Popiežius Pranciškus pradėjo savo vizitą į Afriką

Popiežius Pranciškus antradienį pradėjo savo penktąjį vizitą Afrikoje ir išskrido į Kongo Demokratinę Respubliką (KDR), o paskui skris į Pietų Sudaną prašyti taikos šiose dviejose konfliktų kamuojamose šalyse.

86-erių pontifiko lėktuvas pakilo iš Romos Fjumičino oro uosto 8 val. 28 min. vietos laiku (9 val. 28 min. Lietuvos laiku). Tikimasi, kad apie 15 val. vietos laiku jis atvyks į Kinšasos Ndžili oro uostą, kur pontifiką pasitiks tūkstančiai žmonių.

Meldėsi lėktuve už migrantus

Skrisdamas į Afriką popiežius paprašė pasimelsti už visus Sacharos dykumose mirusius ir pabėgėlių stovyklose kenčiančius migrantus. Prieš kelionę į Afrikos žemyną popiežius susitiko su grupe migrantų iš Pietų Sudano ir Kongo DR ir Romos Fjumičino oro uosto teritorijoje pagerbė Kindu (Kongo DR) žudynių aukų atminimą prie jiems skirto paminklo.

Antradienį, sausio 31 d., skrisdamas į Afriką popiežius pasveikino lėktuve su juo keliaujančius bendradarbius ir spaudos darbuotojus. Skrydžio metu, lėktuvui esant virš Sacharos dykumų, popiežius prašė atminti visus, kurie dėl geresnio gyvenimo svajonės keliavo per šias dykumas, bet mirė, nepasiekę tikslo, arba kenčia pabėgėlių surinkimo punktuose.

„Šiuo momentu, kai skrendame virš Sacharos, tyliai pasimelskime už visus, kurie siekdami šiek tiek geresnio gyvenimo, didesnės laisvės, peržengė dykumas, bet mirė. Daug kenčiančių žmonių. Po kelionės per dykumas jie pasiekia Viduržemio jūros krantus, bet papuola į lagerius, kuriuose kenčia. Melskimės už visus šiuos žmones.“

Antradienio, sausio 31 d., rytą, dar prieš skrydį, apie dešimt Romos pabėgėlių ir migrantų, centro „Astalli“ globojamų asmenų, aplankė popiežių jo namuose Vatikane. Migrantus iš kraštų, kuriuose šiomis dienomis lankysis popiežius lydėjo jų šeimų nairai, „Astalli“ centro darbuotojai ir vadovai ir popiežiaus pagrindinis bendradarbius labdarai, kardinolas K. Krajewskis, Šventojo Sosto Gailestingosios meilės tarnystės dikasterijos prefektas.

„Astalli“ centras Romoje yra jėzuitų tarnavimo pabėgėliams pasaulinės organizacijos Jesuit Refugee Service būstinė Italijoje. 1981 m. Romoje įkurtas „Astalli“ centras ugdo priėmimo ir solidarumo kultūrą per tiesioginį bendravimą su pabėgėliais – jiems padeda įsikurti, ar įsidarbinti, pažinti naują gyvenimo aplinką ir žinoti juos ginančias pamatines žmogaus teises.

Dar neprasidėjus skrydžiui, popiežius prie Fjumičino tarptautinio oro uosto teritorijoje esančio paminklo pagerbė atminimą 13 italų aviatorių, 1961 m. žuvusių JTO taikos misijoje Konge.

Kongo Demokratinę Respubliką ir Pietų Sudaną lankys pirmą kartą

Tai pirmas kartas nuo 1985 metų, kai popiežius lankosi KDR, itin skurdžioje šalyje, turinčioje beveik 100 mln. gyventojų, iš kurių 40 proc. yra katalikai.

Šešių dienų kelionė į Kongo Demokratinę Respubliką ir Pietų Sudaną iš pradžių buvo suplanuota 2022 metų liepą, bet atidėta dėl pontifiko kelio skausmų, dėl kurių pastaraisiais mėnesiais jis buvo priverstas naudotis neįgaliojo vežimėliu.

Buvo teigiama, kad tam įtakos turėjo ir susirūpinimas dėl saugumo, todėl Vatikanas atsisakė pirminio plano aplankyti Gomą Kongo Demokratinės Respublikos rytuose, kur veikia dešimtys ginkluotų grupuočių.

„Su meile sveikinu tas mylimas tautas, kurios manęs laukia“, – sakė popiežius Pranciškus po sekmadienio Viešpaties Angelo maldos Šventojo Petro aikštėje.

„Šie kraštai, esantys didžiojo Afrikos žemyno centre, labai nukentėjo nuo ilgų konfliktų“, – sakė popiežius.

Jis apgailestavo dėl „ginkluotų susirėmimų ir išnaudojimo“ Kongo Demokratinėje Respublikoje ir sakė, kad Pietų Sudanas, „daugelį metų draskomas karo, trokšta nutraukti nuolatinį smurtą“.

Nepaisant didžiulių naudingųjų iškasenų turtų, maždaug du trečdaliai KDR gyventojų gyvena už mažiau nei 2,15 JAV dolerio (1,97 euro) per dieną, o rytines provincijas kamuoja smurtas.

Tutsių vadovaujama ginkluota grupuotė M23, kurią, kaip teigia Kinšasa, remia kaimyninė Ruanda, užkariavo didelius teritorijos plotus Šiaurės Kivu provincijoje.

Regione taip pat įvykdyta daug kruvinų išpuolių, dėl kurių kaltinamos Sąjunginės demokratinės pajėgos (ADF), siejamos su „Islamo valstybe“ (IS), įskaitant šį mėnesį įvykusį sprogimą sekmininkų bažnyčioje, per kurį žuvo 14 žmonių.

Smurto aukos

Po sutikimo ceremonijos Kinšasos oro uoste Pranciškų prezidentūroje priims šalies vadovas Felixas Tshisekedi (Feliksas Čisekedis).

Po to argentinietis pontifikas pasakys pirmąją iš keliolikos per kelionę suplanuotų kalbų pareigūnams, diplomatiniam korpusui ir pilietinės visuomenės atstovams.

Prieš gruodį vyksiančius visuotinius rinkimus jis gali pasiųsti politikams aiškią žinią, atkreipdamas dėmesį į korupcijos problemą, sakė Samuelis Pommeret (Samjuelis Pomerė) iš šiame regione veikiančios humanitarinės organizacijos „CCFD-Terre Solidaire“.

Tikimasi, kad antradienio vakarą dešimtys tūkstančių žmonių dalyvaus maldos budėjime N’dolo oro uoste prieš trečiadienio rytą vyksiančias Mišias, į kurias, kaip manoma, susirinks daugiau nei milijonas tikinčiųjų.

Prieš vizitą Kinšasoje jau buvo gerai perkami suvenyrai su popiežiumi. 66 metų Elisabeth Akwete (Elizabet Akvet) pirko kalendorių su Pranciškaus atvaizdu.

„Džiugu turėti Bažnyčios vadovo atvaizdą namuose“, – sakė ji agentūrai AFP.

Vizito KDR metu popiežius taip pat susitiks su smurto aukomis, dvasininkais ir šalyje veikiančių labdaros organizacijų atstovais.

Taikos piligrimystė

Pranciškus penktadienį vyks į Pietų Sudano sostinę Džubą. Vienoje skurdžiausių pasaulio šalių nuo 2011 metų, kai buvo paskelbta nepriklausomybė, kilo viena krizė po kitos.

Šalyje penkerius metus vyko žiaurus pilietinis karas, o dėl tebesitęsiančio konflikto tarp konkuruojančių etninių grupių iki šiol labai kenčia civiliai gyventojai.

Kartu su popiežiumi į Džubą atvyks Kenterberio arkivyskupas Rowanas Williamsas (Rovanas Viljamsas) ir Škotijos Bažnyčios vadovas.

„Kartu, kaip broliai, leisimės į ekumeninę taikos piligrimystę, melsime Dievą ir žmones nutraukti karo veiksmus ir siekti susitaikymo“, – sekmadienį sakė popiežius.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS, PETICIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte