Kretingos rajono savivaldybės parama bažnyčioms – simbolinė

Praėjusią savaitę Kretingos rajono savivaldybėje susirinkę rajono parapijų klebonai, tradicinių religinių bendruomenių atstovai pripažino, kad iš Savivaldybės biudžeto pastaraisiais metais bažnyčioms, jų ūkiui tvarkyti kasmet skiriama 50 tūkst. eurų parama, lyginant su lėšomis tam poreikiui, yra simbolinė, tačiau liudijanti, kad Savivaldybės valdžia nenusigręžė nuo tikinčiųjų, Dievo namų.

Rajone yra 14 Romos katalikų parapijų ir viena Kretingos evangelikų liuteronų. Šiemet iš Savivaldybės biudžeto 49,8 tūkst. eurų buvo padalinti 5-ioms jų: Tūbausių Šv. apaštalo Andriejaus parapijos bažnyčios vidaus remontui, sienoms perdažyti – 7,5 tūkst. eurų, Jokūbavo Švč. Mergelės Marijos parapijos bažnyčios stogo remontui – 12 tūkst. eurų, Kalnalio Šv. Lauryno parapijai bažnyčioms grindims remontuoti, suolams restauruoti, parengti bažnyčios tvarkybos darbų projektą ir atlikti jo ekspertizę – 20,3 tūkst. eurų, Mikoliškių Šv. Juozapo parapijai – 5 tūkst. eurų bažnyčios dalies langų remontui, Kretingos evangelikų liuteronų bažnyčios lietvamzdžiams, drenažui ir kritulių nuvedimo sistemai įrengti – 5 tūkst. eurų.

„50-imt tūkstančių eurų yra mažai, sprendžiant dėl kitų metų paramos gal reikėtų skirti lėšas jau pradėtiems darbams užbaigti, nepamiršti Kalnalio bažnyčios, nes Seimas 2026-uosius paskelbė M. K. Valančiaus metais, ir statomos Vydmantų bažnyčios. Senosios žmonių išmelstos, nuklūpėtos bažnyčios yra kultūros paveldo objektai, kuriuose jokių tvarkymo darbų negalima planuoti, kol nėra parengti tam būtini dokumentai“, – kviesdama klebonus, tikinčiųjų bendruomenių atstovus diskutuoti dėl Savivaldybės paramos tikslingesnio panaudojimo kalbėjo Kretingos rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Dalia Činkienė.

Mikoliškių Šv. Juozapo parapijos klebonas Jonas Paulauskas patvirtino, kad už šiemet gautą Savivaldybės paramą įsigyti pavyko bažnyčios langams rėmus, tačiau jiems įstiklinti pinigų neužteko.

„Plėvele gal užkalti…“, – svarstė klebonas, o kolegos suskato siūlyti pinigų stiklams skirti iš 2023 m. Savivaldybės paramos krepšelio.

Laukžemės Šv. apaštalo Andriejaus parapijos klebonas Zenonas Degutis, jam pritarusi Kretingos evangelikų liuteronų parapijos bendruomenės pirmininkė Vida Trakienė, kiti kvietė solidariai nepretenduoti į 2023-ųjų paramos lėšas, kad jos atitektų tvarkyti Kalnalio bažnyčiai, kurioje tarnavo Žemaičių vyskupas, blaivybės sąjūdžio organizatorius, tautos švietėjas, rašytojas ir istorikas Motiejus Kazimieras Valančius, kadangi Lietuvos Respublikos Seimas 2026-uosius (bus minimos 225-osios vyskupo gimimo metinės) paskelbė vyskupo M. K. Valančiaus metais.

„Skirkime pinigus Kalnaliui, kad sėkmingai pasiruoštų jubiliejui, kai susirinks žmonės iš visos Lietuvos, kad nebūtų gėda“, – tarė Z. Degutis.

Kalnalio Šv. Lauryno parapijos klebonas Mindaugas Nausėda paaiškino, kad už šiemet gautus per 20 tūkst. eurų pavyko parengti 1883 m. pastatytos Kalnalio bažnyčios tvarkybos darbų projektą. Atlikta darbų sąmatos ekspertizė ir Kultūros paveldo departamentui patiekta paraiška dėl lėšų skyrimo pagal parengtą tvarkybos projektą bažnyčios išorei atnaujinti.

„Išorei sutvarkyti reikia daugiau kaip 200 tūkst. eurų. Iš Savivaldybės gavome pinigų ir grindims pakeisti, grindis netrukus užbaigsime tvarkyti, tvarkome ir suolus“, – teigė M. Nausėda, akcentavęs, kad kultūros paveldo objektais pripažintiems bažnyčių pastatams renovuoti tvarkybos planai yra būtini, o pirmiausia pastatų būklę turi įvertinti specialistai, tvarkymo darbus reikia daryti kompleksiškai.

Klebonas išreiškė viltį, kad bažnyčiai sutvarkyti pavyks lėšų gauti iš vyskupo M. K. Valančiaus jubiliejinių metų programos. Tuo, kad bažnyčių pastatus reikia tvarkyti kompleksiškai, o ne priebėgomis, patrumpinant paramos pinigų, buvo įsitikinęs ir Z. Degutis.

Laukžemės parapijos klebonas pripažino, kad ši sena bažnyčia šaukte šaukiasi remonto: sienų dažai, anot jo, „atsiraitę“, langai byra, prigręžė plastiko plokštes prie sienų, kad užsandarintų bažnyčios vidų nuo lietaus, sniego.

„Vien vartai gražūs. Atmuša rankas popierizmas – kur benueitumei, kelis mėnesius, pusmetį atsakymo lauk, toks įspūdis, kad tiems, kurie dirba paveldosaugoje, tas paveldas mažiausiai terūpi“, – neviltį liejo Laukžemės parapijos klebonas, papasakojęs pamokančią vartų tvarkymo istoriją.

Vartai nebuvę įrašyti į Kultūros vertybių paveldo registrą, jame buvo tik bažnyčia su varpine. Tačiau kai kreipėsi į paminklo tvarkos specialistus dėl vartų, kurie „akis badė“, remonto vartus taip į registrą įrašė. Ir vartų remonto kaina dėl to pašoko nuo 1,5 tūkst. eurų iki 10 tūkst. eurų.

„Parenkite dokumentus bažnyčios tvarkybai, teikite prašymą dėl Savivaldybės paramos, įžiebkite parapijiečiams viltį, kad viskas bus gerai“, – Z. Degutį nenuleisti rankų ragino D. Činkienė.

„Dieve, duok man tas sienas. Kai klausausi apie sienas, tai man skamba kaip muzika“, – sakė Vydmantų Šv. Jono Krikštytojo parapijos klebonas Karolis Petravičius, besirūpinantis bažnyčios statyba Vydmantuose.

„Neprašome pastatyti bažnyčią, svarbu kažkiek duokite, prisidėkite“, – teigė K. Petravičius aptariant Savivaldybės paramos pinigų dalybas, akcentavęs, kad paramos skirstymo tvarka, kurią yra nustačiusi Savivaldybės taryba, neleidžia statomai bažnyčiai nė pretenduoti į paramos pinigus. Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, laikinai direktoriaus pareigas einanti Violeta Turauskaitė patikino, kad tvarka, atsižvelgus ir į K. Petravičiaus pastabą, bus tobulinama.

Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai parapijos klebonas brolis pranciškonas Paulius Saulius Bytautas prašė Savivaldybės paramos bažnyčios šventoriuje esančių Kryžiaus kelio koplyčių tvarkymo projektui parengti, tam reikėtų apie 13 tūkst. eurų.

„Pinigai šitie vargingi“, – kalbėdamas apie Savivaldybės skiriamus 50 tūkst. eurų sakė P. S. Bytautas, leidęs suprasti, kad koplyčioms renovuoti lėšų ieškos iš kitų šaltinių. „Kaltas klebonas, kad nesirūpina“, – kalbėdamas apie apleistas XVIII amžiaus koplyčias, su vertingais ant vidaus sienų nutapytais paveikslais ironizavo P. S. Bytautas. Jis pažymėjo, kad Kretingos bažnyčia yra lankoma ne vien tikinčiųjų, traukia daug turistų – šią vasarą jų buvo atvykę iš 27 kruizinių laivų, prisišvartavusių Klaipėdos uoste.

Budrių Šv. Kryžiaus Išaukštinimo parapijos klebonas Algirdas Lukšas buvo susirūpinęs dėl medinės bažnyčios pažeisto fasado, ypač iš vakarų pusės. „Koplytėlė suremontuota, langai sutvarkyti, per juos nebebėga vanduo į bažnyčios vidų. Reikėtų, kad ta „Fixus Mobilis“ komanda įvertintų, kiek tas fasado medis supuvęs“, – kalbėjo klebonas.

Kartenos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapijos bažnyčios tvorą reikia remontuoti, tačiau šios parapijos klebonas Algirdas Lukšas teigė į šiuometines Savivaldybės paramos lėšas nepretenduosiąs. Gavome iš Savivaldybės 2021-ais (10 tūkst. eurų bažnyčios ir varpinės remontui ir priežiūros darbams, – aut. past.), dabar kiti turi gauti“, – tarė jisai.

Darbėnų Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus parapija už 2021 m. iš Savivaldybės gautus 10 tūkst. eurų suremontavo laiptus, įrengė pandusą. Parapijos klebonas Viktoras Dirvonskis teigė, kad pradėjo rengti projektą bažnyčios vidui sutvarkyti, keičia langus, svarsto įrengti šildomas grindis, darbus daro savomis lėšomis.

Vydmantiškiai yra suplanavę už maždaug 120 tūkst. eurų įsigyti konstrukcijas statomai bažnyčiai. Reikalingas medžio konstrukcijas gamina tik viena įmonė Lietuvoje, dar viena yra Estijoje. „Dabar svarbu tą bažnyčios karkasą sumontuoti, o kai į konstrukcijas pradės sienų „sumuštinius“ dėti, juos pardavinėsime. Nenorime iš tų 50 tūkst. eurų kažkieno dalies atimti, gal Savivaldybė iš kito šaltinio mūsų bažnyčios statybą paremtų“, – kalbėjo K. Petravičius.

Meras Antanas Kalnius priminė, kad iki 2019 m. Savivaldybės metinė parama bažnyčioms tesiekė 10 tūkst. eurų, kad Savivaldybė prisidėjo ir statant Vydmantų bažnyčią. „Visų darbų tvarkant bažnyčių ūkį už Savivaldybės biudžeto pinigus nenuveiksime. Biudžeto lėšos yra visų mokesčių mokėtojų, pinigų reikia mokykloms, darželiams, gydymo įstaigoms“, – teigė meras, pasidžiaugęs, kad parapijų klebonams ne vien savos bažnyčios kiemas terūpi, kad jie yra neabejingi ir kitų parapijų problemoms.

V. Turauskaitė skatino klebonus, religines bendruomenes teikti paraiškas Savivaldybės paramai 2023-iems gauti kol formuojamas 2023 metų Savivaldybės biudžetas.

„Teikite paraiškas, lėšų poreikį pateiksime Savivaldybės tarybai“, – sakė ji.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte