitį, nesinaudoti mobiliojo ryšio priemonėmis vairuodamas, kartu su keleiviu segėti saugos diržus. Pėsčiasis ar važiuojantysis dviračiu ar elektriniu paspirtuku važiuojamąją kelio dalį turi kirsti tik įsitikinęs savo saugumu, tamsiuoju paros metu naudoti matomumą gerinančias priemones: atšvaitus, prožektorių, ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais. Atrodo, tokie paprasti dalykai, bet jie turi didžiulę svarbą eismo saugoje“, – sako V. Grašys.

Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, iki š. m. lapkričio 16 d. mūsų šalyje eismo nelaimėse jau netekome 104 eismo dalyvių, t. y. 21,2 proc. mažiau nei 2021 m. Pernai per tą patį laikotarpį Lietuvoje eismo įvykiuose žuvo 132 žmonės. Nors žuvusiųjų keliuose skaičius mažėja, beprasmių aukų skaičių dar labiau galėtų sumažinti atsargesnis vairavimas, Kelių eismo taisyklių laikymasis. Kad išvengtume skaudžių nelaimių keliuose, mums visiems reikia būti atsakingesniems, saugoti save ir kitus. Pėstieji į tamsų kelią turėtų išeiti su atšvaitais, vairuotojai ir keleiviai segėti saugos diržus, o vairuotojai visada rinktis saugų važiavimo greitį.

„Visuomenė yra pratusi girdėti naujienas apie automobilių avarijose žuvusius eismo dalyvius. Tai tapę mūsų rutinos dalimi ir tik nukentėjus artimajam pradedame suprasti galimas pasekmes neatsakingai elgiantis už vairo. Šiuo renginiu mes siekiame atkreipti dėmesį į kasdien vykstančias nelaimes keliuose, didinti sąmoningumą ir suvokimą, kad saugumas keliuose priklauso ne tik nuo infrastruktūros ir transporto priemonių būklės, tačiau ir nuo kiekvieno iš mūsų atsakingo elgesio,“ – kalbėjo jaunųjų kelininkų klubo „Kelelis“  prezidentas Gustas Mensevičius.

2005 m. lapkričio 26 d. Jungtinių Tautų Organizacija priėmė rezoliuciją, kuria kreipėsi į šalių vyriausybes, kad kiekvienais metais trečiasis lapkričio sekmadienis būtų skirtas žuvusiesiems eismo įvykiuose paminėti. Pagrindinis šios atmintinos dienos tikslas – solidarumas ir dvasinis palaikymas, skirtas šeimoms, kurių nariai, artimieji, draugai, pažįstami žuvo eismo įvykiuose. Minint šią dieną taip pat siekiama dar kartą atkreipti visuomenės dėmesį į kiekvieno asmeninę atsakomybę už savo elgesį kelyje, Kelių eismo taisyklių laikymąsi.

Atsakingai elgiantis galime išvengti skaudžių netekčių dėl keliuose prarastų savo šeimos narių, draugų ar pažįstamų. Saugokime vieni kitus kelyje. Branginkime gyvybę.

Dieną minėtina diena paskelbė Jungtinės Tautos bei Pasaulio sveikatos organizacija.

Šią dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į kasdien keliuose žūstančius ir sužalojamus žmones. Transporto priemonių vairuotojai ir pėstieji skatinami susimąstyti apie savo ir kitų saugumą keliuose.

Kasmet Lietuvoje vidutiniškai užregistruojama apie 3 000 – 4 000 eismo įvykių, kuriuose nukenčia žmonės (žūsta daugiau nei 100 žmonių, apie 3 000 sužeidžiama).

Dieną minėjo miestai ir miesteliai

Kazlų Rūdos Parapija taip pat minėjo žuvusiųjų kelyje dieną. Tikinčiuosius buvo kviečiama dalyvauti 9 val. Šv. Mišiose Kazlų Rūdos Švč. Jėzaus Širdies bažnyčioje. Po jų buvo dalinami atšvaitai.

Radviliškio rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnai feisbuke pasakoja: „Lapkričio 19 diena, Pasaulinės dienos žuvusiesiems keliuose atminti iniciatyva, prasidėjo Radviliškio Švenčiausiosios Mergelės Marijos Gimimo bažnyčioje, kurioje Šv. Mišias aukojo parapijos dekanas, klebonas Tadas Rudys, parapijiečius kvietęs kartu paminėti Kelyje žuvusiųjų dieną ir ragino kelyje būti saugiems, kultūringai elgtis, pirmiausia, patiems ir dėti visas pastangas, kad išvengtume beprasmių žūčių ir saugotume duotą dovaną – kiekvieno gyvybę”.

Mišiose dalyvavusiems parapijiečiams ir parapijos svečiams policijos rėmėjai padovanojo atšvaitų ir signalinių liemenių.

„Pasibaigus šventoms mišioms, visi, kam rūpi gyventojų saugumas, susirinko Radviliškyje, V. Landsbergio – Žemkalnio g. esančioje Ąžuoliukų alėjoje, kurioje, tęsiant dar 2010 m. lapkričio mėn. pradėtos iniciatyvos tradicijas, už žuvusiuosius Radviliškio rajono keliuose buvo dar kartą už juos pasimelsta, pasodintas ąžuoliukas, uždegtos atminimo žvakelės”, – pasakojama pranešime.

Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė pasidalino mintimis apie eismo saugumo ir savisaugos prasmę, apie vienas kito apsaugą. „Turime rūpintis vieni kitais, turime nešioti atšvaitus ir laikytis kelių eismo taisyklių, kad apsaugotume ne tik save, tačiau ir vairuotojus bei kitus eismo dalyvius”, – sakė ji. Radviliškio miesto seniūnas kalbėjo apie tinkamą, kadaise pasirinktą vietą Ąžuolynui, apie susimąstymą važiuojant pro šalį, apie tradicijos tęstinumą ir beprasmes žūtis keliuose.

Už žuvusiuosius keliuose meldėsi vietos bendruomenė, pareigūnai ir politikai.

„Policijos pareigūnai dar kartą prašo visų eismo dalyvių atkreipti kiekvieno dėmesį į asmeninę atsakomybę keliuose, į Kelių eismo taisyklių laikymąsi, į eismo kultūrą ir pakantumą. Pėstiesiems linkime įsigyti ir nešioti vos kelis eurus kainuojančias, gyvybes išsaugančias priemones: atšvaitus, liemenes ar kitas šviesą atspindinčias priemones. Kiekvienas eismo dalyvis visomis išgalėmis turi stengtis daryti viską, kad būtų išvengta skaudžių netekčių ir beprasmių aukų. Būkime sąmoningi keliuose, saugokime savo bei kitų eismo dalyvių gyvybes”, – buvo priduriama pranešime.

„Tą dieną prisiminkime savo draugus, kolegas ir uždekime jiems po atminimo žvakutę”, – ragino Trakų Rajono Policijos Komisariatas.

„Šiemet mūsų bažnyčioje, kartu su policijos pareigūnais meldėmės ir prisiminėm žuvusius pareigūnus”, – pasakojo Šilutės katalikų parapija.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version