REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Panevėžio vyskupas Jonas Kauneckas dalyvavo rezistencinio atlaso pristatyme

Gegužės 16 d. Lietuvos Respublikos Seimo lankytojų centre iškilmingai buvo pristatytas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro naujas leidinys.

Tai paskutinė enciklopedinio leidinio Rezistencijos atlasas knyga – „Šiaurės rytų Lietuvos partizanų sritis“ 2 dalis, kurioje pateikiami mūšiai ir kautynės, vykusios Žaliosios rinktinės, Vytauto ir Algimanto apygardų teritorijose. Šis renginys buvo skirtas artėjančiai Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienai paminėti.

Knygos pristatyme dalyvavo Panevėžio vyskupas Jonas Kauneckas, Lietuvos Respublikos Seimo narės Angelė Jakavonytė ir Paulė Kuzmickienė, ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės patarėja kultūros klausimais dr. Gabrielė Žaidytė, LGGRTC generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys ir kiti garbūs svečiai.

Sveikindamas susirinkusius į renginį, LGGRTC vadovas dr. A. Bubnys pabrėžė, kad atliktas didžiulis, unikalus darbas ir šiandien yra proga tai pristatyti visuomenei.

Pagerbiant žuvusius laisvės kovotojus, renginys prasidėjo Lietuvos Respublikos himnu. Partizanų dainas atliko Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovės folkloro ansamblis „Vilnelė“ (vadovė Laima Purlienė).

Renginio moderatorius LGGRTC istorikas dr. Darius Juodis pristatyti leidinį pakvietė rezistencijos atlaso „Šiaurės rytų Lietuvos partizanų sritis. Atlasas, 2-oji dalis“ sudarytojas – Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro istorikes: Ramoną Staveckaitę-Notari ir Rūtą Trimonienę.

Pažymėtina, kad prie paskutiniojo leidinio dirbo šie LGGRTC darbuotojai: Ramona Staveckaitė-Notari, Rūta Trimonienė, Dalia Urbonienė ir Dalius Žygelis. Jie išsamiai ir kruopščiai darbavosi nuo 2014 metų. Idėja rengti enciklopedinius atlasus kilo dabartinio LR krašto apsaugos ministro, istoriko dr. Arvydo Anušausko ir buvusios a. a. LGGRTC direktorės Dalios Kuodytės iniciatyva.

Ypatinga padėka LGGRTC leidybos skyriaus dizainerei Dalei Dubonienei.

Jos papasakojo, kaip enciklopediniam leidiniui sukaupė ir suklasifikavo daug išsamios informacijos: Lietuvos laisvės kovotojų žūties datos, vietos ir aplinkybės. Leidinį pagyvina žemėlapiai, kuriuose pažymėtos kautynių vietos, metai ir aprašymo numeriai. Leidinys iliustruotas archyvinėmis Lietuvos partizanų ir jų kovą įamžinančių memorialų, paminklų ir kitų atminimo ženklų nuotraukomis, pateikiami išsamūs iliustracijų aprašai ir asmenvardžių rodyklės.

Knygoje pateikiama informacija apie mūšius ir kautynes, kurios vyko Žaliosios rinktinės, Vytauto ir Algimanto apygardų teritorijose.

Šios knygos struktūra – tokia pati kaip „Pietų Lietuvos partizanų srities“, „Vakarų Lietuvos partizanų srities“ ir „Šiaurė Rytų Lietuvos partizanų srities“ 1 dalies. Joje pateikiama daugelį metų kaupti duomenys apie Lietuvos partizanų ir sovietų represinių struktūrų kautynes, nurodant jų datą, vietą, svarbiausias aplinkybes ir žuvusius partizanus.

Kadangi archyviniai tyrimai apie visus žuvusius Lietuvos laisvės kovotojus dar nėra baigti, leidinyje užfiksuotos tos kautynės, kuriuose žuvo srities, apygardų ar rinktinių vadai arba ne mažiau kaip trys, o nuo 1952 m. – ir pavieniai partizanai.

Kautynes iliustruoja atminimo ženklų ir archyvinės partizanų nuotraukos su trumpais užrašais, o išsamesnė informacija apie jas pateikiama knygos pabaigoje esančiuose komentaruose, taip pat čia pateikiamos ir aukštas pareigas partizaniniame judėjime užėmusių žuvusiųjų biografijos.

Renginio metu buvo akcentuota, kad daugiau kaip dešimt metų trukusi sunki ir skausminga lietuvių tautos kova nėra užmiršta. Ją primena ne tik išlikę partizanų dokumentai, nuotraukos, liudytojų atsiminimai, akademiniai leidiniai, bet ir ginkluotojo pasipriešinimo istoriją menantys atminimo ženklai: monumentai, paminklai, kryžiai, stogastulpiai, antkapiniai paminklai, gausiai nusėję visą Lietuvą, kurioje diena dienon vyko kruvinos ir didvyriškos partizanų kovos.

Pirmoji Laisvės kovų atlaso dalis „Pietų Lietuvos partizanų sritis“ buvo išleista 2008 m. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras 2010 m. pabaigoje išleido antrąją Laisvės kovų atlaso dalį „Vakarų Lietuvos partizanų sritis“. Tai enciklopedinis leidinys, skirtas Vakarų Lietuvos srities Kęstučio, Prisikėlimo ir Žemaičių apygardų partizanams. Jame sukaupta ir suklasifikuota daug išsamios informacijos: Lietuvos laisvės kovotojų žūties datos, vietos ir aplinkybės. 2014 m. buvo išleista atlaso „Šiaurės rytų Lietuvos partizanų sritis“ pirmoji dalis.

Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė padėkojo rezistencinio atlaso rengėjams ir sudarytojams ir visam Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro kolektyvui už atliktą ypatingą, analitinį darbą, įamžinant Lietuvos laisvės kovas.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte