REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Popiežiaus pagerbtos skulptūros istorija nugulė dvejose knygose

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras vasarį išleido knygą „Sibiro madona“ (sudarytoja – Birutė Panumienė) – apie sunkų, žalojantį sovietinės okupacijos laikotarpį, apie skaudžius patyrimus, daugiau ar mažiau palietusius kiekvieną Lietuvos žmogų. Knyga sudaryta autentiškų liudijimų pagrindu. Per vienos nedidelės tremties vietos – miško kirtimo punkto Korbiko (Krasnojarsko kr.) – prizmę atspindima daugumos ištremtų ir įkalintų Lietuvos žmonių jausena.

Tai knyga apie stiprią tikėjimo reikšmę, ištveriant ištikusią tragediją – prievartinį atskyrimą nuo tėvynės, netektis, beteisiškumą. Politinio kalinio Jono Maldučio 1955 m. išdrožta Švč. Mergelės Marijos skulptūra, kaip bendras paminklas visoms tremties ir kalinimo aukoms, buvo vienintelė tokia visame Sibire. Skulptūros pastatymas kapinėse tremtiniams grąžino dalelę prarastų tikėjimo simbolių – maldos vietą, bažnyčią. Padėjo būti stipresniems ir išsaugoti sugrįžimo viltį. Knygos „Sibiro madona“ ištraukos.

2020-ųjų pabaigoje apie unikalią Sibiro Madonos (Korbiko Madonos) istoriją pristatyta knyga „Iškentėjusios Lietuvos simbolis“. Jos autorius Antanas Sadeckas – žinomas keliautojas, fotografas, didžiąją savo gyvenimo dalį paskyręs tragiškam mūsų tautos istorijos tarpsniui – tremčiai. Nuo 1989 metų organizavo ekspedicijas į lietuvių tremties ir žūties vietas Sibire, įkūrė visuomeninę bendriją „Lemtis“, kurios tikslas išsaugoti ir propaguoti tremties paveldą. Jis buvo vienas pirmųjų lankęs Sibiro Madoną sunkiai pasiekiamose Korbiko kapinėse, dėjęs daug pastangų, kad nuostabi medžio skulptūra būtų pargabenta į Lietuvą, restauruota, kol galų gale ji rado prieglobstį Vilniaus arkikatedros bazilikos Tremtinių koplyčioje.

Pratarmėje kardinolas Sigitas Tamkevičius rašo: „Žemai lenkiu galvą prieš tuos mūsų tautiečius, kurie daug laiko praleido Sibire, ieškodami ir tvarkydami tremtinių kapus, ir kurie išsaugojo bei pargabeno į Lietuvą Korbiko Madoną“. Kaip radosi šis leidinys –išsamioje dienraščio „Šaulių kraštas“ publikacijoje.

Pernai taip pat buvo pristatytas dokumentinis filmas „Korbiko Madona – tremtinių motina“ (režisierė Ingrida Breivienė, operatorius Osvaldas Kujalis).

2010 m. skulptūra pargabenta į Lietuvą ir po sudėtingo restauravimo 2018 m. sausio 13 d. pašventinta Vilniaus arkikatedros bazilikos Tremtinių koplyčioje. Tų pačių metų rugsėjo 22 d. ją pagerbė popiežius Pranciškus. Padėdamas prie jos gėlių, pasimelsdamas ir paliesdamas ją, Šventasis Tėvas pagerbė visų nuo sovietų okupacijos nukentėjusiųjų kančias ir priminė pasauliui, kad žmonija turi mokytis iš klaidų ir eiti į priekį jų nekartodama.“

Antano Sadecko nygos „Iš kentėjusios Lietuvos simbolis“ viršelyje įamžinta akimirka, kai popiežius Pranciškus liečia Švč. Mergelės Marijos skulptūrą Vilniaus arkikatedroje, Tremtinių koplyčioje
Knygos „Iš kentėjusios Lietuvos simbolis“ viršelyje įamžinta akimirka, kai popiežius Pranciškus liečia Švč. Mergelės Marijos skulptūrą Vilniaus arkikatedroje, Tremtinių koplyčioje / skrastas.lt nuotr.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte