Katalikų, Liuteronų ir Ortodoksų Bažnyčių Lietuvoje vadovai kreipiasi į visuomenę, išreikšdami susirūpinimą dėl svarstomo Reprodukcinės sveikatos įstatymo projekto.
Bažnyčių vadovai primena, kad net ir šiuolaikiniam mokslui pasiekus reikšmingų laimėjimų, gyvybės kilmė išlieka Dievo rankose. Mokslas jau šiandien nekelia abejonių, kad žmogaus gyvybė prasideda nuo apvaisinimo momento – tada pradeda vystytis unikalus žmogaus organizmas. Kiekvienas esame praėję šį savo gyvybės etapą.
Pagarba gyvybei neatsiejama nuo pagarbos žmogaus orumui. Kaip yra konstatavęs Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas: „gyvybė ir orumas yra neatimamos žmogaus savybės, todėl negali būti traktuojamos atskirai […] žmogaus gyvybė ir orumas, kaip išreiškiantys žmogaus vientisumą ir jo nepaprastą esmę, yra aukščiau įstatymo.“
Šiomis vertybėmis vadovaudamiesi, krikščioniškosios bendruomenės Lietuvoje su nerimu stebi bandymus įteisinti vadinamąsias „reprodukcines teises“, kurios, mūsų įsitikinimu, prieštarauja tiek žmogaus orumui, tiek prigimtinėms žmogaus teisėms ir vaiko interesams. Įstatymai negali būti kuriami taip, kad vienų asmenų interesai būtų tenkinami kitų žmonių – ypač silpniausiųjų – teisių sąskaita.
Solidarizuodamiesi su nevaisingumą išgyvenančiais asmenimis, pabrėžiame, kad pagalba tokiose situacijose turi būti teikiama paisant žmogaus gyvybės neliečiamumo, vaiko orumo ir šeimos vertės. Mokslinis ar medicininis procedūros įgyvendinamumas dar nereiškia jos moralinio pateisinamumo. Žmogaus gyvybė negali būti redukuojama iki „priemonės“ suaugusiųjų tikslams siekti.
Taip pat pažymime, kad net jei valstybės įstatymai nedraudžia aborto, tai nesukuria moralios teisės į abortą ar pareigos gydytojams ir kitoms institucijoms jame dalyvauti. Prievarta versti žmogų veikti prieš savo sąžinę – nesuderinama su žmogaus orumo samprata.
Lietuvos Konstitucijos 25 ir 26 straipsniai užtikrina kiekvieno piliečio minties, sąžinės ir tikėjimo laisvę. Todėl tikintieji, kaip ir visi piliečiai, turi ne tik teisę, bet ir pareigą dalyvauti viešajame diskurse, ypač tais klausimais, kurie paliečia žmogaus gyvybės neliečiamumą – pamatinę vertybę, kurios apsaugai turime susitelkti visi, nepriklausomai nuo tikėjimo ar pažiūrų.
Kviečiame visus krikščionis sąžiningai įsiklausyti į savo sąžinę – Dievo balsą žmoguje – ir drąsiai liudyti pagarbą gyvybei visuomenėje. Kiekvienas esame atsakingas ne tik prieš visuomenę, bet ir prieš gyvybės Kūrėją.
Kreipimąsi pasirašė Gintaras Grušas Lietuvos vyskupų konferencijos pirmininkas, Mindaugas Sabutis Evangelikų Liuteronų Bažnyčios vyskupas, Justinas Kiviloo Visuotinio patriarcho egzarchas Lietuvoje.