REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Indonezija – futbolo stadione įsiveržus tūkstančiams sirgalių žuvo 174 žmonės

ŠaltinisAFP-BNS

Indonezijos futbolo stadione į aikštę įsiveržus tūkstančiams įpykusių vietos sirgalių, policijai atsakius ašarinėmis dujomis ir kilus spūsčiai, žuvo mažiausiai 174 žmonės, sekmadienį pranešė pareigūnai.

Šeštadienio vakarą Javos salos rytuose esančiame Malango mieste įvykusi tragedija, per kurią taip pat buvo sužeista 180 žmonių, yra viena daugiausiai gyvybių pasaulyje pareikalavusi nelaimių sporto stadione.

Futbolo komandos „Arema“ sirgaliai „Kanjuruhan“ stadione vėlai šeštadienį įsiveržė į aikštę po to, kai jų komanda rezultatu 3:2 pralaimėjo svečiams – amžiniesiems varžovams „Persebaya Surabaya“.

Policija, neramumus pavadinusi „riaušėmis“, teigė, kad bandė priversti sirgalius grįžti į tribūnas ir panaudojo ašarines dujas po to, kai žuvo du pareigūnai.

Pasak policijos, daugelis aukų buvo sutryptos arba užduso.

Transliuotojui „Kompas TV“ Rytų Javos gubernatoriaus pavaduotojas Emilis Dardakas sakė, kad žuvusiųjų skaičius išaugo nuo 129 iki 174.

Išgyvenusieji papasakojo apie paniką kėlusius žiūrovus minioje, kai ant jų pasipylė ašarinės dujos.

„Pareigūnai paleido ašarines dujas, o žmonės automatiškai skubėjo išeiti, stumdėsi tarpusavyje ir dėl to nukentėjo daug žmonių“, – naujienų agentūrai AFP pasakojo 43 metų žiūrovas Doni (Donis), kuris atsisakė nurodyti savo pavardę.

„Niekas neįvyko, nebuvo jokių riaušių. Nežinau, kokia buvo problema, jie staiga paleido ašarines dujas. Tai mane šokiravo, ar jie nepagalvojo apie vaikus, moteris?“ – sakė jis.

Prezidentas Joko Widodo (Džokas Vidodas) nurodė atlikti tragedijos tyrimą, peržiūrėti visų futbolo rungtynių saugumą ir nurodė šalies futbolo asociacijai sustabdyti visas rungtynes, iki kol bus „padidintas saugumas“.

„Labai apgailestauju dėl šios tragedijos ir tikiuosi, kad ši futbolo tragedija mūsų šalyje bus paskutinė“, – sakė J. Widodo.

Ligoninės direktorius vietos televizijai sakė, kad vienai iš aukų buvo penkeri metai.

Nuotraukose, darytose iš stadiono vidaus per sąmyšį, matyti, kaip policija paleidžia didžiulį kiekį ašarinių dujų, o žmonės lipa per tvoras.

Per chaosą žmonės nešė sužeistus žiūrovus.

„Tai buvo labai baisu, labai sukrečiantis įvykis“, – AFP sakė 22 metų Samas Gilangas, kuris per incidentą neteko trijų draugų.

„Žmonės stumdėsi ir… daugelis buvo sutrypti pakeliui prie išėjimo vartų. Mano akys degė nuo ašarinių dujų. Laimei, man pavyko užlipti ant tvoros ir išgyventi“, – sakė jis.

Įsisenėjusi problema

Socialiniuose tinkluose išplatintuose vaizdo įrašuose matyti, kaip žmonės šaukia necenzūrinius žodžius policijos pareigūnams, kurie laikė riaušių malšinimo skydus ir mosikavo lazdomis.

Sekmadienio rytą gatvėse prie stadiono mėtėsi padegtos transporto priemonės, įskaitant policijos sunkvežimį. Policija pranešė, kad iš viso apgadinta 13 transporto priemonių.

Stadionas talpina 42 tūkst. žmonių, o valdžios institucijos teigė, kad visi bilietai buvo išparduoti. Policija teigė, kad į aikštę įsiveržė 3 tūkst. žmonių.

Policijos pareigūnai ir įsiutę futbolo sirgaliai „Kanjuruhan“ stadione / REUTERS-Scanpix nuotr.

Smurtas tarp sirgalių yra įsisenėjusi problema Indonezijoje, kur gilus susipriešinimas ir anksčiau yra peraugęs į kruvinus susirėmimus.

FK „Arema“ ir „Persebaya Surabaya“ yra seni varžovai.

Dėl būgštavimų, kad kils smurtas, „Persebaya Surabaya“ sirgaliams nebuvo leista įsigyti bilietų į šeštadienio rungtynes.

Tačiau Indonezijos politinių, teisinių ir saugumo reikalų koordinavimo ministras Mahfudas MD sakė, kad organizatoriai neatsižvelgė į pareigūnų rekomendaciją rungtynes surengti ne vakare, o po pietų.

Jis sakė, kad vyriausybė rekomendavo atspausdinti tik 38 000 bilietų, tačiau jų buvo išparduota 42 000.

„Imtis tam tikrų priemonių“

Prieš J. Widodo pareiškimą Indonezijos futbolo asociacija (PSSI) atsiprašė aukų šeimų ir vienai savaitei sustabdė Indonezijos aukščiausios lygos „BRI Liga 1“ futbolo rungtynes.

Ji taip pat uždraudė „Arema“ iki sezono pabaigos rengti namų rungtynes.

Asociacija po incidento susisiekė su FIFA ir tikisi, kad pavyks išvengti šios institucijos sankcijų, spaudos konferencijoje sakė PSSI generalinis sekretorius Yunusas Yussi (Junusas Jusis).

Pasak jo, policija stadione panaudojo ašarines dujas, nes „turėjo imtis tam tikrų priemonių, laukdami“ žiūrovų patekimo į aikštę.

Azijos futbolo konfederacija išreiškė apgailestavimą, kad per nelaimę žuvo dešimtys žmonių.

Gegužės mėnesį Indonezijoje šešiuose stadionuose vyks FIFA jaunių iki 20 metų pasaulio futbolo čempionatas. „Kanjuruhan“ stadionas Malange į šį sąrašą neįtrauktas.

Be to, Indonezija, Pietų Korėja ir Kataras pretenduoja pakeisti Kiniją kaip 2023 metų Azijos futbolo taurės turnyro šeimininkė; sprendimas turėtų būti priimtas vėliau šį mėnesį.

Stadionuose anksčiau yra įvykę gyvybių pareikalavusių nelaimių. 1989 metais Britanijos Hilsboro stadiono tribūnose įvyko spūstis, per kurią žuvo 97 Liverpulio futbolo klubo sirgaliai.

2012 metais per futbolo aistruolių susirėmimus po vienų rungtynių Egipto uostamiestyje Port Saide žuvo 74 žmonės.

1964 metais per Peru ir Argentinos olimpinių žaidynių atrankos rungtynes kilusią spūstį Limos nacionaliniame stadione 320 žmonių žuvo ir daugiau kaip 1 000 buvo sužeisti.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte