Stebint naujienas apie popiežių Leoną XIV – pirmąjį iš JAV kilusį pontifiką – kai kuriems tikintiesiems atrodo, kad pagaliau sulaukta ganytojo, kuris „girdi žmones“. Tačiau šis džiaugsmas kartais tampa lengvu grobiu informacinių manipuliacijų pasaulyje. Vien per praėjusią savaitę socialiniuose tinkluose plačiai paplito trys klaidinančios žinutės apie naująjį popiežių, kurias būtina panagrinėti.
Netikra vaizdo žinutė apie Afriką
„YouTube“ platformoje patalpinta vaizdo medžiaga, kurioje matyti kaip popiežius Leonas XIV, sėdėdamas šv. Pauliaus VI audiencijų salėje, esą perskaitė 37 min. pareiškimą. Šioje kalboje smerkiamas kolonializmas, giriamas Burkina Faso lyderis kapitonas Ibrahimas Traoré, o Afrikai skiriamas „tikėjimo švyturio“ vaidmuo.
Tačiau tai visiškai suklastota, dirbtinio intelekto pagalba sukurta vaizdo medžiaga, kurios aprašyme „YouTube“ platformoje netgi įspėjama, kad ji yra „fikcija, įkvėpta Ibrahimo Traoré gyvenimo“. Vaizdo įrašas buvo paskelbtas „Pan-African Dreams“ kanale, kuris aiškiai pažymi, kad „visi dialogai yra išgalvoti ir nėra susiję su realiais įvykiais“.
Nepaisant to, vaizdo įrašas sulaukė beveik milijono peržiūrų ir šimtų emocingų komentarų. Kai kurie žiūrovai patikėjo, kad šiuos žodžius tikrai ištarė popiežius. Tai tik parodo, kaip lengvai emocijas žadinantis turinys gali užgožti tikrovę.
Popiežiaus nepasakytas pamokslas
Socialiniuose tinkluose plinta pamokslas, kuris priskiriamas popiežiui Leonui XIV, kai šis dar buvo vyskupas. Jame kalbama apie nuovargį nuo Bažnyčios skandalų, tylą, Dievo artumą skausme ir troškimą, kad Bažnyčia būtų „namai benamiams ir maistas pavargusiems“.
Šis tekstas, nors ir labai jautrus, yra neaiškios kilmės. Jis cirkuliuoja įvairiose katalikiškose platformose ir grupėse, tačiau nėra jokio oficialaus patvirtinimo, kad jį iš tiesų sukūrė Robertas Prevostas, dabartinis popiežius Leonas XIV.

Kun. Elijus Anatolijus Markauskas, savo feisbuko paskyroje paskelbęs ir nagrinėjęs šį tekstą, pastebi, kad nors jis ideologiškai neprieštarauja Bažnyčios mokymui ir atitinka popiežiaus tarnystės dvasinę kryptį, nėra įrodymų, kad šie žodžiai iš tiesų buvo tarti pamokslo ar viešo pasisakymo metu.
Tai klasikinis pavyzdys, kai kilni intencija tampa lengvu manipuliacijos objektu – žmonės nori girdėti ganytojo žodžius ir priskiria jam tai, kas atrodo gilu ir artima, net jei šaltinis abejotinas. Vien kunigo paskyroje šis pamąstymas sulaukė virš 3 tūkst. patiktukų ir beveik šešis šimtus pasidalinimų.
Fiktyvus paskyrimas: kardinolui Sarah paskirta pareigybė
Gegužės 20 d. socialiniuose tinkluose pasklido žinia, esą popiežius Leonas XIV paskyrė kardinolą Robertą Sarah specialiuoju popiežiaus pasiuntiniu.
Šios žinios nepavyko patvirtinti nė viename oficialiame šaltinyje. Nei Vatikano naujienų portalas, nei Šventojo Sosto spaudos tarnyba nėra paskelbę jokios informacijos apie tokį paskyrimą. Galų gale, nepriklausomos faktų tikrinimo iniciatyvos šią informaciją paneigė kaip netikrą.
Šis atvejis primena, kad net ir geros naujienos gali būti klaidinančios. Kardinolas Sarah, plačiai vertinamas dėl savo ištikimybės Tradicijai ir dvasinės brandos, atrodo natūralus kandidatas tokiam vaidmeniui – būtent tai ir padaro šią melagieną (fake news) įtikinamą. Tačiau patikimumas neatsveria būtinybės tikrinti šaltinius.
Moralinis atsakingumas: ką galime padaryti?
Melagienos apie popiežių nėra tik technologinis iššūkis. Tai ir dvasinis pavojus. Jos gali skaldyti Bažnyčios vienybę, kurstyti emocijas, kurios remiasi melu, ir klaidinti tikinčiuosius.
Ką daryti, kai matome ar gauname įtartiną žinutę?
- Patikrinti, ar apie tai praneša Vatican News, Šventojo Sosto spaudos biuras ar kiti patikimi katalikų informacijos šaltiniai;
- Vengti dalintis neaiškios kilmės emociniu turiniu;
- Prisiminti Evangelijos žodžius: „Jūs pažinsite tiesą, ir tiesa padarys jus laisvus“ (Jn 8, 32).
Popiežius Leonas XIV pradeda pontifikatą pasaulyje, kur tiesos iškraipymas pasidarė lengvesnis nei bet kada anksčiau. Kaip tikintieji, esame kviečiami saugoti ne tik Evangelijos turinį, bet ir jos skleidimo dorumą.