Australija kritikuoja „Facebook“ sprendimą blokuoti naujienas

ŠaltinisAFP-BNS

Australija šiandien sukritikavo feisbuko „griežtą ir neteisingą“ sprendimą neberodyti naujienų dėl įstatymo, pagal kurį šis socialinis tinklas turėtų mokėti už turinį, ir įspėjo, kad tai parodo didžiulę interneto milžinių galią.

„Facebook“ ir kitos technologijų firmos labai priešinasi pirmajam pasaulyje Australijos įstatymui, nuogąstaudamos, kad jis gali sukurti precedentą ir pakenkti jų verslo modeliui.

Nuo ankstyvo ketvirtadienio ryto australai nebegali skelbti nuorodų į naujienų straipsnius ar matyti vietos ir tarptautinių žiniasklaidos priemonių feisbuko puslapių, o vartotojai užsienyje nebemato Australijos naujienų puslapių.

„Facebook“ pasielgė neteisingai. „Facebook“ veiksmai buvo nebūtini, jie buvo griežti ir pakenks jo reputacijai čia, Australijoje“, – sakė iždo sekretorius Joshas Frydenbergas (Džošas Fraidenbergas).

Jis pabrėžė, kad vyriausybė lieka „absoliučiai įsipareigojusi“ įgyvendinti savo planą, kurį vėlai trečiadienį priėmė Atstovų Rūmai ir dabar turi svarstyti Senatas.

„Šiandienos įvykiai visiems australams tikrai patvirtina, kokią didžiulę galią šios žiniasklaidos skaitmeninės milžinės turi rinkoje, – sakė J. Frydenbergas. – Šios skaitmeninės milžinės įgauna labai, labai didelį pavidalą mūsų ekonomikoje ir skaitmeniniame kraštovaizdyje.“

J. Frydenbergo pareiškimas pasirodė kelios valandos po to, kai jis socialiniame tinkle „Twitter“ parašė dalyvavęs „konstruktyvioje diskusijoje“ su „Facebook“ vadovu Marku Zuckerbergu (Marku Zakerbergu).

Užblokavimas paveikė ir kelias pagalbos tarnybas. Neveikė vyriausybės puslapiai, kuriuose pranešama visuomenei apie COVID-19 protrūkius, krūmynų gaisrus ir ciklonus, taip pat pagalbos smurto artimoje aplinkoje aukoms linijų ir labdaros organizacijų puslapiai.

„Facebook“ atstovas sakė, kad oficialių vyriausybės puslapių „neturėtų paveikti šiandienos pranešimas“ ir kad kompanija „sugrąžins bet kokius netyčia paveiktus puslapius“.

Kai kurie užblokavimo paveikti ne naujienų puslapiai ketvirtadienį palaipsniui atnaujinami.

Žmogaus teisių organizacijos „Human Rights Watch“ (HRW) Australijos padalinio direktorė Elaine Pearson (Elein Pirson) užblokavimą, taip pat paveikusį autochtonų bendruomenių puslapius ir net paties „Facebook“ puslapį, pavadino „nerimą keliančia ir pavojinga įvykių plėtote“.

„Iš visos šalies nakčia atimti galimybes gauti gyvybiškai svarbią informaciją yra nesąžininga“, – sakė ji.

Žiniasklaidos grupės ir Australijos vyriausybė taip pat reiškė susirūpinimą tuo, kad patikimų naujienų šaltinių blokavimas sudarys sąlygas plisti dezinformacijai.

„Neišvengiamai teko rinktis“ 

Kelių „Facebook“ puslapių, kuriuose nuolat skelbiama dezinformacija ir sąmokslo teorijos, blokavimas nepaveikė.

Komunikacijos ministras Paulas Fletcheris (Polas Flečeris) sakė, kad „Facebook“ turi „labai gerai“ pagalvoti dėl profesionalius žurnalistus samdančių, faktus tikrinančių organizacijų puslapių blokavimo.

„Jie iš esmės sako, kad bet kokia pas juos prieinama informacija yra ne iš šių patikimų šaltinių, – sakė P. Fletcheris visuomeniniam transliuotojui ABC. – Įsivaizduočiau, kad gan rimtai pamąstę jie gan rimtai susirūpins dėl to, ką tai reikštų nuomonei apie jų platformą.“

Ministras pirmininkas Scottas Morrisonas (Skotas Morisonas) sakė, kad „Facebook“ nusprendė „nutraukti draugystę“ su Australija, pažadėjo stumti įstatymą ir kritikavo socialinį tinklą už tai, kad jis „nutraukė būtinas informacines paslaugas“ dėl sveikatos apsaugos ir nelaimių.

Šie veiksmai, pasak jo, yra „ir arogantiški, ir nuviliantys“.

„Facebook“ pareiškė neturėjęs kito pasirinkimo, tik blokuoti naujienas.

„Pasiūlytas įstatymas [parodo], kad iš esmės nesuprantami mūsų platformos santykiai su leidėjais, kurie ja naudojasi naujienų turiniui skelbti“, – sakė „Facebook“ vadovas Australijai ir Naujajai Zelandijai Williamas Eastonas (Viljamas Istonas).

„Dėl to mums neišvengiamai teko rinktis: bandyti laikytis įstatymo, kuriuo ignoruojama šių santykių tikrovė, ar nebeleisti [skelbti] naujienų turinio… Australijoje. Sunkia širdimi renkamės antrąjį variantą“, – sakė jis.

Visai kitaip reagavo technologijų milžinė „Google“, kuri pastarosiomis dienomis susitarė su žiniasklaidos grupėmis, tarp jų Ruperto Murdocho (Ruperto Merdoko) „News Corp“.

„News Corp“ buvo paskutinė susitarimą sudariusi didelė privati žiniasklaidos kompanija ir suvaidino svarbų vaidmenį skatinant Australijos konservatorių vyriausybę pažaboti technologijų milžines.

Spaudimas dalytis pajamomis

W. Eastonas sakė, jog „Facebook“ australų pareigūnams įrodinėjo, kad daugiau naudos iš socialinio tinklo ir leidėjų bendradarbiavimo gauna leidėjai ir kad šis bendradarbiavimas generuoja šimtus milijonų dolerių pajamų šalies žiniasklaidos organizacijoms.

„Ilgai dirbome dėl taisyklių, kurios skatintų inovacijas ir bendradarbiavimą tarp skaitmeninių platformų ir naujienų organizacijų, – sakė jis. – Deja, šiuo įstatymu to nedaroma. Vietoje to juo siekiama bausti „Facebook“ už turinį, kurio jis neėmė ar neprašė.“

Tačiau Australijos konkurencijos priežiūros tarnyba tvirtina, kad iš kiekvieno 100 reklamai internete išleistų dolerių „Google“ pasiima 53, „Facebook“ 28, kiti – likusius, o žiniasklaidos priemonės negauna pajamų, kurių joms reikia žurnalistikai finansuoti.

Panaši situacija susiklosčiusi ir kitur pasaulyje: platformos vis labiau spaudžiamos dalytis pajamomis su žiniasklaida.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS, PETICIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte