Katalikai visame pasaulyje toliau džiaugiasi praėjusią savaitę įvykusiais popiežiaus Leono XIV – pirmojo popiežiaus iš Jungtinių Amerikos Valstijų – rinkimais. Be to, kad yra gimęs JAV, Leonas taip pat turi Peru pilietybę – ją įgijo natūralizacijos būdu po dešimtmečius trukusios pastoracinės tarnystės šioje šalyje.
Jo išrinkimas kelia keletą įdomių klausimų iš pilietybės teisės perspektyvos. Svarbiausias iš jų – ar JAV pilietis gali tapti užsienio valstybės monarchu ir išsaugoti Amerikos pilietybę?
Juk popiežius – tai absoliutus monarchas. Kaip skelbia Vatikano Pamatinis įstatymas, jis turi „visą valdymo galią, kuri apima įstatymų leidžiamąją, vykdomąją ir teisminę valdžią“ Vatikano Mieste Valstybėje – suverenoje šalyje, palaikančioje diplomatinius santykius su daugiau nei 175 valstybėmis – ir Šventajame Soste, kuris yra visos Katalikų Bažnyčios valdymo centras.
Amerikiečių imigracijos teisininkas ir katalikas Paulas Hunkeris naujienų agentūrai CNA paaiškino, kad JAV federalinis įstatymas – konkrečiai 8 U.S. Code § 1481 – nurodo labai aiškias sąlygas, kuriomis pilietis gali prarasti JAV pilietybę.
Tai gali nutikti dėl tokių veiksmų kaip išdavystė, natūralizacijos priėmimas kitoje valstybėje ar, svarbiausia, užsienio valstybės vadovo pareigų priėmimas. Visgi šie veiksmai turi būti atlikti savanoriškai ir turint aiškų ketinimą atsisakyti JAV pilietybės, kad būtų laikomi „ekspatriatiniais“.
Valstybės departamentas paprastai laikosi prielaidos, kad JAV piliečiai, net jei ir priima užsienio valstybės pareigas, nori išlaikyti savo pilietybę – nebent priešingai būtų aiškiai ir patikimai įrodyta.
Pasak Hunkerio, popiežiaus atveju Leonas turėtų oficialiai išreikšti ketinimą atsisakyti JAV pilietybės konsuliniam pareigūnui JAV ambasadoje Romoje – tačiau kol kas jis tokios intencijos neparodė.
„Manau, kad jei jis nepareikš: ‘Noriu atsisakyti savo JAV pilietybės’, tuomet nelaikoma, kad jis ją prarado“, – sako Hunkeris. „Giliai žiūrint, tai rodo gražų mūsų šalies principą – jei esi čia gimęs, valstybė negali tavęs išmesti, nebent pats sąmoningai atsisakai pilietybės.“
Tiesa, Valstybės departamentas priduria, kad gali „aktyviai peržiūrėti atvejus, kai JAV pilietis yra išrenkamas ar paskiriamas užsienio valstybės vadovu, vyriausybės vadovu ar užsienio reikalų ministru“, nes tokie atvejai kelia sudėtingus tarptautinės teisės klausimus, įskaitant galimo imuniteto nuo JAV jurisdikcijos ribas.
Kad ir kaip klostytųsi Leono pilietybės klausimas, jam, kaip JAV piliečiui gyvenančiam užsienyje, gali tekti toliau teikti mokesčių deklaracijas JAV mokesčių inspekcijai (IRS). Tai unikali situacija – Lenkijos, Vokietijos ir Argentinos piliečiai, iš kurių kilę ankstesnieji popiežiai, nėra apmokestinami užsienyje. The Washington Post teigimu, tam gali prireikti specialaus mokesčių administratoriaus laiško arba net atskiro JAV Kongreso įstatymo.
O kaip dėl Leono Peru pilietybės? Pagal Peru Konstituciją net natūralizuotas Peru pilietis praranda savo pilietybę tik aiškiai jos atsisakęs prieš kompetentingą Peru instituciją. Todėl Leono Peru pilietybė, kaip ir JAV, bus išsaugota, nebent jis pats nuspręstų jos atsisakyti.
Ar tapęs popiežiumi Leonas automatiškai įgyja Vatikano pilietybę? Ir taip, ir ne.
Kaip paaiškino CNA Vatikano apžvalgininkas Andrea Gagliarducci, Leonas tikriausiai jau turėjo Vatikano pasą, nes kiekvienas kardinolas ir kurijos pareigūnas jį gauna eidamas pareigas – tai vadinama „funkcine pilietybe“.
Tačiau Gagliarducci pažymi, kad pagal kanonų teisę netikslu sakyti, jog popiežius yra Šventojo Sosto pilietis – nes Šventasis Sostas ir pats popiežius yra neatsiejami.
„Popiežius nėra pilietis – jis pats yra visas Šventasis Sostas“, – aiškina Gagliarducci. „Popiežiui nereikia paso ar pilietybės, nes jis yra visų pilietybių šaltinis.“ Atsižvelgiant į Leono turimas plačias laikinojo valdymo galias, nėra jokių kliūčių, kodėl jis negalėtų išsaugoti savo kitų pilietybių – tam jau yra precedentų: 2014 m. popiežius Pranciškus atnaujino savo Argentinos pasą, nors per visą 12 metų trukusį pontifikatą į gimtinę taip ir negrįžo.
Pasak Gagliarducci, toks žingsnis Pranciškaus atveju buvo „nereikalingas“.
„Laikyti pasą nėra žalinga, tačiau jo realiai nebereikia. Vatikanas suteikia savo pasą ir leidžia išlaikyti visas turimas pilietybes“, – pažymi jis.
„Tačiau popiežiaus negalima vadinti nei peruiečiu, nei amerikiečiu ar dar kuo nors. Jis – tai Šventasis Sostas. Tai visai kita tikrovė.“