JT paragino nutraukti ginklų tiekimą Mianmarui

ŠaltinisAFP-BNS

Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja penktadienį atliko retą žingsnį, paraginusi nutraukti „ginklų srautą“, plūstantį Mianmarą, paskelbusi neprivalomą rezoliuciją, kuria smerkiamas šioje smurto krečiamoje šalyje įvykęs karinis perversmas.

Rezoliuciją palaikė 119 šalių, kitos 36 valstybės susilaikė, įskaitant pagrindinę Mianmaro sąjungininkę Kiniją. Prieš dokumento projektą balsavo vienintelė Baltarusija.

Anksčiau penktadienį JT Saugumo Taryba surengė neformalias diskusijas apie padėtį Pietryčių Azijos šalyje, kurioje vasario 1 dieną kariškiai nuvertė civilinę lyderę Aung San Suu Kyi (Aung San Su Či).

Nepasiteisinus vilčiai, kad rezoliucija bus priimta bendru sutarimu, teko surengti balsavimą, per kurį visoms 193 JT narėms teko atskleisti savo poziciją.

Iš dešimties šalių, priklausančių Pietryčių Azijos šalių asociacijai (ASEAN), susilaikė keturios: Brunėjus, Kambodža, Laosas ir Tailandas.

Padėtis atrodė keista, kai Mianmaro pasiuntinys prie JT Kyaw Moe Tunas (Čo Mo Tunas) balsavo už rezoliuciją. Diplomatas griežtai smerkė perversmą ir atmetė chuntos pareiškimus, kad jis nebegali atstovauti Mianmarui. Jungtinės Tautos savo ruožtu tebelaiko jį teisėtu pasiuntiniu.

„Tai iki šiol plačiausias ir vieningiausias padėties Mianmare pasmerkimas“, – sakė Europos Sąjungos ambasadorius prie JT Olofas Skoogas (Olovas Skugas).

„ES didžiuojasi rezoliucija, ką tik priimta JT Generalinės Asamblėjos. Ji siunčia stiprią ir galingą žinią. Ji delegitimizuoja karinę chuntą, smerkia jos prievartą ir smurtą prieš savo pačios žmones, taip pat demonstruoja jos izoliaciją pasaulio akyse“, – kalbėjo švedu diplomatas.

Rezoliucija taip pat ragina atkurti demokratiją Mianmare, taip pat paleisti visus sulaikytus civilinius lyderius.

„Būtinai privalome sukurti sąlygas atkurti demokratiją“, – prieš balsavimą sakė JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas (Antonijus Guterišas) ir išreiškė viltį, kad Generalinė Asamblėja pasiųs „labai aiškią žinią“.

Rezoliucijoje taip pat reikalaujama, kad kariuomenė „nedelsdama sustabdytų bet kokį smurtą prieš taikius demonstrantus“.

Dokumentu raginama įgyvendinti penkių punktų planą, balandį parengtą ASEAN, įskaitant šio bloko pasiuntinio paskyrimą.

Rezoliucijoje, kurią rengiant prisidėjo daugiau kaip 50 šalių, chunta taip pat raginama leisti JT pasiuntinei Mianmarui Christine Schraner Burgener (Kristin Šraner Burgener) aplankyti šalį ir suteikti galimybę netrikdomai teikti humanitarinę pagalbą.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte