Žydrūnė Marčiulionienė. Kurk Lietuvai: kur veda orientyras lytiškumo ugdymui

Apie tai, kad nuo  šių metų rugsėjo mėnesio Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklos yra įpareigotos vykdyti Gyvenimo įgūdžių ugdymo programą, kurioje yra siekiama skirti laiko ir lytiškumo ugdymo įgyvendinimui, jau kalbėta nemažai. Šįkart– apie pasaulyje pripažintos Lietuvos viešojo sektoriaus programos, kuri įgalina ateities kūrėjus kurti reikšmingus pokyčius visos šalies mastu, Kurk Lietuvai, finansuojamos ES lėšomis, projektą  „Lytiškumo ugdymo situacijos apžvalga: Orientyras lytiškumo ugdyme”.

Tai jau antrasis jų projektas šia tema. Prieš trejetą metų „Kurk Lietuvai“ ekspertai tyrė esamą situaciją Lietuvoje ir nustatė, kad „įgyvendinti nuoseklią lytiškumo ugdymo programą Lietuvoje iki šiol buvo labai sudėtinga. Dėl didelės bažnyčios įtakos šiam sprendimų priėmimo procesui, mokytojų rengimo stokos ir bendro konservatyvaus politikų, mokyklų direktorių, mokytojų, mokyklos personalo ir tėvų požiūrio, seksualinio ugdymo programavimas Lietuvoje yra ribotas ir nenuoseklus.

Nors šiuo metu egzistuoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos patvirtinta oficiali programa, mokytojai ir mokyklų bendruomenės vis dar gali skirtingai nagrinėti temas, jas interpretuoti, taip pat skleisti netikslią informaciją arba prisidėti prie žalingų komentarų, įskaitant anti-LGBT pareiškimus. Visapusiškas lytiškumo ugdymas reikalingas ne tik siekiant sumažinti paauglių nėštumą, lytiškai plintančias infekcijas ir ŽIV, bet ir mokyti jaunimą sutikimo, pagarbos, kūno autonomijos. Tai turėtų skatinti saugią aplinką LGBT jaunimui ir būti grindžiama žmogaus teisių vertybėmis, kurios apima lyčių lygybę ir smurto prevenciją. “ (Nika Norvila, 2020. Lytiškumo ugdymo stiprinimas Lietuvoje. Esamos situacijos analizė)

Šiemet lytiškumo ugdymo tikslu Jaunimo reikalų agentūra vėl vykdė projektą. Balandžio 6 – birželio 30 dienomis vyko viešosios konsultacijos, kurių metu buvo apklausti 25 skirtingų antropologinių pasaulėžiūrų atstovai ir parengta lytiškumo ugdymo situacijos apžvalga bei pateiktas leidinys – orientyras lytiškumo ugdyme. Leidinį projekto vykdytojai pristato kaip “puikų orientyrą, leidžiantį mokyklų vadovams, mokytojams, su jaunimu dirbantiems, tėvams/įtėviams/globėjams, geriau suprasti lytiškumo ugdymo švietėjų tinklą, identifikuoti mitus, susijusius su lytiškumo ugdymu ir pasirinkti tinkamiausią sprendimą jaunuolių ugdymui lytiškumo temomis.”

Atrodytų, ir tradicinės pasaulėžiūros apie žmogaus prigimtį specialistai įtraukti į apklausą, ir jų citatų panaudota nemažai… Kas dar tiems “neprogresams” netinka?

Neketinu vertinti kitų ekspertų, dalyvavusių apklausoje, pasisakymų. Kalbėsiu tik apie save. Interviu metu išryškinau šias pagrindines tezes apie tai, jog lytiškumas neturėtų būti atsietas nuo:

ankstyvų (iki pilnametystės) lytinių santykių prevencijos;

gyvybės perdavimo ir rengimo šeimai;

pagarbos sau ir kitam asmeniui;

asmens, kaip vyro ir moters suvokimo– esame skirtingi, bet vienodai vertingi.

Deja, belieka tik apgailestauti, kad mano pagrindiniai teiginiai  apie vaizduotės higieną, apie prevenciją, apie tai, jog nepilnamečių nėštumas daugeliu atvejų apskritai yra susijęs su nusikalstama veika, projekto autoriams pasirodė nereikšmingi.

Nors nuolat pabrėžiama, kad valstybėje priimami sprendimai turi būti pagrįsti mokslu, minimo projekto produktas– leidinys „Lytiškumo ugdymo situacijos apžvalga: Orientyras lytiškumo ugdyme“ net bakalauro lygio mokslinio darbo neprimena. Jame nerasite jokių analizių – vien atskirų nuomonių rinkinys su kryptingai atrinktomis citatomis. Išvadas pasidarykite patys. Galiausiai visus taškus sudėlioja pateiktos rekomendacijos, kurių pagrindinis tikslas – siekti visuomenės narių turimų nuostatų ir stereotipų dekonstravimo. „Tai rekomenduojama daryti šiomis kryptimis:

• skatinti mokslinius tyrimus turimų nuostatų, lyčių vaidmenų, seksualinio bei kibernetinio priekabiavimo temomis;

• iš naujo pristatyti konceptą kas yra lytis, kaip socialinis konstruktas;

• netoleruoti homofobiškų, seksistinių ir neapykantą kurstančių pasisakymų, ypač, viešojoje erdvėje;

• įvairių visuotinių socialinių akcijų, švietimo programų metu kviesti atpažinti lyčių stereotipus bei jų daromą poveikį asmeniui, šeimai, bendruomenei, profesijos pasirinkimui, valstybės institucijų įvaizdžiui ir kt.;

• didinti prieinamumą jaunuoliams prie prevencinių paslaugų (pvz., ginekologų, urologų prevencinių patikrų) ir bendrosios higienos priemonių.“ (Projekto vadovė: Deimantė Adamonė; Projekto savininkė: Eglė Došienė, 2023 08 29. Lytiškumo ugdymo situacijos apžvalga: Orientyras lytiškumo ugdyme)

Štai tokią Lietuvą, mielieji, mums žada sukurti–  joje nebus nei mano, nei jūsų nuostatų apie žmogaus prigimtį.

Ar jums tai nieko neprimena?

Pasaulį seną išardysim,

Iš pamatų pačių ir tuo

Naujai pasaulį atstatysim–

Kas buvo nieks, tas bus viskuo. („Internacionalas“ nuo 1917 m. iki 1943 m. buvo Rusijos himnas. Nuo 1922 m. iki 1943 m. taip pat ir Sovietų Sąjungos himnas)

Spręskite patys, pažengėme ar atžengėme, ir kiek.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

8 KOMENTARAI

 1. kai pasaulis pamiršo 10 Dievo įsakymų. Jei Dievas nebūtų išeliminuotas iš žmonių gyvenimo, nereikėtų nei Baudžiamojo nei Civilinio kodeksų foliantų, užtektų vieno katekizmo. Skamba kaip iš fantastikos srities? Teisingai. Kuo gilesnėje moralinėje duobėje yra žmogus, tuo keistesnės jam atrodo kalbos apie tiesą, moralumą, garbę, ištikimybę, Jis šių savokų paprasčiausiai nesupranta.

 2. Kiekvieno vaiko tėvai nėra neįgalūs supažindinti bręstantį sūnų ar dukrą, ką jie / su metais / turi žinoti.Svetimų žmonių intervencija į pačią jautriausią žmogaus sritį – įžūlus prievartavimas. Tokie pedagogų įsikišimai į žmogaus brandą – tiek prasilenkia su doros supratimu, kiek kad pats mokytojas/ pagal numatytą švietimo programą /demonstruotų savo gentalijas. Švietimo sistema, kuri prasižengia su dorove ir etika – tegali vadintis žmogaus žalojimo sistema.

 3. Tėvai turi nepanaikinamą prigimtinę Dievo suteiktą teisę ir pareigą auklėti savo vaikus. Tai pavyksta darnioje šeimoje ir į šioje aplinkoje genderistinė ideologija neturi galios. O vaikams privalome paaiškinti kas vyksta pasaulyje ir mūsų aplinkoje, privalome paaiškinti, kad tarp žmonių yra visokiausių iškrypimų (tarp jų ir lytinių) ir apie kai kuriuos iškrypimus bus pasakojama mokyklose GĮP pamokose.

 4. „ir visa tai vyksta”
  Absoliučiai teisingas komentaras.
  Krikščionybė grįžta į viduramžius. Jei iki šių „pabudusių” laikų visi žinojo kas yra moralė ir kokio socialinio reiškinio priskyrimas nemoraliam leido sutelkti visuomenę kovai su juo, tai dabar bet kokio lygio bjaurastis gali kerotis, ypač jei yra finansinė ir politinė užkulisinė parama.
  Apeliavimas į amoralumą nebesutelkia visuomenės.
  Tiesiog krikščionybė turi ruoštis kovai, visų pirma politinei, už savo įsitikinimus. Kovai be gailesčio.
  Tie kas kliausis visuomenės sveiku protu ir morale, liks nustumti į kampą ir sudoroti.
  Vienytis, telktis ir nepasiduoti. Baigėsi krikščioniškos pasaulėžiūros dominavimas vakarų civilizacijoje. Laikas kovoti, kaip kovota viduramžiais su maurais, šaltojo karo metais su sovietais, taip dabar su „pabudėliais”. Tik aklas gali nematyti, kad pabudėliai kataliko bažnyčią yra pasirinkę mirtinu priešu. Iššūkius reikia priimti, o ne bėgti nuo jų.

 5. Užtad Amerimoj labai daug nesatuominių vaikų uztad kad tokias pamokas veda tai didžiausias nusikaltimas prieš prieš žmonija tai tik vaikų žalojimas gyvent be dievo be dorovės

 6. Ačiū Jums!
  Pritariu Jūsų mintims,Turime kiekvienas dėti pastangas,kad vaikai mokyklose nebūt tvirkinami ,,įgūdžių programomis”.
  Už sveiką ir laimingą šeimą su tėčiu ir mama,kur meilė ir pagarba kuria darnią,harmoningą aplinką vaikams. ČIA VAIKAI GAUNA GYVENIMO ĮGŪDŽIŲ PAMOKAS saugioj ir intymioj aplinkoj.

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte