Kardinolas J. Zenas nominuotas Nobelio taikos premijai

ŠaltinisCNA

Dviejų JAV partijų Kongreso komisija, kuriai pirmininkauja respublikonas Chrisas Smithas (Krisas Smitas) iš Naujojo Džersio, praėjusios savaitės ketvirtadienį paskelbė, kad Nobelio taikos premijai už pastangas žmogaus teisių srityje nominuoti šeši Honkongo gyventojai, įskaitant kardinolą Josephą Zeną (Džozefą Dzeną) ir įkalintą katalikiškos žiniasklaidos magnatą Jimmy Lai (Džimį Lai).

„Jimmy Lai, kardinolas Josephas Zenas, Tonyee Chow Hang-tungas, Gwyneth Ho, Lee Cheuk-Yanas ir Joshua Wongas buvo nominuoti, nes jie yra karšti Honkongo autonomijos, žmogaus teisių ir teisinės valstybės, kurią garantuoja Kinijos ir Didžiosios Britanijos deklaracija bei Tarptautinis pilietinių ir politinių teisių paktas, gynėjai“, – sakoma JAV Kongreso vykdomosios komisijos Kinijos klausimais pranešime.

„Kandidatai atstovauja milijonams Honkongo gyventojų, kurie taikiai pasipriešino Honkongo vyriausybės ir Kinijos Liaudies Respublikos vyriausybės vykdomam nuolatiniam miesto demokratinių laisvių mažinimui. Šia nominacija Kongreso nariai siekia pagerbti visus Honkongo gyventojus, kurių drąsa ir ryžtas represijų akivaizdoje įkvėpė pasaulį.“

Visi šie nominantai dalyvavo Honkongo prodemokratiniame judėjime, ypač nuo 2019 m., kai teritorijoje, kuri yra specialusis Kinijos administracinis regionas, prasidėjo didelio masto protestai prieš autoritarinį Kinijos valdymą.

Honkongo gyventojai istoriškai naudojosi didesne religijos laisve nei žemyninėje Kinijos dalyje, kur komunistinė vyriausybė nuolat stebi ir riboja visų religijų išpažinėjus. Tačiau pastaraisiais metais Pekinas, prisidengdamas nacionalinio saugumo apsauga, siekė sugriežtinti religinių apeigų Honkonge kontrolę.

91 metų kardinolas J. Zen Zenas yra Honkongo vyskupas emeritas, 2002-2009 m. vadovavęs šios teritorijos katalikams. Atviras religijos laisvės ir demokratijos gynėjas Zenas taip pat aštriai kritikuoja 2018 m. Vatikano susitarimą su Pekinu dėl vyskupų skyrimo, kuris 2022 m. spalį buvo atnaujintas dar vienai dvejų metų kadencijai.

Praėjusių metų gegužę Honkongo valdžios institucijos suėmė Zeną ir iškėlė jam bylą už tai, kad jis tariamai civiline tvarka neįregistravo prodemokratinio fondo. Jis buvo nuteistas ir įpareigotas sumokėti baudą, kurią apskundė.

Kardinolas savo tinklaraštyje sausio 31 d. rašė, kad grįžęs iš Romos į popiežiaus Benedikto XVI laidotuves jis gydosi ligoninėje, nes jam pasidarė sunku kvėpuoti.

Jimmy Lai Chee-yingas yra verslininkas ir milijardierius žiniasklaidos magnatas, 1997 m. atsivertęs į katalikybę. Jis jau daugiau kaip 30 metų remia Honkongo prodemokratinį judėjimą ir yra sakęs, kad jo katalikiškas tikėjimas yra pagrindinis motyvuojantis veiksnys, skatinantis jį pasisakyti už demokratiją. Jo įkurtas laikraštis „Apple Daily“ per daugelį metų pasižymėjo kaip griežtai prodemokratinis leidinys, kritikuojantis Kinijos vyriausybę Pekine, kol buvo priverstas užsidaryti.

Katalikas nuo 2020 m. gruodžio mėn. įkalintas už dalyvavimą prodemokratiniuose protestuose ir gali būti nuteistas kalėti iki gyvos galvos pagal kaltinimus dėl nacionalinio saugumo. 2022 m. gruodžio 13 d. Honkongo teismas atidėjo jo nacionalinio saugumo bylos nagrinėjimą, kuris iš pradžių buvo numatytas tą mėnesį, iki 2023 m. rugsėjo mėn.

Iš pradžių kartu su juo kalėti buvo nuteisti ir du kiti kandidatai. Vienas iš jų – Tonyee Chowas Hang-tungas, teisininkas ir dabar uždarytos pilietinės visuomeninės grupės pirmininko pavaduotojas, kuris buvo suimtas dėl 2020 m. vykusio budėjimo, skirto 1989 m. Tiananmenio aikštės žudynėms paminėti. Žurnalistė Gwyneth Ho Kwai-lam buvo sulaikyta dėl nacionalinio saugumo kaltinimų už tai, kad taikiai dalyvavo viešosios nuomonės apklausoje prieš rinkimus.

Taip pat nominuotas Lee Cheukas-yanas, veteranas, darbo teisių gynėjas ir buvęs įstatymų leidėjas, nuteistas už prisijungimą prie nesankcionuotų susirinkimų, kuriam pateikti papildomi kaltinimai dėl nacionalinio saugumo.

Galiausiai Joshua Wongas Chi-fungas anksčiau buvo įkalintas už vaidmenį organizuojant 2014 m. Honkonge vykusius protestus. 2019 m. vasarą jis dalyvavo didelio masto prodemokratiniuose protestuose Honkonge. 2021 m. lapkričio mėn. trys už demokratiją pasisakantys aktyvistai, įskaitant J. Wongą, pripažino savo kaltę dėl kaltinimų, susijusių su jų vaidmeniu „neteisėtame susirinkime“ 2019 m. Vėliau kiekvienas jų buvo nuteistas keliems mėnesiams kalėjimo, su galimybe, kad jiems bus pateikti papildomi kaltinimai.

Pastaraisiais metais už savo veiklą Honkonge buvo pripažinti ir kiti katalikų prodemokratiniai organizatoriai. 2021 m. premijai buvo nominuotas Martinas Lee Chu-mingas, katalikų teisininkas, padėjęs įkurti prodemokratinį judėjimą Honkonge.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS, PETICIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte