Seimas nepritarė partnerystės įteisinimui – pirmas žingsnis nepavyko

ŠaltinisBNS

Seimas antradienį nepritarė projektui dėl lyčiai neutralios partnerystės įteisinimo.

Už projektą po pateikimo balsavo 63 Seimo nariai, prieš buvo 58, septyni susilaikė. Nepritarus po patiekimo, kitu balsavimu projektas grąžintas iniciatoriams tobulinti.

Prieš projektą balsavo Darbo partijos, Lietuvos regionų frakcijų nariai, 12 konservatorių, du liberalai, penki socialdemokratai, 21 „valstietis“, du Mišrios Seimo narių grupės nariai.

Projektą pristačiusi Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ragino politikus palaikyti projektą pirmojoje stadijoje ir „žengti pirmąjį žingsnį, kurį atidėliojame 20 metų“.

„Aš esu įsitikinusi, kad mes visi jaučiame įsipareigojimą būti vienodai teisingi visiems, ir todėl šiandien labai raginu Seime atverti duris diskusijai apie partnerystę ir žengti pirmąjį žingsnį, kurį atidėliojame dvidešimt metų“, – pristatydama projektą sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Parlamento vadovė pristatydama projektą pažymėjo, kad partnerystės institutas įteisintas 20-yje Europos Sąjungos (ES) šalių, tarp jų ir tradiciškai katalikiškose.

„Šiandien 20 ES valstybių yra įteisinę partnerystę, vienaip ar kitaip ją reglamentuoja, ir tarp jų yra tokios katalikiškos šalys kaip Ispanija, Italija, Airija, viena iš paskutinių šalių, įteisinusių panašų mechanizmą, buvo Estija, tai įvyko 2016 metais“, – sakė Seimo pirmininkė.

„Mes neturime pamiršti, kad šiandien yra šimtai tūkstančių žmonių, kurie dėl vienų ar kitų priežasčių santuokos pasirenka nesudaryti, ir mes kaip  įstatymų leidėjai neturėtume užmerkti prieš tai akių, turėtumėm matyti ir juos, ir suteikti jiems alternatyvą ir leisti jiems Lietuvoje jaustis saugiais, turinčiais tokias pačias teises kaip ir kiti žmonės“, – sakė pirmininkė.

Partnerystės įstatymo projektu siūlyta įteisinti tiek vyro ir moters, tiek tos pačios lyties asmenų partnerystę. Projektu partnerystę siūlyta apibrėžti kaip oficialiai registruotą dviejų asmenų bendro gyvenimo faktq, siekiant sukurti, plėtoti, apsaugoti partnerių santykius.

Projekte buvo nurodoma, kad tie santykiai grindžiami pastoviais „emocinio prieraišumo, tarpusavio supratimo, atsakomybės, pagalbos, pagarbos ir ar panašiais ryšiais bei savanorišku apsisprendimu prisiimti tam tikras teises ir pareigas“. 

Buvo siūloma, kad Partnerystės įstatymas įsigaliotų nuo 2022 metų sausio 1 dienos.

Projektą kartu su Liberalų sąjūdžio vadove V. Čmilyte-Nielsen pateikė Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis, premjerė Ingrida Šimonytė, Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Algirdas Sysas, Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas, Laisvės frakcijos seniūnė Ieva Pakarklytė, taip pat Žmogaus teisių komiteto vadovas, Laisvės partijos atstovas Tomas Vytautas Raskevičius ir šio komiteto narys konservatorius Andrius Navickas.

Lietuvoje partnerystė nėra įteisinta nei vyro ir moters, nei vienos lyties poroms. Keli ankstesni liberalių politikų bandymai šalyje įteisinti civilinę partnerystę Seime nepasiekdavo priėmimo stadijos.

R. Karbauskis sveikina sprendimą dėl partnerystės, žada „šnekėtis“ apie T. Tomilino elgesį

Opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis sveikina Seimo sprendimą nepritarti valdančiųjų siūlomam Partnerystės įstatymui. 

Tuo pačiu „valstiečių“ lyderis žada „šnekėtis“ partijoje apie jos nario Tomo Tomilino elgesį, kuomet šis palaikė valdančiųjų projektą.

