Mirė iškilus Sovietų Sąjungos disidentas Sergejus Kovaliovas

Iškilus Sovietų Sąjungos disidentas ir Rusijos Federacijos pirmasis žmogaus teisių ombudsmenas Sergejus Kovaliovas mirė pirmadienį, eidamas 92 metus, pranešė žmogaus teisių organizacija „Memorial“.

„Sergejus Adamovičius Kovaliovas mirė miegodamas auštant, 5 val. ryto, eidamas 92-us metus“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė „Memorial“ tarybos pirmininkas Aleksandras Čerkasovas.

„Mums stigs Sergejaus Adamovičiaus visais atžvilgiais – kaip mylimo vyresnio draugo, bebaimio bendražygio, intelektualo ir patarėjo, visada ir visur ištikimo žmogaus teisių idėjai – kare ir taikos metu, politikoje ir kasdieniame gyvenime. Gili užuojauta artimiesiems“, – sakoma per „Facebook“ paskelbtoje „Memorial“ žinutėje.

S. Kovaliovas gimė 1930 metais Ukrainoje, 1954 metais Maskvos valstybiniame universitete įgijo biofiziko išsilavinimą. 1969 metais tuometinėje Sovietų Sąjungoje jis įkūrė pirmąją iniciatyvinę grupę žmogaus teisėms ginti, aktyviai dalyvavo publikuojant periodinius leidinius „Einamųjų įvykių kronika“, „Lietuvos katalikų bažnyčios kronika“.

1974 metais S. Kovaliovas buvo suimtas ir teisiamas Vilniuje. Jis kaltintas antisovietine agitacija ir propaganda, septyneriems metams ištremtas į gulagą Permės regione, vėliau trejus metus praleido tremtyje Kolymoje.

Subyrėjus Sovietų Sąjungai S. Kovaliovas tapo griežtu Maskvos karo Čečėnijoje kritiku ir daug kalbėjo apie atitolimą nuo demokratinio kurso, 2000-aisiais į valdžią atėjus Vladimirui Putinui.    

1995 ir 1996 metais S. Kovaliovas buvo nominuotas Nobelio taikos premijai.

„Memorial“, kurią Rusijos valdžia pagal kontroversišką įstatymą yra įtraukusi į „užsienio agentų“ registrą, nurodė, kad S. Kovaliovas nuo 1969 metų kovojo už žmogaus teises.  

„Jis nuosekliai kovojo už tuos pačius principus“ ir posovietinėje Rusijoje, – rašė organizacija feisbuke. 

1993 metais S. Kovaliovas tapo prezidento Žmogaus teisių komisijos pirmininku, o 1994-aisiais buvo Valstybės Dūmos paskirtas žmogaus teisių įgaliotinių. Tačiau jau po metų jis buvo atleistas iš ombudsmeno pareigų už brutalių Rusijos pajėgų veiksmų per karą Čečėnijoje kritiką.   

S. Kovaliovas yra vienas iš Rusijos žmogaus ir piliečio teisių deklaracijos autorių. Remdamasis šia deklaracija jis suformulavo atitinkamo dabartinės Rusijos Federacijos konstitucijos skirsnio pagrindinius straipsnius.  

S. Kovaliovas taip pat aštriai kritikavo V. Putino, buvusio KGB agento, sukurtą politinę sistemą.

„Mūsų šalyje kuriama kontroliuojama demokratija, siekianti kurti problemas tiek vidaus, tiek išorės priešams“, – sakė jis 2001-aisiais, praėjus dviem mėnesiams po V. Putino inauguracijos prezidentu. 

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

1 KOMENTARAS

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis