PSO priėmė nutarimą dėl kovos su būsimomis pandemijomis

ŠaltinisAFP-BNS

Po daugiau nei trejus metus trukusių derybų antradienį Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) sprendimus priimančioje metinėje asamblėjoje buvo priimtas istorinis nutarimas dėl kovos su būsimomis pandemijomis.

„Nematau jokių prieštaravimų. Rezoliucija priimta“, – nurodė posėdžiui pirmininkavęs Filipinų sveikatos apsaugos ministras Tedas Herbosa.

PSO susitarimu dėl pandemijų siekiama, kad ateityje būtų išvengta tokio nesuderinto reagavimo ir tarptautinės sumaišties, kuri pasireiškė per COVID-19 krizę, gerinant pasaulinį pandemijų koordinavimą ir priežiūrą bei galimybes gauti vakcinas.

„Tai istorinė diena“, – po balsavimo naujienų agentūrai AFP pareiškė PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesus (Tedrosas Adhanomas Gebrejesusas).

Galutinis susitarimo tekstas buvo suderintas praėjusį mėnesį po ilgų intensyvių derybų. 

JAV pasitraukė iš šių derybų po to, kai prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė, kad jo šalis traukiasi iš PSO. Šis procesas gali užtrukti iki vienerių metų. 

„Šiandien pasaulis yra saugesnis dėl mūsų valstybių narių lyderystės, bendradarbiavimo ir įsipareigojimo priimti istorinę PSO pandemijos sutartį“, – sakoma PSO vadovo išplatintame pranešime. 

„Šis susitarimas yra visuomenės sveikatos, mokslo ir daugiašalių veiksmų pergalė. Jis užtikrins, kad mes visi kartu galėsime geriau apsaugoti pasaulį nuo būsimų pandemijų grėsmės, – priduriama jame. – Tai taip pat yra tarptautinės bendruomenės pripažinimas, kad mūsų piliečiai, visuomenės ir ekonomikos negali būti palikti pažeidžiami ir vėl patirti tokių nuostolių, kaip per COVID-19 pandemiją.“

„Pasaulis vis dar yra vieningas“

Naujausio PSO susitarimo tikslas – geriau nustatyti pandemijas ir kovoti su jomis, didinant tarptautinį koordinavimą ir priežiūrą bei užtikrinant teisingesnę prieigą prie vakcinų ir gydymo.

Derybos buvo įtemptos dėl nesutarimų tarp turtingų ir besivystančių šalių. Pastarosios teigė, kad COVID-19 pandemijos metu joms buvo sunku gauti vakcinų.

Šis susitarimas taip pat sulaukė prieštaravimų iš tų, kurie manė, kad jis pažeis valstybių suverenitetą.

Dabar šalys turi iki 2026 metų gegužės susitarti dėl prieigos prie patogenų ir naudos pasidalijimo (PABS) mechanizmo detalių.

PABS mechanizmas nustato taisykles, kaip šalys gauna prieigą prie patogenų, galinčių sukelti pandemijas, ir kaip vėliau pasidalijama iš jų gauta nauda – vakcinomis, testais bei gydymo priemonėmis.

Kai PABS sistema bus galutinai patvirtinta, susitarimas galės būti ratifikuotas. Tam, kas jis būtų ratifikuotas, reikia bent 60 valstybių sutikimo. 

Pietų Afrikos ambasadorė Precious Matsoso (Prešes Macoso) ir Prancūzijos pasaulinė sveikatos ambasadorė Anne-Claire Amprou (En Kler Ampru) bendrai pirmininkavo deryboms.

„Siekiama sukurti taisyklėmis pagrįstą, ateities poreikius atitinkančią sistemą, kuri išlaikytų laiko išbandymą. Ji nepažeidžia ir nepažeis šalių suvereniteto, – pirmadienį sakė Prancūzijos ambasadorė. – Geopolitinių įtampų ir didžiulių pokyčių laikais šis susitarimas yra įrodymas, kad pasaulis vis dar yra vieningas.“

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version