Europos Sąjungos (ES) finansų ministrai antradienį suteikė galutinį leidimą Bulgarijai nuo 2026-ųjų sausio 1-osios įsivesti eurą.
„Tai yra kruopštaus Bulgarijos stojimo proceso, apimančio griežtą analizę ir intensyvų pasirengimą, kulminacija“, – sakė ES rotacijos tvarka pirmininkaujančios Danijos ekonomikos ministrė Stephanie Lose (Stefani Lus).
Tai reiškia, kad Bulgarija taps 21-ąja bendros valiutos zonos nare.
„Mes tai padarėme!“ – pareiškė Bulgarijos ministras pirmininkas Rossenas Jelizkovas (Rosenas Jelizkovas).
„Dėkojame visoms institucijoms, partneriams ir kiekvienam, kurio pastangos padėjo pasiekti šią istorinę akimirką. Vyriausybė išlieka pasiryžusi užtikrinti sklandų ir veiksmingą perėjimą prie euro visų piliečių labui“, – socialiniame tinkle „X“ pridūrė jis.
ES ekonomikos reikalų komisaras Valdis Dombrovskis atkreipė dėmesį, kad euro įvedimas Bulgarijoje reiškia kur kas daugiau nei tik valiutos pakeitimą.
„Prisijungimas prie euro zonos yra kur kas daugiau nei tik levų pakeitimas eurais. Tai – siekis sukurti šviesesnę ir klestinčią Bulgarijos ir jos piliečių ateitį Europos širdyje“, – sakė jis.
„Euras atneš naujų galimybių, investicijų, darbo vietų ir augimo“, – pridūrė V. Dombrovskis.
Europos Komisija (EK) praėjusį mėnesį teigė, kad Bulgarija, skurdžiausia bloko valstybė, atitinka griežtus kriterijus, kad galėtų įsivesti eurą. Europos Centrinis Bankas (ECB) taip pat išreiškė teigiamą nuomonę.
6,4 mln. gyventojų turinti Bulgarija, kurį į ES įstojo prieš 19 metų, kitąmet pereis nuo levo prie euro.
Antradienį ES finansų ministrai sutarė, kad vienas euras bus lygus 1,95 Bulgarijos levo.
Bulgarijos kelias į euro zoną buvo nelengvas: per trejus metus šalyje vyko septyneri rinkimai, pastarieji – 2024-ųjų spalį.
Tačiau daugelis bulgarų nepritaria euro įvedimui, baimindamiesi, kad didės pragyvenimo išlaidos.
Prieš EK sprendimą ir po jo vyko protestai, o prieš tai atliktos apklausos parodė, kad beveik pusė apklaustųjų nepritaria naujos valiutos įvedimui.
Euro įvedimo šalininkai mano, kad šis žingsnis padės pagerinti Bulgarijos ekonomiką ir piliečių gyvenimą.
ECB pirmininkė Christine Lagarde (Kristin Lagard) gegužę pasisakė už eurą kaip pasaulinę rezervinę valiutą, sakydama, kad didėjantis tarptautinės valiutos vaidmuo būtų naudingas ES, įskaitant mažesnes bloko valstybių narių skolinimosi išlaidas.