„Apgavystė, kurią bandė padaryti valdantieji, pakišdami įstatymo projektą, kuriame praktiškai nuplagijuotas iš Konstitucijos šeimos apibrėžimas, išskyrus žodį „šeima“, tai paprasčiausiai tas nepraėjo“, – BNS antradienį sakė R. Karbauskis.

„Aš labai dėl to džiaugiuosi, kad padėjome vieną labai aiškų tašką“, – pridūrė jis.

Valdančiųjų siūlytą projektą antradienį palaikė trys „valstiečių“ frakcijos nariai – Lukas Savickas, Rūta Miliūtė ir Tomas Tomilinas.

Apie pastarojo elgesį R. Karbauskis žada „šnekėtis“ partijoje.

„Du yra ne mūsų sąjungos nariai, tad mes jų negalime priversti balsuoti ne pagal savo įsitikinimus – kiekvienas Seimo narys turi laisvą mandatą, bet partijos nariai turi dar ir įsipareigojimus rinkėjams“, – teigė „valstiečių“ lyderis.

„T. Tomilinas yra tas žmogus, kuris šiandien balsuodamas pažeidė partijos vertybines nuostatas ir mes apie tai šnekėsimės. Paprasčiausiai jis elgiasi taip, kaip nedera elgtis LVŽS nariui“, – kalbėjo jis.

Už valdančiųjų siūlomą Partnerystės įstatymo projektą po pateikimo balsavo 63 Seimo nariai, prieš buvo 58, septyni susilaikė. Nepritarus po patiekimo, kitu balsavimu projektas grąžintas iniciatoriams tobulinti.

R. Karbauskis sako, kad prie šio projekto tobulinimo didžiausia opozicinė jėga parlamente neprisidės „jokiais atvejais“ ir stengsis, kad būtų palaimintas jų siūlomas turtinių santykių reguliavimas.

„Neprisidėtume jokiais atvejais. Mes turime kitą projektą, jis yra svarstymo stadijoje ir greitai pasieks Seimo salę, jame šnekame apie žmonių, gyvenančių kartu, turtinius santykius. Nepriklausomai nuo lyties (…) Dabar yra mūsų įstatymo projektas, kuriame mes šnekame apie turtinius santykius, jis ruoštas dar praeitoje kadencijoje ir jis eina toliau. Tikriausiai Seime tikrai pakaks balsų, kad būtų galima sutvarkyti žmonių turtinius santykius, kad nekiltų problemų žmonėms, kurie gyvena kartu ir turi kažkokius turtinius santykius“, – sakė R. Karbauskis.

Valdantieji ir kai kurie opozicijos atstovai antradienį atmestu projektu siūlė, kad Partnerystės įstatymas įsigaliotų nuo 2022 metų sausio 1 dienos.

Projektą kartu su Liberalų sąjūdžio vadove Viktorija Čmilyte-Nielsen pateikė Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis, premjerė Ingrida Šimonytė, Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Algirdas Sysas, Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas, Laisvės frakcijos seniūnė Ieva Pakarklytė, taip pat Žmogaus teisių komiteto vadovas, Laisvės partijos atstovas Tomas Vytautas Raskevičius ir šio komiteto narys konservatorius Andrius Navickas.

Lietuvoje partnerystė nėra įteisinta nei vyro ir moters, nei vienos lyties poroms. Keli ankstesni liberalių politikų bandymai šalyje įteisinti civilinę partnerystę Seime nepasiekdavo priėmimo stadijos.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

7 KOMENTARAI

  1. Vakar pažiūrėjau įdomią laidą. Protingas žmogus paaiškino,kad 13 konservatorių nebalsavo dėl to,kad juos pakeitė 13 socdemų. Kitaip sakant,-atsvėrė.
    Viskas suplanuota valdančiųjų- tipo va,kokia demokratija pas mus. Kad žmonės aprimtų. O rudenį kirs iš paties. Reikia ruoštis blogiausiam,nes jie strategija labai toli į priekį. Palaikykime visi „Šeimų Sąjūdį“!!!!

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis