Mirė popiežius emeritas Benediktas XVI

ŠaltinisBNS, LVK

Buvęs popiežius Benediktas XVI, 2013 metais tapęs pirmuoju nuo Viduramžių popiežiumi, atsistatydinusiu iš pasaulio Katalikų Bažnyčios vadovo pareigų, mirė šeštadienį, būdamas 95 metų, pranešė Vatikanas.

„Su liūdesiu pranešu, kad popiežius emeritas Benediktas XVI mirė šiandien 9 val. 34 min. (vietos, 10 val. 34 min. Lietuvos laiku) Mater Ecclesiae vienuolyne Vatikane“, – sakoma Vatikano atstovo spaudai Matteo Bruni (Matėjo Brunio) pareiškime.

Benediktas, kurio tikrasis vardas yra Josephas Ratzingeris (Jozefas Racingeris), jau daug metų buvo silpnos sveikatos.

Popiežius Pranciškus gruodžio 28 d. pareiškė, kad jo pirmtakas „labai serga“ ir paragino už jį melstis. Vatikanas vėliau patvirtino, kad buvusio popiežiaus sveikatos būklė pablogėjo dėl senatvės.

Pastarosiomis dienomis visose Romos vyskupijos bažnyčiose per mišias buvo meldžiamasi, kad Viešpats lydėtų Romos vyskupą emeritą dabartiniu jam sunkiu metu, jį guostų ir padėtų jam iki galo liudyti meilę Bažnyčiai, pranešė Vatikanas.

Pastarosiomis dienomis visose Romos vyskupijos bažnyčiose per mišias buvo meldžiamasi, kad Viešpats lydėtų Romos vyskupą emeritą dabartiniu jam sunkiu metu.

Jo mirtimi baigėsi beprecedentė situacija, kai du „vyrai baltais drabužiais“ – Benediktas ir Pranciškus – sugyveno tarp mažo miesto valstybės sienų.

Nors buvusių popiežių laidotuvės nėra apibrėžtos griežtomis taisyklėmis, tikimasi, kad Benedikto laidotuvės vyks Vatikane, o joms vadovaus Pranciškus.

2005 metais paskutinio mirusio popiežiaus – Jono Pauliaus II – kūnas gulėjo prieš laidotuvių mišias Šventojo Petro aikštėje, kuriose dalyvavo milijonas žmonių, įskaitant valstybių vadovus.

Josephas Ratzingeris gimė 1927 m. balandžio 16 d. Marktl am Inn (Passau vyskupija, Vokietija). 1946-1951 m. studijavo filosofiją ir teologiją Fraizingo Aukštesniojoje filosofijos ir teologijos mokykloje bei Miuncheno universitete. 1951 m. birželio 29 d. gavo kunigystės šventimus. 1953 m. apgynė disertaciją tema Dievo tauta ir Dievo namai Augustino mokyme apie Bažnyčią ir gavo teologijos daktaro laipsnį. Dėstė fundamentinę ir dogmatinę teologiją įvairiose aukštosiose mokyklose, tarp jų – Bonos (1959-1969), Miunsterio (1963-1966) ir Tiubingeno (1966-1969) universitetuose.

1977 m. kovo 25 d. šv. Popiežius Paulius VI paskyrė kun. J. Ratzingerį Miuncheno ir Fraizingo arkivyskupu. 1977 m. gegužės 28 d. J. Ratzingeris buvo konsekruotas vyskupu. 1977 m. birželio 27 d. šv. Paulius VI pakėlė arkivysk. J. Ratzingerį kardinolu ir suteikė jam Santa Maria Consolatrice al Tiburtino titulą.

1981 m. lapkričio 25 d. šv. Popiežius Jonas Paulius II paskyrė kard. J. Ratzingerį Tikėjimo mokymo kongregacijos prefektu. Taip pat jis buvo paskirtas Popiežiškosios Biblijos komisijos ir Tarptautinės teologinės komisijos pirmininku, vadovavo Katalikų Bažnyčios katekizmo rengimo komisijai.

1993 m. balandžio 5 d. šv. Jonas Paulius II pakėlė J. Ratzingerį į kardinolus vyskupus, suteikdamas jam suburbikaninės Velletri-Segni vyskupijos titulą. 1998 m. lapkričio 6 d. kard. J. Ratzingeris buvo paskirtas Kardinolų kolegijos vicedekanu, o 2002 m. lapkričio 30 d. – šios kolegijos dekanu. Kard. J. Ratzinger sukūrė 2005 m. Kryžiaus kelio Koliziejuje meditacijų tekstus.

2005 m. balandžio 19 d. kard. J. Ratzingeris buvo išrinktas 265-uoju Popiežiumi ir pasivadino Benedikto XVI vardu. Jau netrukus – 2006 m. birželio 23 d. – Benediktas XVI susitiko su Lietuvos vyskupais, atvykusiais į Romą su ad limina vizitu. Benedikto XVI pontifikatas baigėsi 2013 m. vasario 28 d., jam atsistatydinus iš užimamų pareigų, kardinolams lotyniškai paskelbęs pranešimą, vėliau sakydamas, kad šį sprendimą lėmė mistinė patirtis.

Jis tapo pirmuoju pontifiku, kuris atsiprašė už visame pasaulyje kilusius skandalus, išreikšdamas „gilų gailestį“ ir asmeniškai susitikdamas su aukomis.

Popiežius emeritas Benediktas XVI mirė 2022 m. gruodžio 31 d. Mater Ecclesiae vienuolyne Vatikane.

2 KOMENTARAI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version