Prof. dr. Ignas Vėgėlė. Pažeminti, nes „ne laiku ir ne vietoje“

Prasidėjus Rusijos agresijai prieš Ukrainą turėjau vilties, kad mūsų politinė tauta susivienys. Neieškos to, kas skiria, bet suras tai, kas jungia. Ukraina yra žiaurios Rusijos karinės agresijos taikiniu, Lietuva gali būti sekanti eilėje.

Viruso pandemijos nevykęs valdymas ir jo kritika karo grėsmės akivaizdoje buvo tai, ką reikėjo aukoti mūsų visų vienybės sąskaita, juolab, kad vasario pradžioje pasiekėme, kad būtų panaikintas teisiškai ydingiausias reguliavimas – diskriminacinis galimybių pasas.

Pirmosiomis karo valandomis jautėme patriotišką vienybės jėgą, skubėjome padėti Ukrainai ir jos žmonėms: skyrėme finansinę paramą, diskutavome su pažįstamais ukrainiečiais, kvietėme apjungti pajėgas nematerialiajai pagalbai.

Džiaugiuosi, kad pagalbos dvasia tik stiprėja, ir didžiuojuosi Ukrainos žmonėmis, ginančiais laisvę ir nepriklausomybę nuo visas žmogiškumo ribas peržengusio okupanto.

Deja, Lietuvoje, nuo pat karo pradžios mąstymo ribas pradėjo brėžti iš nesąžiningų nuomonės formuotojų ir žurnalistų susiformavusi orveliška minties dorovės policija.

Ukrainos karo fone melu ir dezinformacija bandoma susidoroti su visais, kurie kėlė klausimus dėl netinkamų ankstesnių mūsų valstybės sprendimų: nutarimais įtvirtintų žmogaus teisių ir laisvių ribojimų, neproporcingo, nepagrįsto ir diskriminacinio reguliavimo.

Jau antrąją karo dieną, kuomet atstovaudamas Lietuvos advokatūrą Europos advokatūrų taryboje prašiau tylos minute pagerbti žuvusius Ukrainos žmones ir griežto Rusijos karinės agresijos įvertinimo, lietuviškuose socialiniuose burbuluose buvo sukeltas didžiulis melu grįstas žeminimas, klijuojant proputiniškas etiketes.

Ukrainos karo fone melu ir dezinformacija bandoma susidoroti su visais, kurie kėlė klausimus dėl netinkamų ankstesnių mūsų valstybės sprendimų.

Prasidėjo nuo ramonų ir žukauskų, kurių sekėjų ordos užplūdo paskyras rusiškais keiksmais, tais pačiais, kurie puikavosi Seimo svetainėje. Konsolidacijos ir vienybės tikslu į tai galima nekreipti dėmesio ir toliau dirbti darbus, padedant Ukrainos žmonėms: sudaryti sąlygas teikti pro bono pagalbą pabėgėliams, telkti lietuvius paramai, paremti ar pasirašyti paramos sutartis, ieškoti, kaip geriausiai panaudoti surinktas aukas ir t. t. Tikras karas juk Ukrainoje: jiems reikia mūsų pagalbos ir paramos. Laikas per brangus, kad būtų skiriamas dėmesys Lietuvoje pradėtai susidorojimo propagandai.

Netrukus paleista antroji prokremlinių etikečių lipdymo banga: įsijungė gritėnai ir panašūs subačiai. Akademikas (!) nieko išradingiau nesugalvojo, kaip siuntinėti asmenis rusiškais keiksmais: unikalus liberalaus analitinio mąstymo pavyzdys studentams. Įdomu, ar patarėju ir profesoriumi didžiuojasi seniausia Alma Mater, o gal – Mokslų akademija? Bet vardan santalkos ir vienybės, galima ir šių „literatūrologų“ negirdėti.

Tačiau dezinformacijos karas turi tikrojo karo elementų: pistoletais nepasiekus reikiamų rezultatų, griebiamasi automatų. Apgirtę nuo melo, žeminimo ir purvo sėkmės, propagandos industrija įsisiūbavo: į mūšį atvyko malinauskai, greiti ir miliūtės.

Vieni, nesivargina su epitetais, kiti – atvirai meluoja, treti – kviečia susidoroti. Atakuoja bet kurį ir visus, kritiškai vertinančius dalį politinės daugumos sprendimų: nuo STI iki Žydrūno Savicko. Kliūna profesionaliems medikams ir teisininkams, basoms mamoms ir sąžiningiems žurnalistams.

Nerandant kaip prilipdyti proputinišką etiketę, surandamas koks realybėje paklydęs neadekvatus sekėjas: esi kaltas, nes tave seka putinofilas. Arba, pateikiama nieko bendra su realybe neturinti asociacija su nuotrauka, asmeniu ar tariama aplinka.

Manipuliuojama parašytais ir neparašytais teiginiais, melagingomis faktų asociacijomis. „Guilty by association“ – džiaugiasi propagandos magistrai, pirmajame kurse studijuotą, bet taip ir neįsisąmonintą loginę klaidą. Arba tyčia klaidindami minią nesuprantančių, trindami rankomis, kad šis juodųjų technologijų viešųjų ryšių triukas veikia.

Galima sutikti ar abejoti Advokato garbės ženklo kavalierės Zitos Šličytės teiginiais. Argumentuoti, ginčytis ar paneigti. Diskutuoti, suprasti ir įtikinti. Tačiau pasirinktas jau metus efektyviai veikiantis paniekinimo būdas: pažeminti, nes „ne laiku ir ne vietoje“ bei išeiti iš salės ir užtvindyti viešąją erdvę įvairiais nuomonės (dezin)formuotojais ir apsišaukėliais.

Pamenate, kai apie pandemijos valdymą kalbėjome tuščiai Seimo daugumos salei, nes rugpjūčio kalba buvo „ne laiku ir ne vietoje“, o kiekvieną viešą abejonę dėl reguliavimo pasitikdavo žeminantys epitetai?

Dar galima baubti „gėda“. Nes gėda baubti Sausio 13-ąją prie Seimo užtvarų, ir visiškai ne gėda baubti Kovo 11-ąją Seime. Darius Kuolys taikliai apibūdino: imamasi neigti pamatinę parlamentinės Respublikos teisę – sakyti iš parlamento tribūnos daugumai nepriimtiną nuomonę. Jis priminė rusų intelektualės Anos Politkovskajos liūdnas pirmųjų V. Putino valdymo metų pasekmes: „rusai net nepastebėjo, kaip neteko savo parlamento ir jo net nepasigedo“ – jų „parlamente“ tiesiog nebeliko laisvo žodžio, laisvų diskusijų.

Panašu, kad būtent to siekiama. Net ir karo grėsmės akivaizdoje. Melu, panieka ir dezinformacija toliau skaldyti mūsų valstybę. Sakote, patriotų? O gal priešų? Ar „naudingų idiotų“? Nes tai akivaizdžiai naudinga į kampą įvarytam žmogžudžiui.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

11 KOMENTARAI

 1. Labai paprasta drabstyti purvais ir niekinti suskaldytą tautą. Būtina surišti į stiprią šluotą išblaškytuosius. Vadinasi, būtina burtis ir dar kartą burtis į bendruomenes. Tereikia keleto lyderių kiekviename mieste. Būtų nuostabu, kad laimėtume savivaldybių rinkimuose su labai patikimu meru. Tai gali padaryti LŠS.

 2. Ačiū gerbiamam autoriui už labai teisingai ir tiksliai apibūdintą situaciją.
  Labai teisinga yra pastaba apie lnesugebėjimą loginiais argumentais pagrįsti vyriausybės veiksmus pandemijos valdymo metu. Šiame valdyme logikos yra mažoka, todėl nėra įmanoma argumenttuotai šį valdymą paaiškinti. Argumentų dvikovoje valdantieji pandemiją jaučiasi silpnai, todėl, laikydami keliančius nepatogius klausimus savo priešais, griebiasi purvinų metodų, melo, šmeižto, manipuliacijų, tiesos iškreipimo, agresyvaus puolimo, absurdiškų kaltinimų…
  Tuo metu kai vieni žmonės vardan tautos vienybės liovėsi kelti teisingus klausimus, kiti, kuriems taip sakant yra visiškai vienodai ta vienybė ir ta tauta, pasinaudojo proga sutrypti savo tariamus priešininkus.
  Prieš tokius velniškus darbus yra vienintelis ginklas – tiesus tiesos žodis.
  Ačiū visiems tariantiems šį žodį.

  • Valdančiųjų dvigubi standartai senai matomi. Po tariamomis žmogaus teisėmis tarpsta puikybė, valdžios ir garbės troškimas.

 3. Manau Bažnyčia tikrai galėtų šiuo metu, kai kurstomas tikrasis tarpusavio priešiškumas ir tautos skaldymas, nenutilti, nesiliauti kalbėjusi apie pykčio atsisakymą, tuo metu kai tas pyktis maksimaliai eskaluojamas, tuo atverdama tam kelią, bet būtent priešingai, sustiprintų savo kalbėjimą apie tautos vienybės, santarvės ir tarpusavio palaikymo būtinybę.

 4. Skandalas!!! Kur buvo Saugumo departamentas, kad dar iki karo neišaiškino tokios gausios ir labai įtakingos proputiniškos penktosios kolonos Lietuvoje?? Kaip sėkmingai jie slėpėsi po antivakserių priedanga. Ačiū akyliems piliečiams tapinams ir miliutėms, kad nors dabar ta penktoji kolona išvilkta į dienos šviesą!

 5. Esi toks kokia tavo aplinka, jei tave seka vatnikai/putinoidai tai gal tu jiem draugas ir naudingas,
  nes tyčia skleidi abejones tiesa, supriešinimą ir melą be jokių įrodymų? „Išėjo iš salės“ blogai sakai? Išeit negalima? Kuo parlamentarus laikai vergais komunistiniais kurie turi tik ploti vadui?
  Europos parlamentas irgi išėjo iš salės kai Lavrovas kalbėjo, gal ir jie turėjo teroristo kliedesių klausytis?
  Vemt norisi nuo tokio straipsnio.

  • O ka jus darot, kai Simasiu rusai savo draugu laiko, o Abramovičius su Kukliansky fotografuojasi? O kodel ukrainiečių savanoriams taip sunkiai sekėsi Sausio 13 gynėju medalius gauti? Fufaika, gal tu užsičiaupk?

  • O kai Maldeikiene is Lietuvos tremtinių tyčiojosi, kodel konservai nereagavo? Juknevičienė tada netgi pasiuntė tremtinius…

 6. Žukauskiukas pamiršo, kad su rusu sąjungos žmonėmis jo saika koalicija sudariusi yra. O kas ta sąjunga yra puikiai matosi is ju saito – sojuzrus lt. Putinizmas juodžiausiame pavidale. Bet Lietuvos cenzoriams tai nerūpi.

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS, PETICIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte