Kauno arkivyskupijos Caritas: džiugina susitelkimas ir bendrystė

ŠaltinisCARITAS

2022 m. vasario 24 d. rytas negrįžtamai pakeitė mūsų realybę. Praėjus beveik mėnesiui po šio ryto dalinamės Kauno arkivyskupijos Caritas dalinasi savo patirtimi. 

Kaip buvome auginami

Kauno arkivyskupijos Caritas jau daugiau nei 30 metų teikdamas pagalbą stokojantiems asmenims ir atsiliepdamas į krizines situacijas sukaupė įvairios patirties. Pastarieji metai tikrai nebuvo lengvi. Nuolat būti šalia skausmo, vargo ir apleistumo situacijų tiek darbuotojams, tiek savanoriams yra tikras iššūkis, reikalaujantis refleksijos ir vilties.

Prisidėjo pandemijos laikas, mus mokęs ir vis dar mokantis būti lankstesniais, ieškoti naujų būtų teikti pagalbą ir paslaugas. Išmokome dalį pasitarimų, susitikimų, strateginių diskusijų perkelti į nuotolinę erdvę. Kitas veiklas vykdėme stengdamiesi laikytis visų saugumo rekomendacijų, teikti kontaktines paslaugas, esmingai svarbias dirbant socialinį darbą.

Mūsų pagalbą gaunantys žmonės, pavyzdžiui, sergantys epilepsija, benamystę patiriantys, įvaikinti ar globojami vaikai bei esami ir buvę nuteistieji, ir taip patiria atskirtį, dėl to nuotoliniu būdu yra per daug sudėtinga skatinti juos pokyčiui. 

Praėjusią vasarą teko prisiliesti ir prie per Baltarusiją atvykusių migrantų krizės. Nors visame pagalbos teikimo mechanizme buvome tik mažas sraigtelis, tačiau turėjome galimybę kaupti patirtį, mokytis atpažinti geriausius būdus atsiliepti į krizę. 

Tačiau tuo metu nelabai įsivaizdavome pastarosiomis savaitėmis mus ištikusios karo pabėgėlių iš Ukrainos situacijos apimčių, skaičių ir procesų. Suprantame, kad daugiausia moko praktinė veikla ir patirtis. Taip pat aiškiai suvokėme, kad visi prieš tai buvę iššūkiai mus augino kaip organizaciją. 

Tarnystės krizės akivaizdoje

Pastarąsias savaites Kauno arkivyskupijos Caritas, tęsdamas sistemingą pagalbą atskirtyje esantiems Lietuvos žmonėms (tiek teikiant socialines paslaugas, tiek skatinant bendruomeninę savanorišką veiklą parapijose) vis labiau įsitraukia į pagalbos teikimą nuo karo į Lietuvą pasitraukusiems ukrainiečiams.  

Lietuvoje didžiosios nevyriausybinės organizacijos (Maisto bankas, Maltos ordinas, Lietuvos Raudonasis Kryžius, Stiprūs kartu ir Lietuvos Caritas) susivienijo organizuojant pagalbą ukrainiečiams, pasiskirstė atsakomybėmis ir siekia patarnauti geriausiu būdu. 

Kauno arkivyskupijos Caritas esame atsakingi už humanitarinės pagalbos teikimą Jurbarko ir Jonavos savivaldybėse. Čia darbuojasi Jonavos ir Jurbarko dekanatų Caritas savanoriai, kurie atvykstantiems ukrainiečiams suteikia pirminį higienos paketą, SIM kortelę, LIDL kortelę buities prekių apsipirkimui, dovanoja rūbus ir avalynę, palydi šiltu žodžiu, šypsena ir geranorišku žvilgsniu.

Savanoriai atsiliepia į savivaldybių išsakytą poreikį. Džiaugiamės, kad tiek Jonavos dekanato koordinatorė Stanislava, tiek Jurbarko dekanato koordinatorė Alma glaudžiai bendradarbiauja su savivaldybe. 

Kiti mūsų dekanatai – Kėdainių, Raseinių, Ukmergės ir Kauno raj. yra pasirengę atsiliepti ir prisidėti, jei tik atsirastų toks poreikis. Kai kur jie įsitraukia į bendradarbiavimą su kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis. 

Kita mūsų tarnystės vieta – Kulautuva, kur yra apgyvendinta virš 200 ukrainiečių vaikų. Į Kulautuvą kasdieną vykstantys savanoriai prisideda tuo, kas duotu metu yra reikalinga – rūšiuoja, padeda gaminti valgį, tvarko patalpas ir bendrauja bei išklauso atvykusiųjų poreikius. Bandome atpažinti kaip geriausiai galime pasitarnauti. 

Tarnystės Kauno mieste

Kauno mieste taip pat turime įvairių tarnysčių ir esame pagalbininkai teikiant pagalbą. Daugiausiai veiklos yra telkiant savanorius, kurių mūsų džiaugsmui prisiregistravo gausus būrys (daugiau kaip 500). Pagrindinė veikla – dalinti higienos paketus Kauno m. pabėgėlių registracijos centre. Ten visą parą budi Caritas savanoriai ir perduoda ukrainiečiams reikalingus higienos produktus. Didžiausias uždavinys – paruošti ir supakuoti šiuos paketus.

Pastarąją savaitę turėjome didžiulį iššūkį supirkti reikalingas priemones – graibstėme jas iš įvairių parduotuvių, užsakinėjome paletėmis ir pakavome, pakavome, pakavome. Čia didžiausią vaidmenį atlieka savanoriai, kurie patys važiuoja perka, neša, krauna, deda ir vis šypsosi. 

Besidarbuodami savanoriai dalinasi istorijomis, kaip jiems parduotuvėse padeda kiti pirkėjai, kasininkės, parduotuvės darbuotojos, kaip kartais tiesiog užleidžia į priekį, padeda krauti ir palaiko. Džiugina toks susitelkimas ir bendrystė. Džiugina ir savanorių ryžtas, geras nusiteikimas ir drąsa imtis atsakomybės, siūlyti sprendimus ir iš širdies padirbėti. 

Kauno mieste aktyviai įsijungė į pagalbos teikimą ir parapijų Caritas – atvėrė duris rūbų, avalynės ir kitų daiktų mainytuvėms (kauniečiai dalinasi ir atneša, o ukrainiečiai pasiima tai, ko jiems labiausiai reikia), čia pagelbėja savanoriai, kurie palaiko bendrą tvarką, pabendrauja su atėjusiais, padeda išsirinkti. 

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte