Valstybinės kalbos inspekcijos viršininko konkursą laimėjo buvęs jos vadovas Audrius Valotka, penktadienį patvirtino Kultūros ministerija.
Ketvirtadienį apie tai savo „Facebook“ paskyroje pranešė pats A. Valotka.
Anot ministerijos, šią kandidatūrą po vertinamojo pokalbio kultūros ministras Šarūnas Birutis pasirinko iš dviejų baigiamajame konkurso etape dalyvavusių pretendentų.
Iš viso konkursui pateikta dešimt prašymų, iš jų reikalavimus finaliniame etape atitiko keturi pretendentai, tačiau vienas prašymą dalyvauti konkurse atsiėmė.
„Tai nebuvo lengvas pasirinkimas, nes vertinamajame pokalbyje dalyvavę abu kandidatai buvo išties stiprūs, verti šios pozicijos. Sprendimas priimtas įsiklausius į šią sritį kuruojančių valstybės tarnautojų argumentus, kuriais jie atkreipė dėmesį į pasirinkto kandidato patirtį ir išdėstytą strategiją, taip pat kompetenciją viešojo administravimo srityje bei būtiną darbų tęstinumą“, – teigė ministras.
„Šios įžvalgos renkantis kandidatą buvo reikšmingos, nes mūsų visų tikslas yra puoselėti valstybinę kalbą – mūsų esminį pilietinės visuomenės turtą ir vienijančią vertybę – ir tai daryti pačiu geriausiu būdu“, – sakė jis.
Kaip numatyta teisės aktuose, vadovo konkursą laimėjęs asmuo į pareigas bus paskirtas atlikus privalomą patikrinimą ir kitas administracines procedūras.
A. Valotka Valstybinei kalbos inspekcijai jau vadovavo 2020–2024 metais.
Šiuo metu inspekcijai viršininko pareigas laikinai eina jo pavaduotojas Donatas Smalinskas.
Buvęs kultūros ministras liberalas Simonas Kairys klaida vadina Audriaus Valotkos paskyrimą antrą kadenciją vadovauti Valstybinei kalbos inspekcijai.
„Radikaliais pareiškimais pasižymėjusio buvusio Valstybinės kalbos inspekcijos viršininko Audriaus Valotkos paskyrimas į viršininkus dar vienai penkerių metų kadencijai yra kultūros ministro Šarūno Biručio klaida, turėsianti neigiamų pasekmių kalbos politikos įvaizdžiui visuomenėje“, – teigiama penktadienį išplatintame parlamentaro pranešime.
Pirmas konkursas į minėtas pareigas paskelbtas 2024 metų liepos pradžioje, tuomet nesulaukta pretendentų, todėl mėnesio viduryje patikslinus specialiuosius reikalavimus dėl išsilavinimo, paskelbta nauja atranka.
Viešojo valdymo agentūra rugpjūčio viduryje skelbė sulaukusi penkių pretendentų prašymų dalyvauti vadovo konkurse, tačiau galiausiai atrankoje liko vienas dalyvis – iki tol inspekcijai vadovavęs A. Valotka.
Tuometis kultūros ministras Simonas Kairys atmetė A. Valotkos kandidatūrą vadovauti įstaigai dar vienai penkerių metų kadencijai. Ji baigėsi šių metų sausį.
Kalbos inspekcijos vadovas yra ne kartą sulaukęs tuomečio kultūros ministro kritikos dėl savo viešų pasisakymų ir raginimo trauktis iš pareigų. A. Valotkai taip pat skirtos dvi pastabos.
Viena – už tai, kad dalyvaudamas konferencijoje REDA pareiškė, jog pavežėjai Lietuvoje kalba „kažkokiomis čiurkų kalbomis“. A. Valotka vėliau teigė norėjęs pasakyti „tiurkų“, tačiau netinkamai ištarė šį žodį. Kita – už tai, kad LRT radijo laidoje Vilniaus rajone gyvenančių lenkų tautybės gyventojų norą turėti užrašus gimtąja kalba jis palygino su situacija rusų okupuotame Ukrainos Donbaso regione.
Nuo 1990-ųjų veikianti Valstybinė kalbos inspekcija prižiūri, kaip laikomasi Valstybinės kalbos įstatymo, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimų ir kitų teisės aktų, nustatančių valstybinės kalbos vartojimo ir taisyklingumo reikalavimus.
Ji taip pat konsultuoja piliečius, valstybės ir savivaldybių institucijas bei verslo įmones kalbos vartojimo ir taisyklingumo klausimais, atlieka prevencinį darbą informuojant, šviečiant visuomenę.