Vilniaus arkivyskupija: galimas nepilnamečio išnaudojimo atvejis

Kovo 13 d., 16.39

Gintaras Grušas spaudos konferencijos metu / Youtube stop kadras

Prašoma pranešti

Vilniaus arkivyskupijos svetainėje rašoma, kad arkivyskupas G. Grušas dar kartą primena ir akcentuoja, kad net ir vienas nepilnamečio ar pažeidžiamo asmens išnaudojimo atvejis yra per daug. Taip pat turintys pagrįstos informacijos ar patyrusieji išnaudojimą iš kunigų ar kitų Bažnyčios darbuotojų prašomi kreiptis į vyskupijose vyskupų paskirtus nepilnamečių išnaudojimo atvejų tyrėjus.

Tiria JAV teisėsauga

Kunigo atžvilgiu nėra pradėti teisėsaugos veiksmai Lietuvoje. Paskutinis A. Volskio paskyrimas Vilniaus arkivyskupijoje baigėsi 2019 metų vasario 14 dieną. Pastaruoju metu kunigui, be oficialaus paskyrimo, buvo leidžiama tarnauti Vilniaus Dievo Gailestingumo šventovėje. 

Pasak G. Grušo, pirmas „užuominas“ apie galimą nusikaltimą Amerikoje Vilniaus arkivyskupija gavo ketvirtadienį, apie tai skelbta spaudoje. 

„Eina kalba apie teismą, kuris prasidėjo šiomis dienomis Mičigano valstijoje, Detroite, kaltinamieji teisme yra viena parapija, katalikiška mokykla, Detroito arkivyskupija ir Detroito arkivyskupas, bet teismo medžiagoje tas kaltinimas yra apie galimą nusikaltimą kunigo Aloyzo Volskio, kai jis tenai tarnavo, – nusikaltimas prieš mažametį“, – kalbėjo arkivyskupas. 

Jis aiškino, kad incidentas, per kurį galimai nukentėjo aštuonerių metų vaikas, įvyko 2010 metais. 

„Kaltinimas yra išžaginimo, nuslopinus naudojant vaistus, ir apie tą galimą nusikaltimą mes iki užvakar jokių žinių neturėjome. Kaltinama, kad tas įvykis įvyko 2010 metais, pirmas pranešimas, ką turėjo Detroito arkivyskupija apie galimą nusikaltimą, buvo 2018 metais“, – sakė G. Grušas. 

Kaip teigia Vilniaus arkivyskupas, kaltinimą pateikė pats galimai nukentėjęs jaunuolis. Byla buvo perduota tirti JAV teisėsaugai. Apie tyrimus ar jų tolesnę eigą, pasak G. Grušo, Vilniaus arkivyskupija neturi informacijos.

JAV žiniasklaida: svaigino „mėlynomis tabletėmis“

JAV portalas „The Detroit News“ skelbia, kad paauglys iš Mičigano valstijos padavė į teismą Detroito arkivyskupiją ir vieną katalikų mokyklą, teigdamas, jog buvo seksualiai išnaudojamas. 

Leidinyje cituojant ieškinį nurodoma, kad tuomet aštuonerių metų vaikas dalyvavo „dvasinės formacijos“ sesijoje katalikiškoje mokykloje kartu su kunigu A. Volskiu („Tėvu Alu“). 

Toliau teismo medžiagoje skelbiama, kad kunigas pastebėjęs, jog vaikas peršalo, ir pasiūlęs jam dvi mėlynas tabletes – neva vaistus. Nepilnametis jas suvartojo ir „paniro į pusiau mieguistą būklę“. Galimai nukentėjusysis nurodo negalėjęs judėti, bet suvokęs aplinką, o ieškinyje nurodoma, kad kunigas jį „prievartavo“. 

Mokinys sakė motinai daugiau nenorįs dalyvauti sesijose su kunigu, užsisklendęs savyje, liovęsis ruošti pamokas ir dažnai atsisakydavęs eiti į mokyklą, teigiama ieškinyje. 

Nurodoma, kad jaunuolis nieko neatskleidė giminaičiams apie galimą incidentą iki pat 2017 metų pabaigos ar 2018 metų pradžios, nes A. Volskis esą grasino pakenkti jo šeimai, jeigu šis prasitars.

Kunigas kaltę neigia

Arkivyskupas teigia susitikęs su A. Volskiu, pastarasis dabar susilaiko nuo aktyvios tarnystės. 

„Šiandien susitikau su kunigu A. Volskiu. Jis neigia, kad tai įvyko ir teigia, kad niekada nėra buvę jo gyvenime tokių nusikaltimų su nepilnamečiais. Šiuo metu jis yra pašalintas iš visos aktyvios kunigiškos tarnystės, kol baigsis visi tyrimai ir teisminiai procesai. Tai yra grynai mūsų procedūra“, – sakė G. Grušas. 

Jis pažymėjo, kad arkivyskupija neturi jokios informacijos nei Vilniuje, nei Telšių vyskupijoje, kad būtų buvę kokių nors kaltinimų kunigui A. Volskiui dėl tokio pobūdžio nusikalstamų veikų. G. Grušas pakartojo, kad kunigas nėra įtrauktas į teisminį procesą kaip kaltinamasis: „šeimos procesas yra prieš arkivyskupiją (Detroito – BNS)“. 

Anot arkivyskupo, A. Volskis yra tarnavęs lietuvių parapijose JAV Los Andžele, Detroite ir Kanados Monrealyje. 2014 metais jis grįžo į Lietuvą, tarnavo Vilniuje dviejose parapijose, o nuo 2019 metų vasario buvo atleistas iš tarnystės – jis turėjo „sveikatos reikalų“, liko gyventi Vilniuje.

Kovo 13 d., 13.06

Vilniaus arkivyskupija šeštadienį pranešė apie galimą nepilnamečio išnaudojimo atvejį, kai su arkivyskupija siejamas kunigas prieš daugiau kaip dešimtmetį galimai padarė nusikalstamą veiklą Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV). Pats kunigas Aloyzas Volskis savo kaltę neigia. 

„Šitas atvejis yra apie kunigą, kuris šiuo metu gyvena ir tarnauja Vilniaus arkivyskupijoje, jis yra Telšių vyskupijos kunigas, o galimas nusikaltimas įvyko Amerikoje, Mičigano valstijoje, Detroito mieste“, – spaudos konferencijoje kalbėjo Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas. 

Jo teigimu, kunigo atžvilgiu nėra pradėti teisėsaugos veiksmai, bet jo tarnystė arkivyskupijoje sustabdyta. 

Spaudos konferencijos metu LVK Visuomenės informavimo priemonių komisijos pirmininkas G. Grušas pasakojo, kad pirmieji tyrimai dėl galimo nepilnamečio išnaudojimo yra neužbaigti. Kunigas susitikimo metu nedetalizavo ir jautėsi neteisingai apkaltingas. Kunigas nuo 2014 m. iki šiol tarnavo Vilniuje, aukojo Mišias, klausė išpažinčių Dievo Gailestingumo Šventovėje, bet nebuvo oficialiai paskirtas Vilniaus arkivyskupijoje. Nukentėjusysis ir šeima pradėjo teismo procesą prieš Detroito vyskupiją. Laukiama policijos, prokuroro ir teismo sprendimo.

Kovo 13 d., 12.06

Laukiama spaudos konferencijos / „Youtube“ stop kadras

Naujienų agentūra BNS šiandien informavo, kad Vilniaus arkivyskupija pranešė apie galimą nepilnamečio išnaudojimo atvejį. 

Dėl jo įtariamas arkivyskupijoje tarnaujantis kunigas. 

Daugiau informacijos bus netrukus nuotolinėje spaudos konferencijoje, kurioje kalbės Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas. 

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

9 KOMENTARAI

  1. čia man įdomiausias reikalas- kaip įmanoma įrodyti buvo ar nebuvo prieš dešimt metį toks nusikaltimas…..Praktiškai – šakėm ant vandens rašyta

  2. Kunigas buvo išsiųstas iš LT užsienin… Negrįžo į savo gimtą vyskupiją. Nuo 2019 neturėjo jokio paskyrimo. O arkivyskupas sako, kad tik užvakar sužinojo. Kažkaip nelabai man įtikinamas tas nežinojimas.

    • Nekaltas kunigas,jai būtų kaltas,būtų kaltinamas, gal tuo metu tik ten tarnavo. 64 metai,žmogui, daug turi sveikatos bėdų.Savo išgalėmis padėdavo, bažnyčioje. Dabar reikia suėsti,nekaltą žmogų. Man keisti, tokie atviravimai ypač, kaip tiek laiko praėjo.8 metų vaikas,logikos trūksta,kaip yra kaltinamas kunigas, tokių dalykų nenuslėptų. Sveikatos ir stiprybės, kunigui tokius š pakelti.

  3. JAV ieškiniai pateikiami vyskupijoms ir parapijoms, nes priteisiamos milijoninės kompensacijos. Netiesiogiai tą patvirtino ir arkivyskupas G.Grušas…Didesnė satisfakcija ne kunigą į cypę pasodinti, bet gauti milijoną, o gal ir kelis…

    • tai ir gerai. jei skriaudė vaiką, tai bent kompensuoja tegul. vyskupai viską daugiau ar mažiau žino. iki jų ateina bent gandai. jie privalo imtis griežčiausių priemonių IKI TOL kol bus įvykdytas nusikaltimas.

  4. kad po 10-mečio pradeda kaltinti kunigą dar nebūdami įsitikinę jo kaltumu. Kodėl nepilnametis taip ilgai tylėjo ir tik dabar prabilo? Gal tiesiog nutarė „suėsti“ kunigą kieno nors užsakymu? Ir išvis kaip galima kaltinti žmogų, kuris VISIŠKAI NEIGIA savo nusikaltimą? O jeigu paaiškės, kad Kunigas nekaltas, kas tuomet nuplaus nuo jo tą gėdingą šmeižto dėmę?

  5. Kažko nesuprantu: jokie kaltinimai nepareikšti, tyrimo procese kunigas nedalyvauja, arkivyskupas užsimena, kad laikosi nekaltumo prezumpcijos, bet viešai skelbiamas kunigo vardas, pavardė, buvimo vieta ir t.t. O kas bus, jei jis visiškai nekaltas? Ar užteks nuotolinės spaudos konferencijos atstatyti kunigo reputacijai ir ar tai bus įmanoma? Popiežius kažkada kvietė tikinčiuosius kovoti su apkalbų nuodėme sakydamas, jeigu apkalbi – žudai. O čia, bent jau šioje stadijoje, ar tik ne žudymas ir vyksta arkivyskupo lupomis. Kai padaromas nusikaltimas ir pradedamas tyrimas, paskelbiami įtariamojo inicialai, na, daugių daugiausiai pareigybė, pvz., policinikas, medikas ir pan. O čia kas? Nieko nesuprantu.

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis