Tėvai priešinasi privalomam vaikų testavimui Lietuvos mokyklose: norime kokybiško ugdymo

Socialiniame tinkle „Facebook“ „Laikmetis.lt“ redakcija atkreipė dėmesį į vienos mamos džiaugsmingą įrašą, kuriame buvo rašoma: „Mums pavyko! Nuo ryt visi nesitestuojantys turės normalias nuotolines pamokas!“. Priverstinis vaikų testavimas mokyklose dėl koronaviruso kai kuriuos tėvus privertė stoti į kovą. Kai kurie tėvai patyrė laimėjimų, o kai kurie vis dar kovoja dėl kokybiško švietimo vaikams.

Šią savaitę tėvai, kurie tokio šveitimo nesulaukia, stojo prie savo miestų savivaldybių, rengė įvairias akcijas ir savivaldybių darbuotojų prašė atkreipti dėmesį į nesutarimus dėl testavimo tarp vaikų tėvų ir mokyklų administracijų. Tėvai kėlė tokius klausimus, kaip, pavyzdžiui, kodėl vaikai turi būti testuojami net tėvams nesutinkant? Kodėl atsisakius testuoti vaikus, jie netenka galimybės turėti kokybiškas nuotolines pamokas? Kodėl mokyklos naudoja spaudimą testuoti? Tėvai skirtinguose Lietuvos miestuose dėmesį į problemas bandė atkreipti rengdami žvakučių deginimo akcijas prie savivaldybių.

„Kaip matote, tokių problemų kyla ne tik mūsų, bet ir kitose mokyklose visoje Lietuvoje“, – „Laikmečiui“ sutiko situaciją pakomentuoti kaunietė mama Vaida. Kita mama pasakojo apie jos mieste surengtą tėvų akciją: „Mes „Vieningi tėvai Telšiuose“ prisijungėme prie protesto akcijos „Aš savanoriu nebūsiu!” Ryte susirinkome prie savivaldybės apie 20 mamyčių. Dienos eigoje ir po darbų žmonės vis nešė palaikymo žvakutes. Savivaldybės atstovai išėjo pasikalbėti su protestuojančiomis mamomis ir pažadėjo padaryti viską, kas jų galiose, kad vaikai neliktų neugdomi. Dabar laukiame rezultatų, ką jie nutars ir ką pasiūlys“, – „Laikmečiui“ pasakojo mama Saida, dalyvavusi tėvų akcijoje Telšiuose. Taip pat ji pridūrė: „Mano komentaras besijuokiantiems iš mūsų žvakučių – esmė ne žvakės! Esmė – auklėti mąstančius ir drąsius piliečius! Kad ateityje sugebėtų pastovėti už savo įsitikinimus ir vertybes!“

„Mes, vienos Kauno pradinės mokyklos tėvai, kurie nesutiko testuoti vaikų ir negavome net nuotolinio mokymo, susibūrėme į grupę, pasisamdėme teisininkę, kuri parengė raštą – jame aiškiai įvardinta, kokius įstatymus pažeidžia mokykla, neteikdama nesitestuojantiems vaikams nuotolinio ugdymo, kad vaikai yra diskriminuojami ir tėvams taikomas psichologinis spaudimas, nes užtikrinti nuotolinį mokymą, atsisakiusiems testuotis vaikams, mokykla privalo, ir visi šie mokyklos veiksmai yra nelegalūs (tai yra teisininkės žodžiai, ne tėvų)“, – rašė šią savaitę apie tėvų pasiekimus mama.

Mama pasakoja, kad sudėtingą susiklosčiusią situaciją pavyko išspręsti tik su teisininko pagalba: „Šiandien išsiuntėme teisininkės parengtą raštą mokyklai ir reikiamais savivaldybės el. pašto adresais ir taip pat du pasirašytus dokumento originalus – registruotu laišku (tokia yra skundo pateikimo savivaldybei procedūra). Laukiame rezultatų“.

Toliau kaunietė mama pasakojo apie susiklosčiusią situaciją jos vaiko mokykloje: „Beje, vienam vaikui mokykla nuo šiandien nuotolinį mokymą atnaujino – tikriausiai tikėdamasi, kad sugriaus tėvų vienybę ir dėl kitų vaikų kovojama nebebus. Visiems likusiems vaikams ugdymas net ir nuotoliniu būdu toliau šiandien nesuteikiamas“. Mama toliau pasakojo apie iš mokyklos patiriamą spaudimą testuoti savo vaikus: „Tačiau tokiais savo veiksmais mokyklos administracija tik parodo, kad realių priežasčių neteikti nuotolinio ugdymo neturi, ir dar kartą pasielgia neteisėtai išskirdama vieną vaiką suteikiant jam nuotolinį mokymą ir diskriminuodama visus likusius – jiems mokymo nesuteikdama“.

Mama Vaida sakė turinti du vaikus, kurie lanko skirtingas mokyklas, ir kad situacija dėl vaikų testavimo yra skirtinga: „Kadangi kitas mano vaikas mokosi kitoje mokykloje, žinau, kad tikrai ne visur taip yra. Kitoje mokykloje jokio spaudimo ir problemų nebuvo – laisvai visi pasirinko, kas nori testuotis ir kas ne, ir nuo pirmadienio normaliausiai vedamos nuotolinės pamokos“.

Mama vėliau šią savaitę informavo apie tolimesnę situacijos eigą mokykloje: „Kaip žinote, šią savaitę vienoje Kauno pradinėje mokykloje su teisininkės pagalba išsikovojome sinchroninį nuotolinį ugdymą su testavimu nesutikusių tėvų vaikams. Tačiau mes prašėme ne tik nuotolinio mokymo, bet ir informuoti likusią mokyklos bendruomenę apie šią galimybę. Kodėl? Todėl, kad prieš psichologinį mokyklos spaudimą nesutinkančių testuotis buvo gerokai daugiau (vien iš mūsų klasės – 40 proc.)“.

Mama teigė, kad statistika apie sutinkančius testuotis yra iškreipta. „Mokykla informuoti likusių tėvų nesiteikė, pagrįsdama tuo, kad ,informacija talpinama mūsų interneto svetainėje’. Ar tai yra teisėta ir moralu? Nemanau. Kaip jaustumėtės gavę dvigubą sąskaitą už pvz. televiziją, internetą ar telefoną su paaiškinimu: informacija apie padidėjusias kainas buvo mūsų interneto svetainėje?“, – klausė bandanti situaciją su mokykla išspręsti mama.

„Šiuo metu iškreipti faktus yra ,norma’. Pedagogų pozicija man yra aiški, manau, kad daugiau žygiuoja koja kojon susikibę į ,šviesų rytojų’. Pagarbos nebeliko“, – tėvų diskusijoje internete komentavo dar viena mama. „Pažįstamos atvejis. Apklausa dėl testo. Skambinama kiekvienam tėvui atskirai ir sakoma – visi tėvai sutiko, o jus paskutinis!“, – skundėsi kita.

Akivaizdu, kad situacija dėl privalomo mokinių testavimo Lietuvos mokyklose yra nevienareikšmiška. Tai, kad kai kurie tėvai įvairiuose miestuose patiria spaudimą dėl savo vaikų testavimo rodo, kad mokyklos nelabai noriai eina į dialogą su tėvais ir primeta savo nuomonę, daro spaudimą, atsisakydamos vaikams suteikti nuotolinių pamokų galimybę. Kaunietės Vaidos sėkmės atvejis rodo, kad visgi klasės bendruomenė gali pasipriešinti mokyklos spaudimui ir pradėti dialogą su mokykla. Tiesa – be teisininkų pagalbos tą padaryti tėvams gana sunku. Telšietės Saidos dalyvavimas įkvepia kitų miestų tėvus kovoti už savo ir vaikų teises į pasirinkimą bei kokybišką švietimą – net ir pandemijos akivaizdoje.

Mama pasidalino dokumentų, kuriuos teikė mokyklai, ekrano įrašais.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

4 KOMENTARAI

  1. Liudna skaityti… Cia rasoma: „Kodėl atsisakius testuoti vaikus, jie netenka galimybės turėti kokybiškas nuotolines pamokas?“ O as paklausiu kitaip: ar vaziuojant troleibusu be bilieto bauda is kontrolieriu puses bus neteiseta? Na, nenori testuotis, nesitestuok ir sedek namie. Bet tada nereikalauk isskirtiniu mokymo salygu. Juk negali ta pati mokytoja tai paciai klasei pravesti ta pacia pamoka du kartus – viena kontaktiniu budu, kita – nuotoliniu (butinai KOKYBISKAI :))
    Kazkas su zmoniu galvomis darosi. Ar tyrimas kaip nors pazeidzia vaiko organizma? Ar testas susargdina? Ar testas mokamas? Atsakymas – NE. Tai is kur toks kvailas pasipriesinimas? Turbut is tingejimo ta testa atlikti. Kito paaiskinimo nematau.

  2. žmogiukams aiškiai su galva negerai. Kas atsitiks vaikui, jei jį pratestuos? Yra toks sovietinių laikų multikas apie begemotą, kuris bijojo skiepų. O čia net ne skiepai, tik testas.

  3. Daiva,
    Kodel bandote susieti tyrima su vakcina? Niekas nevercia vakcinuotis, tik norima stebeti situacija, kad visi mokykloje butu saugus. O gal geriau nesitirti ir nezinoti, kad tavo vaikas sedi tame paciame suole su serganciu (nesiotoju)?

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS PETICIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis