REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Belgija pažeidė teisę į gyvybę eutanazijos byloje – EŽTT

ŠaltinisCNA

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) antradienį nusprendė, kad Belgija tinkamai neištyrė 2012 m. atliktos Godeljevos de Troyer eutanazijos dėl „nepagydomos depresijos” aplinkybių.

Teismas nustatė, kad buvo pažeistas Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 2 straipsnis, pagal kurį kiekvieno žmogaus teisę į gyvybę gina įstatymas.

Šią svarbią eutanazijos bylą Strasbūro teismui pateikė G. de Troyer sūnus Tomas Mortieras. Ji mirė 2012 m. po to, kai kreipėsi į pagrindinį šalies eutanazijos gynėją, kuris galiausiai sutiko ją eutanazuoti, nors buvo vėžio specialistas.

Prieš mirtį dėl eutanazijos, kai jai buvo 64 metai, nei su jos sūnumi, nei su kuriuo nors šeimos nariu nebuvo pasitarta.

Spalio 4 d. EŽTT nenusprendė, kad buvo pažeisti Belgijos teisės aktai, reglamentuojantys eutanazijos praktiką.

Sprendimas buvo susijęs su tuo, kaip Belgijos federalinė eutanazijos kontrolės ir vertinimo komisija išnagrinėjo su G. de Troyer eutanazija susijusius faktus, ir su baudžiamojo proceso po de Troyer mirties operatyvumu.

„Atsižvelgdamas į lemiamą komisijos vaidmenį vykdant eutanazijos kontrolę a posteriori, teismas mano, kad šioje byloje nustatyta kontrolės sistema neužtikrino jos nepriklausomumo”, – teigiama nutartyje.

Teismas nustatė, kad Belgija neįvykdė savo įsipareigojimo pagal Konvencijos 2 straipsnį tiek dėl nepakankamo komisijos nepriklausomumo, tiek dėl nepakankamai operatyvaus baudžiamojo tyrimo.

Vos per kelis mėnesius G. de Troyer atliko finansinį mokėjimą Belgijos eutanazijos šalininkų organizacijai. Ji nukreipė ją pas kitus gydytojus, kurie taip pat priklausė tai pačiai asociacijai, nepaisant reikalavimo pateikti nepriklausomas nuomones dėl asmenų, kurių mirties artimiausiu metu nenumatoma.

Tas pats gydytojas, kuris jai atliko eutanaziją, taip pat yra vienas iš federalinės komisijos, kuriai pavesta tvirtinti eutanazijos atvejus, pirmininkų.

„Sveikiname teismo išvadą dėl 2 straipsnio pažeidimo, kuri rodo, kad ,apsaugos priemonės’ sąmoningam gyvybės nutraukimui yra nepakankamos”, – spalio 4 d. pareiškime teigė krikščionių teisininkų grupė Laisvės gynimo aljansas (ADF International). „Sprendimas paneigia požiūrį, kad egzistuoja vadinamoji „teisė mirti”, ir atskleidžia siaubą, kuris neišvengiamai vyksta visoje visuomenėje, kai eutanazija įteisinama.”

Aljansas teigė, kad nors teismas nusprendė, jog daugiau „apsaugos priemonių” yra tinkamas sprendimas apsaugoti gyvybę, jo paties sprendimas aiškiai parodė, kad įstatymai ir protokolai iš tiesų buvo nepakankami T. Mortiero motinos teisėms apsaugoti.

Tokios šalys kaip Belgija ir Nyderlandai pirmauja siūlydamos eutanaziją ir savižudybę su pagalba, o gydytojai, kurie asmeniškai nepritaria šiai praktikai, vis tiek turi nukreipti pacientus.

Belgijos bioetikos organizacijos „Biofides” įkūrėjas Vincentas Kemme (Vincentas Kemmė) rugsėjį „EWTN News” sakė, kad jo organizacija pastaraisiais metais pastebėjo, jog, ypač žemosiose Europos šalyse, atsisakoma sąžinės apsaugos medikų profesijai.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

1 KOMENTARAS

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte