Lietuvos šiaudinių sodų tradicija – UNESCO kultūros paveldo sąraše

UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą papildė ketvirtoji Lietuvos vertybė – šiaudinių sodų tradicija.

„Ši tradicija šiandien įgyja vis didesnį aktualumą, įtraukia vis daugiau jos saugotojų, perėmėjų bei vartotojų. Dalis mūsų visuomenės šiuos tradicinę pasaulėžiūrą simbolizuojančius kūrinius suvokia kaip kultūrinės tapatybės ženklą, o menininkai – netgi kaip įkvėpimo šaltinį“, – sako kultūros viceministras Albinas Vilčinskas.

Šiaudiniai sodai buvo rišami visoje Lietuvoje ir turėjo ne tik dekoratyvinę, bet ir apeiginę reikšmę, jie simbolizuoja visatos modelį, tad siejami su gyvenimo gerove, apsauga.

Tradicija atvira visiems – kiekvienas gali mokytis susiverti sodą ar mažytį jo modelį ir taip lavinti kūrybiškumą, šeimoje ir bendruomenėje stiprinti kelių kartų ryšius, mokytis darnaus kolektyvinio darbo.

Į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą jau įrašytos trys mūsų šalyje puoselėjamos vertybės – dainų ir šokių švenčių tradicija Baltijos valstybėse, sutartinės – lietuvių polifoninės dainos ir kryždirbystė bei jos simbolika Lietuvoje.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version