Audronė Jankuvienė. Overtono langas

Amerikiečių sociologas Džozefas Overtonas (Joseph P. Overton), gyvenęs 1960 – 2003 m., aprašė technologiją, kaip nepriimtinas idėjas, nepriimtinus reiškinius galima paversti politine norma. Tai yra puikiai veikianti subtili technologija. Efektyviomis jas daro nuoseklus, sistemingas, žingsnis po žingsnio, diegimas į masinę sąmonę. Visuomenės sąmonėje dirbtinai sukuriamas „mūšio laukas” dėl dirbtinai sukurtos problemos.

Pirmas langas. Nuo neįmanomo iki radikalaus. Tikslas – panaikinti reiškinio aptarimo tabu. Rodyti reiškinį kuo platesniam žmonių būriui. Diskusijas apie reiškinį paversti normaliu dalyku. Šioms diskusijoms suteikti reikšmingumo. Šiam tikslui pasiekti reiškinys yra išstumiamas į informacinį lauką kaip kraštutinai radikalus. Tai pritraukia dėmesį. Diskusijos apie temą imamos organizuoti, nes tampa dėmesio verta problema visuomenėje ir akademinėse konferencijose.

Antras langas. Nuo radikalaus iki priimtino. Tikslas – pakeisti sąvoką. Emocionaliai nepriimtini terminai pakeičiami emocionaliai neutraliais. Šiuo etapu įvedamos naujos sąvokos, apibūdinančios tokias reiškinio ypatybes, kurios visuomenės sąmonėje daugiau nebesukelia aršaus pasipiktinimo.

Trečias langas. Nuo priimtino iki protingo. Tikslas – įvesti idėją apie aptariamo reiškinio natūralumą. Remiamasi moksliniais ir pseudomoksliniais faktais ir aiškinimais, kurie reiškinį paženklina kaip natūralų, savaime suprantamą. Tai yra lūžio momentas, kai absoliučiai marginalus reiškinys tampa suprantamas visuomenei.

Ketvirtas langas. Nuo protingo iki populiaraus. Tikslas – masių sąmonei įteigti mintį, kad reiškinys yra paplitęs visuomenėje. Reiškinį asocijuoti su konkrečiomis populiariomis asmenybėmis, kurios visuomenei yra patrauklios.

Penktas langas. Nuo populiaraus iki politinio. Tikslas – reiškinys tampa politiškai svarbiu. Prie šio lango prieinama, kai tema pakankamai “įkaitinta” ir ją jau galima iš populiariosios kategorijos perkelti į aktualios politikos kategoriją. Pradedami rengti teisės aktai. Lobistinės grupuotės valdžioje konsoliduojasi ir išeina iš šešėlio. Pradedamos skelbti apklausos su išgalvotais rezultatais.

Politikai pradeda daryti viešus pareiškimus dėl teisinio reglamentavimo. Reiškinio paneigimas vertinamas kaip žmogaus teisių pažeidimas. Įvedamas negatyvus požiūris į tuos, kurie reiškinį smerkia. Nepaklusniesiems suvaldyti sukuriami nauji baudžiamojo kodekso straipsniai.

Pagal šio modelio schemą galima atsekti, kaip vienas ar kitas visuomenėse buvęs smerktinas ar nusikalstamas reiškinys tampa politine norma – kaip nuo baudimo už reiškinio egzistavimą persistumta iki baudimo už reiškinio smerkimą.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

3 KOMENTARAI

  1. Tai taip, taip veikia visi klausimai, čia nieko blogo nėra, tai natūralus procesas, jeigu nediskutuotume apie idėjas, netaisytumę praeitų kartų klaidų, padarytų dėl nežinojimo, baimių, stigmų ar moksliniu faktų nebuvimo, tai ir neprogresuotume kaip visuomenė, net nereiktų politikos ir politikų… dar ir dabar su giljotina galvos būtų kertamos už keiksmažodį ar prancūzišką bučinį.

  2. Dėl netikrų apklausų ir lobistinių grupių nusigrybauta, Overtonas tokių dalykų nekalbėjo, jis mokslininkas, ne koks konspiracinių teorijų skleidėjas, neterškit žmogaus vardo.

    • Nezinau, ka tyrinejo Overtonas, bet Overtono lango veikimas aprasytas itin tiksliai. Deje, bet tai veikia ir vyksta dabar.

      Dabartine vaivorykstine politika pasipriesinimo sulauke tik todel, kad musu negrabieji politikieriai nusprende persokti nuo visuomenes nujautrinimo per diskusijas iki nuostatu itvirtinimo istatymu. Kaip matome, tai yra politikieriu klauda, bet jie susivoks ir istaisys klaidas. Mums svarbu nepasimauti ant ju „geranorisko moksliniu diskusiju“ kabliuko.

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis