Prancūzijos žemieji parlamento rūmai antradienį po pirmojo svarstymo pritarė įstatymo projektui dėl teisės numirti, žengę pirmą žingsnį ilgame procese, po kurio pacientams aiškiai apibrėžtomis aplinkybėmis gali būti suteikta medicininė pagalba nutraukti savo gyvenimą.
„Nacionalinės asamblėjos balsavimas dėl teisės akto dėl palaikomosios slaugos plėtojimo ir pagalbos numirti yra svarbus žingsnis“, – parašė prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) socialiniame tinkle „X“ po to, kai 305 įstatymų leidėjai pritarė šiam teisės aktui, o 199 balsavo prieš.
„Gerbiant jautrumą, abejones ir viltis, pamažu atsiveria brolybės kelias, kurio tikėjausi“, – pridūrė jis.
E. Macronas primygtinai reikalavo, kad bet koks leidimas pasirinkti mirtį turėtų būti suteikiamas tik žmonėms, sergantiems nepagydomomis ligomis ir patiriantiems stiprų fizinį ar psichologinį skausmą.
Balsavimas Nacionalinėje asamblėjoje buvo pradinis etapas priimant įstatymo projektą, kuris dabar keliaus tarp žemųjų parlamento rūmų ir Senato, kad būtų padaryti abejiems rūmams priimtini pakeitimai.
Kai kurios konservatyvios grupės prieštarauja įstatymui ir E. Macronas yra sakęs, kad dėl šio daug nesutarimų keliančio klausimo galėtų būti surengtas referendumas.
Prancūzijos Bažnyčios hierarchija išreiškė didelį nerimą dėl svarstomo įstatymo, jį vadindama galimu „antropologiniu lūžiu“, kuris kelia grėsmę prigimtiniam žmogaus gyvybės orumui – nuo prasidėjimo iki natūralios mirties.
Jei įstatymas būtų priimtas, Prancūzija prisijungtų prie nedidelės Europos šalių, suteikiančių teisę į pagalbą numirti, grupės, kurioje jau yra Vokietija, Ispanija, Austrija ir Šveicarija.
Iki šiol Prancūzijos pacientai, norintys nutraukti savo gyvenimą, turi keliauti į užsienį, įskaitant kaimyninę Belgiją.
Tuo pat metu pateiktas atskiras įstatymo projektas, susijęs su medicinine pagalba gyvenimo pabaigoje, įskaitant palaikomąją slaugą, antradienį buvo priimtas be prieštarų.
Visos parlamento partijos savo įstatymų leidėjams leido laisvai balsuoti dėl įstatymo projekto dėl teisės numirti.
Buvo manyta, kad kairiųjų ir centristų partijos balsuos už įstatymo projektą, o konservatorių ir dešiniųjų deputatai iš esmės bus nusiteikę priešiškai.
Prancūzijoje vykstančiose diskusijose apie šį įstatymo projektą plačiai teigiama, kad šiame dokumente dėmesys sutelktas į „gyvenimo užbaigimą“ arba „pagalbą numirti“, o ne į „savižudybę su pagalba“ ar „eutanaziją“.
Sveikatos apsaugos ministrė Catherine Vautrin (Katrin Votrin) sakė, jog tikisi, kad Senatas šį klausimą pradės svarstyti šiais metais ir 2026 metų pradžioje pateiks Nacionalinei asamblėjai siūlomus pakeitimus.
„Noriu, kad šis įstatymo projektas sulauktų galutinio balsavimo iki 2027 metų, o tai vis dar įmanoma“, – sakė ministrė.
2027 metais Prancūzijoje vyks prezidento rinkimai, kuriuose E. Macronas po dviejų kadencijų iš eilės nebegalės siekti trečiosios.