REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

JT vadovas Generalinėje Asamblėjoje smerkia Rusijos „įžeidimą kolektyvinei sąžinei“

ŠaltinisBNS

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) trečiadienį specialioje Generalinės Asamblėjos sesijoje pasmerkė Rusijos invaziją į Ukrainą.

„Ta invazija yra įžeidimas mūsų kolektyvinei sąžinei“, – sakė A. Guterresas. Invazijos metines, kurios bus minimos penktadienį, jis pavadino „niūria riba Ukrainos žmonėms ir tarptautinei bendrijai“.

Ukrainoje tęsiantis kovoms, Generalinėje Asamblėjoje Kyjivas ir jo sąjungininkai siekia užsitikrinti didelę paramą rezoliucijai dėl „teisingos ir ilgalaikės taikos“.

Rezoliucijos projekte, kurį remia maždaug 60 šalių, „pabrėžiama būtinybė kuo greičiau pasiekti visapusišką, teisingą ir ilgalaikę taiką Ukrainoje pagal Jungtinių Tautų chartijos principus“.

Rezoliucijos projekte, kurį remia maždaug 60 šalių, „pabrėžiama būtinybė kuo greičiau pasiekti visapusišką, teisingą ir ilgalaikę taiką Ukrainoje pagal Jungtinių Tautų chartijos principus“

Nors ši priemonė nėra tokia griežta, kokios norėtų Ukraina, ji tikisi, jog didžioji dauguma JT valstybių pritars rezoliucijai ir taip parodys, kad Kyjivas turi pasaulio bendruomenės paramą.

Rezoliucijos projekte patvirtinamas JT „įsipareigojimas dėl Ukrainos suverenumo, nepriklausomybės, vienybės ir teritorinio vientisumo“, raginama tuojau pat nutraukti karo veiksmus.

Tekste reikalaujama, kad Rusija „tuojau pat, visiškai ir besąlygiškai, išvestų visas savo karines pajėgas iš Ukrainos teritorijos“. Dokumentas, ne taip kaip Saugumo Tarybos rezoliucijos, būtų neįpareigojamas. 

Raginimas įsteigti tarptautinį tribunolą 

Prieš Generalinės Asamblėjos sesiją Ukrainos prezidento sutuoktinė aukščiausio rango pasaulio diplomatų susitikime JT pareiškė, kad norint tikro teisingumo, reikia įsteigti tarptautinį tribunolą Rusijai už jos agresiją teisti.

„Manau, kad sutiksite… nepriklausomai nuo mūsų šalies ar tautybės, turime teisę nebūti žudomi savo pačių namuose“, – vaizdo ryšiu sakė Olena Zelenska.

„Tačiau ukrainiečiai ištisus metus viso pasaulio akivaizdoje žudomi savo miestuose, kaimuose, butuose, ligoninėse, teatruose, – kalbėjo ji. – Todėl raginame Jungtines Tautas įsteigti specialųjį tribunolą Rusijos agresijos nusikaltimams tirti.“

„Niūrios perspektyvos“

Įžanginėje kalboje A. Guterresas pabrėžė 2022-ųjų vasario 24-ąją prasidėjusios Rusijos invazijos į kaimyninę šalį poveikį pasauliui.

Jis pažymėjo, kad dėl šio konflikto aštuoni milijonai žmonių buvo priversti palikti savo namus, buvo pakenkta pasauliniam maisto ir energijos tiekimui net toli nuo karo zonos esančiose šalyse.

„Kaip sakiau nuo pat pirmos dienos, Rusijos išpuolis prieš Ukrainą yra iššūkis kertiniams mūsų daugiašalės sistemos principams ir vertybėms“, – sakė jis.

„Nors šiandien perspektyvos gali atrodyti niūrios, žinome, kad tikra ir ilgalaikė taika turi būti grindžiama JT Chartija ir tarptautine teise. Kuo ilgiau tęsis kovos, tuo sunkiau bus šį darbą atlikti“, – pridūrė JT vadovas.

Kyjivas tikisi, kad rezoliucijai pritars bent tiek šalių, kiek spalį pritarė rezoliucijai, kuria buvo pasmerkta Rusijos paskelbta kelių Ukrainos regionų aneksija. Tuomet „už“ balsavo 143 šalys.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte