Archeologai mano radę apaštalų Petro ir Andriejaus gimtinę

ŠaltinisVATICAN NEWS

Nepaisant jau įvykdytų daugybės archeologinių kasinėjimų, Šventoji Žemė pateikia naujų staigmenų. El Araj kasinėjimo projekto archeologai ir savanoriai skelbia, kad galbūt iš tiesų aptiko apaštalų Petro, Andriejaus ir Pilypo gimtojo Betsaidos kaimelio vietą prie Tiberiados ežero.

El Araj vietovėje kasinėjimai vykdomi nuo 2014 metų. Nukasus žemės paviršių atsivėrė bizantiško laikotarpio bažnyčios pamatai. Tačiau to dar nepakako patvirtinti, kad tai yra būtent Evangelijoje pagal Joną minima apaštalo Petro ir kitų gimtinės vieta (žr. Jn 1, 44).

2022 rugpjūčio 10 d. archeologų komanda oficialiai paskelbė apie naują atradimą: grindų mozaikos dalimi buvusią akmeninę plokštę su įrašu, kuriame minimas apaštalas Petras, apaštalų šulas. Pasak kasinėjimams vadovaujančio Steveno Notley, dabar jau akivaizdu, kad ši vieta turi tam tikrų sąsajų su apaštalu Petru, nors tai dar nėra galutinis ir neginčijamas įrodymas: be El Araj yra dar dvi archeologinės vietos, kur galėjo būti Betsaida. Kasinėjimai bus tęsiami toliau.

Šis atradimas atitinka Eichštato vyskupo Vilibaldo (Willibaldus) piligriminės kelionės užrašus. Vilibaldas Betsaidą galėjo aplankyti 724 ar 725 metais. Užrašuose jis pamini bažnyčią, pastatytą apaštalo Petro ir Andriejaus namų vietoje.

Apaštalų laikais Betsaida buvo mažas žvejų kaimelis su prieplauka ar nedideliu uostu. Netrukus gyvenvietė šiek tiek išaugo, romėnų valdymo laikais jai suteiktas, pagerbiant imperatoriaus dukterį, Julijos vardas, iš to laikotarpio išliko ir romėnų statinių likučiai. Gyvenvietei suteiktas polio (miesto) statusas, liudijęs apie išaugusią svarbą. Į užmarštį Betsaidos gyvenvietė nugrimzdo, ko gero, dėl dviejų motyvų: 749 metų žemės drebėjimo ir islamo įsigalėjimo regione. 

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS, PETICIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte