Archeologai Turkijoje rado šv. Mikalojaus kapą

Po senovine bažnyčia Turkijoje archeologai rado kapą, kuriame saugomi šventojo Mikalojaus palaikai. Mikalojus, pagal kurio biografiją sukurtas Kalėdų Senelio mitas, mirė daugiau kaip prieš 1600 metų.

„Tai nepaprastai svarbus atradimas, pirmasis to laikotarpio radinys”, – „Fox News” citavo Antalijos kultūros paveldo apsaugos regioninės valdybos pirmininką Osmaną Eravsarą, pasakiusį apie radinį pietų Turkijos Demrės miesto bažnyčioje.

Pakilus Viduržemio jūros lygiui bažnyčia buvo apsemta, todėl po kelių šimtmečių buvo pastatyta antra bažnyčia.

„Dabar mes pasiekėme pirmosios bažnyčios liekanas ir grindis, kuriomis žengė šventasis Mikalojus, – sakė Eravsaras, kaip rašo „The Daily Mail”. – Buvo atkastos pirmosios bažnyčios grindų, kuriomis vaikščiojo šventasis Mikalojus, plytelės”.

Mokslininkai jau kelis dešimtmečius tyrinėja Demrės šventojo Mikalojaus bažnyčios pamatus. Jie taip pat neseniai šioje vietoje atkasė Jėzaus freską.

„Kai XX a. septintajame dešimtmetyje paklota grindų išlyginamoji plokštė buvo pašalinta iš tos vietos, joje buvo atlikti kasinėjimai, siekiant išsiaiškinti, kas yra po ja, – paaiškino Eravsaras. – Rezultatas – IV a. pradžios bažnyčios grindų danga”.

2017 m., kai archeologai rado kapą, bet negalėjo patvirtinti, o kaip pažymėjo laikraštis „The Daily Sabah”, kad šis radinys buvo laikomas netikėtu, nes „buvo manoma, kad šventojo Mikalojaus palaikus 1087 m. italų pirkliai kontrabanda nugabeno į Italijos Bario miestą”.

„Kalėdų Senelio muziejus, anksčiau buvusi senovinė bažnyčia su Kalėdų šventajam priskiriamu sarkofagu, yra Demrės mieste”, – pridūrė naujienų svetainė.

IV a. Romos imperijoje gyvenęs vyskupas šv. Mikalojus buvo persekiojamas už tikėjimą imperatoriaus Diokletiano laikais, tačiau sulaukė imperatoriaus Konstantino atėjimo į valdžią ir krikščionybės įteisinimo.

„Išėjęs į laisvę, Mikalojus 325 m. dalyvavo Nikėjos susirinkime. Jis mirė 343 m. gruodžio 6 d. Myroje ir buvo palaidotas savo katedros bažnyčioje, kur jo kape susiformavo unikali relikvija, vadinama mana”, – pažymi Šventojo Mikalojaus centras.

„Ši skysta medžiaga, kuri, kaip sakoma, turėjo gydomųjų galių, skatino pamaldumo į Mikalojų augimą. Jo mirties metinės tapo šventine diena – Mikalojaus diena, gruodžio 6 d. (pagal Julijaus kalendorių – gruodžio 19 d.)”.

Apie Mikalojaus dosnumą atsirado daugybė istorijų, kurios ilgainiui padėjo suformuoti šiuolaikinio Kalėdų Senelio mitologiją.

Istorijos duomenimis, šv. Mikalojus į JAV populiariąją kultūrą pateko XVIII a. pabaigoje, kai Nyderlandų šeimų grupės susirinko pagerbti jo mirties metinių.

„Kalėdų Senelio vardas išsivystė iš olandiškos Nikolo pravardės Sinter Klaas, sutrumpintos Sint Nikolaas (olandiškai – šventasis Nikolajus) formos”.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version