Belgrado kardinolas Ladislavas Nemetas: Rusijos ignoruoti neįmanoma

ŠaltinisAVVENIRE

Italijos katalikiškame dienraštyje „Avvenire“ paskelbtame išsamiame interviu Belgrado arkivyskupas kardinolas Ladislavas Nemetas išdėstė viziją apie Bažnyčios misiją, popiežiaus Leono XIV pontifikato bruožus ir būtinybę palaikyti atvirą dialogą su Rusija.

„Be dialogo su Rusija nebus tikros ir ilgalaikės taikos“, – tvirtina kardinolas, pabrėždamas naujojo popiežiaus raginimą siekti, kad „priešai susitiktų ir pažvelgtų vieni kitiems į akis“. Nemetas, kuris vadovauja Belgrado arkivyskupijai ir yra kilęs iš Serbijos – šalies, turinčios gilų ryšį su Maskva – pabrėžia, jog Rusija yra didžios kultūros tauta, kurios ignoruoti neįmanoma, nors tai nereiškia pritarimo jos vadovų veiksmams.

Popiežius kaip vienijantis vadovas

Anot kardinolo, Leono XIV pontifikatas bus grindžiamas Dievo meilės žinia ir Bažnyčios vienybe, kuri „nereiškia vienodumo“. Pasak jo, jau pirmąją dieną po išrinkimo popiežius išreiškė norą artimai bendradarbiauti su kardinolais, dažniau su jais susitikinėti – tiek fiziškai Romoje, tiek virtualiai – bei pasinaudoti viso pasaulio atstovaujamų kardinolų įžvalgomis.

Nepaisant skeptiškų nuomonių apie galimą nesutarimą tarp kardinolų, Nemetas pabrėžė, kad konklava buvo kupina gilaus ir prasmingo dialogo, o popiežius išrinktas vos per vieną dieną.

Vienuolinių bendruomenių dvasia ir misijų patirtis

Kardinolas Nemetas, kaip ir popiežius, yra vienuolis ir buvęs misionierius. Jis mano, kad tarptautinė vienuolinių kongregacijų patirtis padeda kurti atviresnį, kolegialų valdymą. Pasak jo, Leono XIV priklausymas augustinų ordinui gali būti stiprybė, skatinanti kolektyvinius sprendimus. Jis taip pat ragina atnaujinti ar sustiprinti kardinolų tarybą, sukurtą popiežiaus Pranciškaus.

Dialogo politika: Rytų Europa, stačiatikiai ir islamas

Atsižvelgdamas į sudėtingą Balkanų istoriją ir dabartinę situaciją, kardinolas teigia, jog taika nepasiekiama autoritariniu būdu – jai būtinas atviras dialogas. Jis kviečia ieškoti bendrų vardiklių ne tik politinėje, bet ir religinėje srityje – ypatingai su stačiatikių Bažnyčia, įskaitant Maskvos patriarchatą.

Kalbėdamas apie galimą Leono XIV vizitą į Serbiją, kardinolas pabrėžė, kad tai priklausys nuo derybų ne tik su Serbijos valdžia, bet ir su Rusijos stačiatikių Bažnyčia. Jis pridūrė, kad buvęs kardinolas Prevostas dar 2024 m. lankėsi Belgrade – tai sustiprino vietos bendruomenės lūkestį sulaukti popiežiaus vizito.

Kardinolas taip pat išskyrė būtinybę tęsti popiežiaus Pranciškaus pradėtą tarpreliginio dialogo kelią, remiantis tokiais dokumentais kaip Abu Dabio deklaracija apie žmonių brolybę.

Sinodiškumas ir moterų vaidmuo

Nemetas gynė sinodiškumo idėją, palygindamas ją su „naujagimiu, kuris pradžioje sukelia šiek tiek chaoso, bet turi būti ugdomas“. Jis pabrėžė, kad sinodiškumas, kolegialumas ir Petro primatas nesikerta tarpusavyje.

Kalbėdamas apie moterų vaidmenį Bažnyčioje, kardinolas pasisakė už moterų diakonato atkūrimą – ypač tose šalyse, kur tokia tradicija egzistuoja. Jis pripažino, kad pokyčių tempas turi būti derinamas su kultūrinėmis aplinkybėmis: Vokietijoje jis gali būti spartesnis, o, pavyzdžiui, Serbijoje – atsargesnis.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version