REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Rugsėjį kardinolas Zenas stos prieš teismą dėl savo vaidmens prodemokratiniame fonde

ŠaltinisCNA

Kitą mėnesį kardinolas Josephas Zenas (Džozefas Dzenas) kartu su dar keturiais asmenimis bus teisiamas dėl to, kad buvo demokratiją remiančio teisinio fondo patikėtinis. Atrodo, kad jam nebuvo pateikti kaltinimai pagal Honkongo nacionalinio saugumo įstatymą, pagal kurį būtų taikomos daug griežtesnės bausmės.

90 metų J. Zenas yra Honkongo vyskupas emeritas, atviras religijos laisvės ir demokratijos gynėjas, aštriai kritikuojantis 2018 m. Vatikano susitarimą su Pekinu dėl vyskupų skyrimo.

Honkongo valdžios institucijos J. Zeną suėmė gegužės 11 d. ir, kaip pranešama, vėliau tą pačią dieną jis buvo paleistas už užstatą iš Chai Wano policijos nuovados. Tuo metu atrodė, kad jam bus pateikti kaltinimai pagal Honkongo nacionalinio saugumo įstatymą – Pekino įvestą priemonę, kuria kriminalizuojami platūs maišto ir sąmokslo su užsienio jėgomis apibrėžimai. J. Zenas buvo suimtas kartu su keliais kitais žinomais demokratijos šalininkais, įskaitant advokatę Margaretą Ng (Margaretą Ng) ir dainininkę aktyvistę Denise’ą Ho (Denisą Ho).

Vėliau visiems jiems buvo pateikti kaltinimai dėl to, kad neįregistravo 612 humanitarinės pagalbos fondo, kuris padėjo prodemokratiniams protestuotojams apmokėti teisines išlaidas, kol 2021 m. spalio mėn. pats išsiskirstė. Kaltinamųjų advokatai teigia, kad jie turėjo teisę burtis į asociacijas pagal Honkongo pagrindinį įstatymą – iš esmės konstituciją.

Be J. Zeno, D. Ho ir M. Ng, kultūros studijų mokslininkas Hui Po-keung ir buvęs įstatymų leidėjas Cyd Ho kaltinami tuo, kad nuo 2019 m. liepos 16 d. iki 2021 m. spalio 31 d. nepateikė prašymo įregistruoti fondą vietos draugija, pranešė Honkongo laisvoji spauda. Visi kaltinamieji savo kaltės nepripažino; Cyd Ho jau įkalintas dėl kito kaltinimo.

Rugsėjo 19-23 d. teismo procesas vyks kinų kalba, o baigiamosios kalbos bus sakomos anglų kalba, pranešė HKFP. Be kaltinimo pagal nacionalinio saugumo įstatymą kaltinamiesiems gali būti skirta tik bauda.

Gegužės mėnesį po pasirodymo teisme kardinolas Zenas aukojo šv. Mišias ir meldėsi už žemyninės Kinijos katalikus, kuriems gresia persekiojimas. „Kankinystė mūsų Bažnyčioje yra normalus dalykas, – sakė J. Zenas. – Galbūt mums nereikės to daryti, bet gali tekti iškęsti šiek tiek skausmo ir būti stipriems dėl ištikimybės savo tikėjimui.”

Honkongas yra specialusis Kinijos administracinis regionas, turintis savo vyriausybę, ir jo gyventojai istoriškai naudojasi didesne religijos laisve nei žemyninėje Kinijos dalyje, kur komunistinė vyriausybė nuolat stebi ir riboja visų pakraipų tikinčiuosius. Tačiau pastaraisiais metais Pekinas, prisidengdamas nacionalinio saugumo apsauga, siekė sugriežtinti religinių apeigų kontrolę Honkonge. 2020 m. įsigaliojo plataus masto Nacionalinio saugumo įstatymas, kuriuo kriminalizuojamos anksčiau saugotos pilietinės laisvės, įvardijamos kaip „maištas” ir „užsienio sąmokslas”.

Pastaraisiais metais milijonai Honkongo piliečių, įskaitant daugybę katalikų, dalyvavo didelio masto prodemokratiniuose Honkongo protestuose, kurie įsibėgėjo 2019 m. vasarą. Žiniasklaidos dėmesio sulaukė tokie už demokratiją pasisakantys katalikai kaip kardinolas Zenas, žiniasklaidos magnatas Jimmy Lai (Džimi Lai) ir teisininkas Martinas Lee (Martinas Li), kurie buvo suimti Kinijos valdžios institucijų.

Vienas Honkongo kunigas balandžio mėn. sakė, kad KKP naudoja ideologines taktikas, tokias kaip perauklėjimas ir propaganda, siekdama sumažinti religijos laisvę Honkonge. Gruodžio pabaigoje paskelbtame „Reuters” pranešime užfiksuotas 2021 m. spalio mėn. įvykęs susitikimas, kuriame Kinijos vyskupai ir religiniai lyderiai informavo Honkongo katalikų dvasininkus apie prezidento Xi Jinpingo (Si Dzinpingo) religijos su „kinų bruožais” viziją.

Vatikanas vengė viešai kritikuoti represijas prieš demokratinius protestus Honkonge nuo tada, kai 2018 m. pirmą kartą sudarė laikinąjį susitarimą su Kinija. Šiuo susitarimu buvo siekiama suvienyti 12 mln. šalies katalikų, susiskaldžiusių tarp pogrindinės Bažnyčios ir komunistų valdomos Kinijos patriotinės katalikų asociacijos, ir atverti kelią vyskupų skyrimui Kinijos vyskupijose. Nepaisant susitarimo, pogrindinės Bažnyčios persekiojimas tęsėsi, o kai kurių stebėtojų teigimu, dar labiau sustiprėjo.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte